Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Galerie > Andrzej Duda na kolanach u Rydzyka. Kontrowersyjna przemowa prezydenta, tłum skandował jedno słowo
10.07.2022 13:51

Andrzej Duda na kolanach u Rydzyka. Kontrowersyjna przemowa prezydenta, tłum skandował jedno słowo

W dniach 9-10 lipca na Jasnej Górze w Częstochowie odbywają się uroczystości 31. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Główne wydarzenia zaplanowane zostały na niedzielę, a wśród uczestników byli nie tylko wierni słuchacze rozgłośni z Torunia, ale także znani politycy. Relacją ze spotkania pochwalili się m.in. Przemysław Czarnek i prezydent Andrzej Duda.

pielgrzymka
pielgrzymka

Slajd 1 z 12

pielgrzymka

Radio Maryja nie byłoby sobą, gdyby jego fecie od początku nie towarzyszyły liczne kontrowersje. Gdy do głosu doszedł gdański bp Wiesław Szlachetka, z jego ust padły skandaliczne słowa o "środowiskach lewackich, które dopuszczają się profanacji imienia i krzyża naszego Zbawiciela, a także wizerunków Jego Matki”.

Slajd 2 z 12

pielgrzymka

To juz trzydziesty pierwszy raz, gdy na Jasnej Górze zorganizowano spotkanie modlitewne środowisk skupionych wokół Radia Maryja. W tym roku towarzyszy mu hasło „Z Maryją posłani w pokoju”.

Slajd 3 z 12

pielgrzymka

Po strawie duchowej, przyszedł czas na chwile rozrywki. Przed południem wiernych zabawiał ulubieniec o. Tadeusza Rydzyka, Sławoimr Świerzyński z zespołem Bayer Full, który zaśpiewał swój wielki hit "Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina".

Slajd 4 z 12

pielgrzymka

- Dziękuję (...) całej rodzinie Radia Maryja za waszą głęboką pamięć o ojczyźnie i o tym co jest dla ojczyzny rzeczywiście ważne by trwała. Za to, że codziennie stajecie w obronie świata wartości - mówił prezydent.

Slajd 5 z 12

pielgrzymka

Jednym z uczestników spotkania był minister Przemysław Czarnek, który wizytę w Częstochowie zrelacjonował obszernie w mediach społecznościowych. Polityk nie mógł powstrzymać się przed tweetowaniem nawet w trakcie nabożeństwa. Podobnie, jak rok temu, towarszyszyła mu ukochana żona Katarzyna.

Slajd 6 z 12

pielgrzymka

Wizytę ministra edukacji przyćmiła jednak inna ważna osobistość, a mianowicie prezydent Andrzej Duda. W niedzielę głowa państwa przemówiła do tłumu, który przywitał go skandując głośne "Dziękujemy!"

Slajd 7 z 12

pielgrzymka

Andrzej Duda nie unikał także zakrawajacych o światopoglądowy spór tematów. Stanowczo oświadczył, że dla niego "rodzina to dwoje ludzi - kobieta i mężczyzna". Mówił też, że ukoronowaniem wspólnoty, którą tworzą ludzie odmiennych płci, jest dziecko.

Slajd 8 z 12

pielgrzymka

Po sobotniej rozgrzewce, w niedzielę na błoniach od rana tłumnie gromadzili się wierni. Drugi dzień pielgrzymki rozpoczął się godzinkami ku czci ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Slajd 9 z 12

pielgrzymka

Przemysław Czarnek, znany z ogromnej sympatii do o. Rydzyka, najwyraźniej mocno wziął sobie do serca tegoroczne przesłanie redemptorysty. Kapłan zachęcał do udziału w pielgrzymce, pisząc, że "jest nas wielu, ale niektórzy jeszcze nie angażują się apostolsko. Są jak w letargu, jak śpiący „olbrzym”".

Slajd 10 z 12

pielgrzymka

Wśród tematów mocno wybrzmiał też wątek wojny w Ukrainie. Duda dziękował pielgrzymom za pomoc najechanemu krajowi, a także za modlitwę za ojczyznę oraz Ukrainę i naród ukraiński.

Slajd 11 z 12

pielgrzymka

Po wystąpieniu prezydenta pielgrzymi spontanicznie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Z kolei przed mszą świętą Andrzej Duda modlił się w kaplicy Cudownego Obrazu i złożył kwiaty pod Epitafium Smoleńskim.

Slajd 12 z 12

pielgrzymka

W sieci znaleźć można masę zdjęć z Częstochowy, które zamieszczają głównie uczestnicy wydarzenia. Trzeba przyznać, że tłumy na błoniach robią duże wrażenie. Wydarzenie na bieżąco transmituje też TV Trwam i Radio Maryja.

Tagi: