Żywioł szaleje nad Polską. Gigantyczne superkomórki burzowe, gradobicie i leje, mamy zdjęcia
IMGW wydało kolejne ostrzeżenia w związku z gwałtownymi burzami, które przetoczą się przez terytorium naszego kraju. Mieszkańcy aż 12 województw otrzymali niepokojące SMS-y informujące przez niebezpiecznymi zjawiskami. Polacy na bieżąco rejestrują anomalie pogodowe, które w poniedziałek 13 czerwca występują na terenie Polski.
Slajd 1 z 10
Silnej superkomórce burzowej, która przeszła przez centrum Lublina towarzyszyły silne opady gradu z nawalnymi opadami deszczu. Aktualnie burza przemieszcza się w kierunku Łęcznej, a także dalej na wschód.
Slajd 2 z 10
Nad województwem lubelskim odnotowano gwałtowne burze z porywami wiatru dochodzącymi do 100 km/h i ulewami.
Slajd 3 z 10
Niezwykle niebezpieczne zjawiska występują w północnych powiatach województwa łódzkiego. Gwałtownym burzom towarzyszą nawalne opady deszczu oraz silne podmuchy wiatru.
Slajd 4 z 10
W okolicach miejscowości Ostrów Mazowiecka zaobserwowano bardzo dobrze wykształcony lej kondensacyjny. Na ten moment nie ma żadnych informacji o kontakcie z ziemią.
Slajd 5 z 10
Jak poinformował fanpage Storm Chasers Świętokrzyskie - Pogoda i Atmosfera, w chwili obecnej burze osłabły i opuszczają teren województwa świętokrzyskiego. Synoptycy podkreślają jednak, że te będą mogły jeszcze powstawać w kolejnych godzinach.
Slajd 6 z 10
Na północy, w rejonie Torunia i Brodnicy znajdują się dwie burze posiadające cechy superkomórki burzowej. Obie są aktywne elektrycznie, a także mogą nieść bardzo intensywne opady gradu.
Slajd 7 z 10
Lej kondensacyjny tworzy się na skutek różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz wiru. Lej kondensacyjny sięgający powierzchni ziemi nazywany jest tornadem lub trąbą powietrzną (albo trąbą wodną, jeśli występuje nad akwenem). Wszystkie rodzaje tornad powstają w wyniku rozwoju leja kondensacyjnego
Slajd 8 z 10
Gwałtowna burza przeszła przez centrum Szczecina. W pobliskich miejscowościach był wyczuwalny mocny wiatr.
Slajd 9 z 10
Aktualnie najaktywniejsze burze znajdują w rejonie miejscowości Byszew, Kutno, Sójki czy Dobrzyków i zmierzają na północny- wschód. W następnych godzinach spodziewane są kolejne burze, a także intensywne opady deszczu, a nawet gradu.
Slajd 10 z 10
Warto zaznaczyć, ze aktualnie I stopień zagrożenia obowiązuje dla południowej, południowo - wschodniej i częściowo wschodniej części kraju. Obecnie najintensywniej objawia się superkomórka przetaczająca się przez wschodnią Lubelszczyznę. Generuje ona ulewne opady deszczu, oraz grad do 2-3 cm.