Goniec.pl

Tak wygląda dziś grób Krystyny Feldman. Jeden szczegół na płycie przyciąga szczególną uwagę

30 Października 2022

Autor tekstu:

Udostępnij:

krystyna feldman

Slajd 1 z 11

krystyna feldman

screen z serialu "Świat według Kiepskich"

Krystyna Feldman - mała wielka aktorka

Krystyna Feldman urodziła się 1 marca 1916 roku we Lwowie. W tym mieście ukończyła szkołę teatralną, a artystyczny talent odziedziczyła po uzdolnionych rodzicach. Jej matka, Katarzyna, była śpiewaczką operową. Ojciec zaś, Ferdynand Feldman, w XX wieku uchodził za aktorską gwiazdę, specjalizującą się w rolach szekspirowskich.

Slajd 2 z 11

krystyna feldman

screen z serialu "Czterdziestolatek"

Krystyna Feldman pseudonim "Aranżerka"

Jej życiowym partnerem był starszy o 26 lat Stanisław Bryliński (1890-1953 r.). Miała ciekawą urodę, nie należała do pierwszej ligi najpiękniejszych aktorek, jednak swoim warsztatem wielokrotnie udowodniła, że najważniejsze są umiejętności.

Życiową determinację i odwagę udowodniła również w inny sposób. W latach 80. ubiegłego wieku naraziła się Służbie Bezpieczeństwa po tym, jak podpisała list w obronie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pomimo uciążliwych prób złamania artystki, ta pozostała nieustępliwa w walce o wolność. W trakcie operacyjnego rozpoznania nadano jej kryptonim "Aranżerka".

Jednym z pierwszych seriali, w jakich wystąpiła, był "Czterdziestolatek". W 1976 roku wcieliła się w epizodyczną postać dyrygentki. Później przez długi czas grywała drugoplanowe role.

Slajd 3 z 11

feldman krystyna

screen z serialu "Świat według Kiepskich"

To nie tylko "babka" ze "Świata według Kiepskich"

Przez lata kariery sukcesywnie zwiększała swoją popularność. Gdy wystąpiła w sitcomie "Świat według Kiepskich", dała się poznać jeszcze szerszej publiczności. Komediowy dryg Feldman, która bawiła widzów jako zagorzała fanka Kozioła Matołka i zgryźliwa teściowa niesfornego Ferdka (Andrzej Grabowski), przyniósł owoce. Produkcja w 2001 roku zdobyła Telekamerę za hit roku.

Slajd 4 z 11

feldman krystyna

screen z filmu "To ja, złodziej"

Drugoplanowa rola, która skradła show

Na przełomie wieków wystąpiła w filmie "To ja, złodziej". Energiczna babcia jednego z głównych bohaterów pojawiła się na ekranie tylko kilka razy, jednak dzięki znakomitym dialogom została zapamiętana i doceniona przez widzów. Scena z kościoła, w której seniorka prosi Boga o pomyślność dla ukochanego wnuczka, należy do jednego z takich momentów.

- Panie Boże, spraw jeszcze, żeby mój Piotruś nie zszedł na złą drogę, chociaż na tym świecie same k**wy i złodzieje. Boże, bądź w miłości mnie grzesznej - wyrecytowała z powagą.

Slajd 5 z 11

Krystyna feldman

screen z filmu "Mój Nikofor"

Krystyna Feldman wcieliła się w postać Nikifora

Cztery lata później Feldman zagrała rolę życia. W głośnym filmie pt. "Mój Nikifor" na ekranach wystąpiła w męskiej roli chorego malarza z Krynicy-Zdroju, którego dzieła dziś wyceniane są na duże kwoty, a wówczas dopiero zaczynały cieszyć się zainteresowaniem. Aktorski geniusz doskonale oddał osobę nobliwego artysty, z którym mieszkańcy uzdrowiska mieli spore problemy.

Slajd 6 z 11

feldman krystyna

screen z filmu "Mój Nikofor"

Deszcz prestiżowych nagród

Za tę rolę otrzymała wiele nagród. Na 29. Festiwalu Filmów Fabularnych triumfowała w kategorii najlepszej roli kobiecej. Na siedmiu innych festiwalach, również międzynarodowych, także doceniono jej kunszt i poświęcenie. Wśród statuetek znalazły się m.in. Orzeł oraz Złota Kaczka.

Slajd 7 z 11

grób krystyny feldman

Goniec

Tak dziś wygląda grób Krystyny Feldman

Krystyna Feldman zmarła 24 stycznia 2007 roku w swoim poznańskim mieszkaniu. W tym mieście została też pochowana, a grób zlokalizowany jest na cmentarzu Miłostowo.

Slajd 8 z 11

grób krystyny feldman

Goniec

Ostatnia wola zmarłej

Aktorka miała przed śmiercią jedno życzenie. Chciała, by złożono ją do grobu w kostiumie z ostatniego spektaklu, w którym zagrała. Prośba została spełniona.

Slajd 9 z 11

grób krystyny feldman

Goniec

Fani wciąż pamiętają

Wielbiciele jej aktorskiego talentu dbają o mogiłę swojej idolki. Na nagrobnej płycie oraz w okolicy grobu widać mnóstwo zniczy. O wiele więcej, niż na innych grobach wokół.

Slajd 10 z 11

grób krystyny feldman

Goniec

Miejsce spoczynku aktorki jest zadbane

Skromny grobowiec zachowany jest w dobrym stanie. Nie ma wątpliwości, że ludzie wciąż troszczą się o miejsce pamięci Krystyny Feldman. Wzrok przyciąga liliowa wstążka, zostawiona na płycie nagrobnej aktorki, na której widnieje łaciński napis "Pro Memoria" czyli "Dla Pamięci". Wstęga jest prezentem od przedstawicieli ZASP, czyli Związku Artystów Scen Polskich.

Slajd 11 z 11

grób krystyny feldman

Goniec

Krystyna Feldman (1916-2007)

Wielka aktorka zmarła w wieku 91 lat.

instagram.com/robert.gorski.official

Robert Górski ma dom jak z bajki. Posiadłość kabareciarza to marzenie wielu

Robert Górski wraz z żoną i córeczką mieszka na Mazurach. Posiadłość króla polskiego kabaretu sprawia, że można się rozmarzyć. Piękny drewniany dom i bajeczna, malownicza okolica, są godne pozazdroszczenia!

Zobacz nastepną galerię >