Goniec.pl

Tuż po Dniu Dziecka sanepid ogłasza. Wycofują popularne słodycze, lepiej nie ryzykować

2 Czerwca 2022

Udostępnij:

Sanepid opublikował ostrzeżenie, popularne słodycze zanieczyszczone alergenem: białkiem migdałowym

Sanepid wydał pilne ostrzeżenie, ze sklepów w całej Polsce znika uwielbiany przysmak. W jednej z partii badanego produktu wykryto substancję, która może zagrozić sporej części nieświadomych konsumentów. Przekaz jest jasny: niektóre osoby "nie powinny spożywać partii produktu określonej w tym komunikacie".

Slajd 1 z 6

Sanepid ostrzega przed popularnymi piernikami, wykryto w nim białko migdałowe

imago/Jochen Tack/EAST NEWS

Sanepid ostrzega, w popularnych słodyczach wykryto alergen

W czwartek 2 czerwca Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilne ostrzeżenie, chodzi o popularne słodycze, które mogły trafić do setek polskich domów. Część klientów znalazła się w niebezpieczeństwie, gdyż nie wie, iż w produkcie znalazł się składnik, który może wywołać silną reakcję alergiczną.

Slajd 2 z 6

GIS ostrzega przed popularnymi piernikami, zdrowie i życie klientów zagrożone

gis gov

Alergicy nawet nie wiedzą, że są w niebezpieczeństwie

Sanepid opublikował ostrzeżenie i nie ma wątpliwości, że wyniki kontroli popularnych słodyczy mogą dla wielu klientów stanowisk zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Chodzi o alergików. - Spożycie produktu przez osoby uczulone na migdały może wywołać u nich wystąpienie reakcji alergicznej - podał w oficjalnym ostrzeżeniu GIS. Poniżej zobaczyć można zdjęcie produktu.

Slajd 3 z 6

Sanepid ostrzega przed popularnymi piernikami

gis gov

Kupiłeś ostatnio te pierniki? Uważaj

- Główny Inspektor Sanitarny w ramach funkcjonowania systemu INFOSAN został poinformowany o wykryciu alergenu białka migdałowego we wskazanej poniżej partii produktu pn. Pierniki z nadzieniem kremowym Orzech laskowy - czytamy w oficjalnym komunikacie sanepidu. GIS podał dokładne dane produktów, które stanowią zagrożenie dla konsumentów. Znajdziesz je poniżej.

Slajd 4 z 6

Sanepid ostrzega, sprawdź, czy masz ten produkt w domu

gis gov

Sprawdź numer partii, tam znajduje się niewykazany alergen

GIS po kontroli produktu sprzedawanego pod nazwą "Pierniki z nadzieniem kremowym Orzech laskowy" wykrył alergen w partii o numerze L1293147A. Jej data minimalnej trwałości to 07.2022. Producentem pierników objętych ostrzeżeniem publicznych jest Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A., z siedzibą przy ul. Żółkiewskiego 34, 87-100 Toruń. Sanepid natychmiast wydał jasne polecenie. Producent nie miał pola do dyskusji, chodzi o bezpieczeństwo konsumentów.

Slajd 5 z 6

Sanepid nakazał wycofanie produktu ze sklepów

gis gov

Wskazana przez sanepid partia ma zniknąć ze sklepów

W czwartkowym ostrzeżeniu GIS podkreślił, że pierniki, w których kontrola wykryła niewykazany alergen, powinny zniknąć z całej Polski. - Producent Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A. podjął decyzje o wycofaniu kwestionowanego produktu od odbiorców. Odbiorcy zostali poinformowani o możliwości zwrotu kwestionowanego produktu - podał sanepid. GIS zapewnił, że proces ten jest monitorowany. Niemniej nadal pojawił się ważny komunikat do osób, które zdążyły już kupić uwielbiane przez wielu pierniki.

Slajd 6 z 6

Alergicy nie powinni spożywać wskazanych pierników, sanepid przestrzega

gis gov

Sanepid ostrzega alergików: nie jedz tych pierników

Nie ma wątpliwości, że wykryte białko migdałowe nie jest niebezpieczne dla wszystkich. Niemniej spora grupa klientów, którzy kupili wskazane w ostrzeżeniu pierniki, może zaobserwować u siebie groźną reakcję. - Osoby uczulone na migdały nie powinny spożywać partii produktu określonej w tym komunikacie - podał sanepid. GIS nie ma wątpliwości, że spożycie pierników ze wskazanej partii może wywołać reakcję alergiczną, a jej przebieg może nawet zagrozić życiu części osób.

Śmiertelny wypadek w Kutnie

Auto w strzępach, w środku dwoje dzieci. Dwa śmigłowce LPR w akcji, jest ofiara

Śmiertelny wypadek w Kutnie. Samochód wjechał pod pociąg. Na miejsce wezwano dwa śmigłowce LPR. Fot. Kutnowskie Centrum Informacyjne (T. Zagórowski)

Zobacz nastepną galerię >