Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Galerie > Tak wygląda dziś grób Krystyny Feldman. Jeden szczegół na płycie przyciąga szczególną uwagę
30.10.2022 13:58

Tak wygląda dziś grób Krystyny Feldman. Jeden szczegół na płycie przyciąga szczególną uwagę

Krystyna Feldman zmarła 27 stycznia 2007 roku w Poznaniu. To artystka, której znakomite i wyraziste role przeszły do historii polskiego kina. Należała do aktorek charakterystycznych, jednak warsztatem przewyższała wiele koleżanek z branży. Jak dziś, po 15 latach, wygląda jej grób i czy fani nadal o niej pamiętają?

krystyna feldman
screen z filmu "To ja, złodziej" / grób Krystyny Feldman, Goniec.pl

Slajd 1 z 11

krystyna feldman

Krystyna Feldman urodziła się 1 marca 1916 roku we Lwowie. W tym mieście ukończyła szkołę teatralną, a artystyczny talent odziedziczyła po uzdolnionych rodzicach. Jej matka, Katarzyna, była śpiewaczką operową. Ojciec zaś, Ferdynand Feldman, w XX wieku uchodził za aktorską gwiazdę, specjalizującą się w rolach szekspirowskich.

Slajd 2 z 11

Krystyna feldman

Cztery lata później Feldman zagrała rolę życia. W głośnym filmie pt. "Mój Nikifor" na ekranach wystąpiła w męskiej roli chorego malarza z Krynicy-Zdroju, którego dzieła dziś wyceniane są na duże kwoty, a wówczas dopiero zaczynały cieszyć się zainteresowaniem. Aktorski geniusz doskonale oddał osobę nobliwego artysty, z którym mieszkańcy uzdrowiska mieli spore problemy.

Slajd 3 z 11

feldman krystyna

Na przełomie wieków wystąpiła w filmie "To ja, złodziej". Energiczna babcia jednego z głównych bohaterów pojawiła się na ekranie tylko kilka razy, jednak dzięki znakomitym dialogom została zapamiętana i doceniona przez widzów. Scena z kościoła, w której seniorka prosi Boga o pomyślność dla ukochanego wnuczka, należy do jednego z takich momentów.

- Panie Boże, spraw jeszcze, żeby mój Piotruś nie zszedł na złą drogę, chociaż na tym świecie same k**wy i złodzieje. Boże, bądź w miłości mnie grzesznej - wyrecytowała z powagą.

Slajd 4 z 11

krystyna feldman

Jej życiowym partnerem był starszy o 26 lat Stanisław Bryliński (1890-1953 r.). Miała ciekawą urodę, nie należała do pierwszej ligi najpiękniejszych aktorek, jednak swoim warsztatem wielokrotnie udowodniła, że najważniejsze są umiejętności.

Życiową determinację i odwagę udowodniła również w inny sposób. W latach 80. ubiegłego wieku naraziła się Służbie Bezpieczeństwa po tym, jak podpisała list w obronie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pomimo uciążliwych prób złamania artystki, ta pozostała nieustępliwa w walce o wolność. W trakcie operacyjnego rozpoznania nadano jej kryptonim "Aranżerka".

Jednym z pierwszych seriali, w jakich wystąpiła, był "Czterdziestolatek". W 1976 roku wcieliła się w epizodyczną postać dyrygentki. Później przez długi czas grywała drugoplanowe role.

Slajd 5 z 11

feldman krystyna

Przez lata kariery sukcesywnie zwiększała swoją popularność. Gdy wystąpiła w sitcomie "Świat według Kiepskich", dała się poznać jeszcze szerszej publiczności. Komediowy dryg Feldman, która bawiła widzów jako zagorzała fanka Kozioła Matołka i zgryźliwa teściowa niesfornego Ferdka (Andrzej Grabowski), przyniósł owoce. Produkcja w 2001 roku zdobyła Telekamerę za hit roku.

Slajd 6 z 11

grób krystyny feldman

Wielbiciele jej aktorskiego talentu dbają o mogiłę swojej idolki. Na nagrobnej płycie oraz w okolicy grobu widać mnóstwo zniczy. O wiele więcej, niż na innych grobach wokół.

Slajd 7 z 11

grób krystyny feldman

Aktorka miała przed śmiercią jedno życzenie. Chciała, by złożono ją do grobu w kostiumie z ostatniego spektaklu, w którym zagrała. Prośba została spełniona.

Slajd 8 z 11

grób krystyny feldman

Krystyna Feldman zmarła 24 stycznia 2007 roku w swoim poznańskim mieszkaniu. W tym mieście została też pochowana, a grób zlokalizowany jest na cmentarzu Miłostowo.

Slajd 9 z 11

grób krystyny feldman

Skromny grobowiec zachowany jest w dobrym stanie. Nie ma wątpliwości, że ludzie wciąż troszczą się o miejsce pamięci Krystyny Feldman. Wzrok przyciąga liliowa wstążka, zostawiona na płycie nagrobnej aktorki, na której widnieje łaciński napis "Pro Memoria" czyli "Dla Pamięci". Wstęga jest prezentem od przedstawicieli ZASP, czyli Związku Artystów Scen Polskich.

Slajd 10 z 11

feldman krystyna

Za tę rolę otrzymała wiele nagród. Na 29. Festiwalu Filmów Fabularnych triumfowała w kategorii najlepszej roli kobiecej. Na siedmiu innych festiwalach, również międzynarodowych, także doceniono jej kunszt i poświęcenie. Wśród statuetek znalazły się m.in. Orzeł oraz Złota Kaczka.

Slajd 11 z 11

grób krystyny feldman

Wielka aktorka zmarła w wieku 91 lat.

Tagi: