Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rozrywka > Grzybiarz ujawnia sekrety udanego grzybobrania. Z poradami można nieźle się obłowić
Monika Majko
Monika Majko 28.07.2021 22:06

Grzybiarz ujawnia sekrety udanego grzybobrania. Z poradami można nieźle się obłowić

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay.com jarmoluk

Choć wiele osób wybierając się na grzyby liczy na łut szczęścia, doświadczeni grzybiarze mają swoje sposoby na to, by nie wrócić z takiej wyprawy z pustymi rękami. Przed wyjazdem do lasu warto dobrze się przygotować.

Przed grzybobraniem warto zdobyć odrobinę wiedzy, która pomoże nam zarówno w poszukiwaniach, jak i sprawnym poruszaniu się po lesie. Przydatna może być m.in. umiejętność rozróżniania gatunków drzew.

Sposoby na udane grzybobranie

Przede wszystkim warto wiedzieć na jakie grzyby możemy natrafić w danym rejonie lasu. I nie jest to zadna tajemna wiedza, a jedynie kwestia dobrej obserwacji otoczenia oraz umiejętności rozróznienia gatunków drzew, które mijamy.

W lasach iglastych możemy natknąć się najczęściej na borowika szlachetnego, podgrzybka brynatnego czy kurkę, bardzo charakterystyczną z pwoodu swojego żółtego koloru. Pod sosnami chętnie kryją się również maślaki.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W zagajnikach brzozowych z kolei łatwiej natrafić na Koźlarza babkę. Istnieją jednak również takie grzyby jak m.in. podgrzybek zajączek, którego znajdziemy zarówno w lesie liściastym, jak i iglastym, a nawet w domowym ogródku.

W czasie spaceru po lesie warto pamietać, że większość gatunków grzybów rośnie raczej w miejscach zacienionych, kryjąc się wśród mchu. Na otwartych podleśnych obszarach trafić można jednak np. na pieczarkę łąkową.

Sezon grzybowy właśnie trwa

Ważny jest również czas, który wybieramy na wycieczkę do lasu. W sezonie letnim warto ruszyć na grzybobranie skoro świt, by mieć pewność, że znajdziemy świeże okazy, które nie ulegną zaparzeniu przez zbyt wysoką temperaturę w czasie dnia.

Sezon na grzyby rozpoczyna się w Polsce późną wiosną, a kończy zwykle wczesną jesienią. Warto obserwować w tym czasie pogodę i ruszyć na grzybobranie zaraz po obfitym deszczu, który sprzyja wzrostowi grzybów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: WP

Tagi:
Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów