Goniec.pl

Schizofrenia, depresja i bezradność - fani nie mieli pojęcia, co przeżyła Irena Jarocka. Jej grób mówi wszystko

2 Sierpnia 2022

Udostępnij:

ARTUR BARBAROWSKI/East News

Irena Jarocka była jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek, której przeboje na zawsze zapisały się w historii polskiej piosenki. Wspominamy jej bogatą karierę i burzliwy życiorys - niewielu nucących utwory artystki zdaje sobie sprawę, przez jak poważne problemy przeszła. Związek ze schizofrenikiem, depresja, próba samobójcza - to tylko kilka z zapisów w jej bujnej biografii.

Slajd 1 z 10

Goniec.pl

ARTUR BARBAROWSKI/East News

Wielka kariera Ireny Jarockiej

Irena Jarocka zasłynęła się w historii polskiej muzyki jako autorka ponadczasowych przebojów, takich jak "Wymyśliłam cię", "Motylem jestem", czy "Odpływają kawiarenki". Jej głos zachwycił wielu słuchaczy, przez co ma na swoim koncie największe laury dostępne wokalistkom oraz występy na najważniejszych festiwalach.

Slajd 2 z 10

Goniec.pl

Goniec.pl

Choroba wielkiej piosenkarki

Jej wielka kariera jednak została brutalnie przerwana przez groźną chorobę - glejaka mózgu. Bardzo poważny nowotwór złośliwy jest niemalże wyrokiem, i to on właśnie doprowadził do śmierci piosenkarki w 2012. Artystka została pochowana na warszawskich Powązkach.

Slajd 3 z 10

Goniec.pl

Goniec.pl

Przedwczesna śmierć Jarockiej

Jarocka zmarła 21 stycznia 2012 roku po zmaganiach z ciężką chorobą nowotworową. Na jej pogrzeb stawiły się tłumy żegnające ukochaną wokalistkę. Po widoku jej grobu możemy wnioskować, że do dziś jej wielbiciele zachowują ją w pamięci.

Slajd 4 z 10

Goniec.pl

ARTUR BARBAROWSKI/East News

Początki kariery i wyjazd do Francji

Irena Jarocka nie pochodziła z rodziny o artystycznych konotacjach - jej ojciec był szewcem, a matka zajmowała się domem. Swoją historię z muzyką rozpoczęła w wieku 12 lat, kiedy zaczęła śpiewać w chórze katedry oliwskiej w Gdańsku. W latach 60 zaczęła występować ze swoimi pierwszymi utworami, aż w 1969 wyjechała na stypendium do Paryża.

Slajd 5 z 10

Goniec.pl

Goniec.pl

Komplikacje miłosne

We Francji w jej życiu pojawił się mężczyzna, który miał wywrócić wszystko do góry nogami - Jean-Louis. "Poznałam wspaniałego chłopaka, który, niestety, cierpi na schizofrenię. Jest geniuszem matematycznym. Imponuje mi ogromną wiedzą, dobrocią, inteligencją" - miała zapisać w swoim dzienniku. Już wkrótce jednak miała się przekonać, że jego problemy będą mieć na nią bardzo duży wpływ.

Slajd 6 z 10

Goniec.pl

Goniec.pl

Wielki kryzys

Problemy ukochanego zaczęły się udzielać także jej - jego gorsze humory, a nawet stany lękowe związane ze schizofrenią. Po latach wspominała, że ten czas był dla niej bardzo zły i doprowadził ją nawet do próby samobójczej - na szczęście nieudanej.

Slajd 7 z 10

Goniec.pl

Goniec.pl

Powrót do Polski

Z tego kryzysu niespodziewanie wyciągnęła ją jej dawna miłość - Marian Zacharewicz. Mężczyzna pojawił się w Paryżu z podwójną propozycją - chciał nakłonić Jarocką, by wróciła z nim do Polski, a także miał dla niej napisaną gotową piosenkę. Wokalistka zgodziła się i własnie tak powstał wielki przebój "Wymyśliłam cię".

Slajd 8 z 10

Goniec.pl

Goniec.pl

Ciąg dalszy problemów miłosnych

Wszystko wskazywało na to, że Jarocka w końcu znalazła szczęście w miłości, gdy w 1972 wyszła za mąż za Mariana Zacharewicza. Jednak po kilku miesiącach do jej życia wrócił kochanek z Paryża, gorąco namawiając ją, żeby dała mu jeszcze szansę. Artystka stanowczo odmówiła, jednak Jean-Louis latami wypisywał do niej listy. Kiedy w końcu do niego dotarło, że nic z tego nie będzie, popełnił samobójstwo. Ta tragedia prześladowała artystkę do końca życia.

Slajd 9 z 10

Goniec.pl

Jan BIELECKI/East News

Drugie małżeństwo i córka

Ostatecznie jej małżeństwo z Marianem Zacharewiczem nie przetrwało próby czasu i po zaledwie 5 latach wzięli rozwód. Jej serce zabiło mocniej po raz kolejny w 1979, kiedy podczas trasy koncertowej po Rosji poznała Michała Sobolewskiego. Trzy lata później na świat przyszła ich córka, Monika. Ta rodzina towarzyszyła Irenie Jarockiej do końca życia.

Slajd 10 z 10

Goniec.pl

ARTUR BARBAROWSKI/East News

Irena Jarocka na zawsze w naszych sercach

Wokalistka, której życie przepełnione było sukcesami zawodowymi i przygodami w życiu prywatnym, z pewnością przeżyła swoje dni na 100%. Tęsknimy za jej elegancją, charyzmą i niezwykłym głosem.

Śmiertelny wypadek w Kutnie

Auto w strzępach, w środku dwoje dzieci. Dwa śmigłowce LPR w akcji, jest ofiara

Śmiertelny wypadek w Kutnie. Samochód wjechał pod pociąg. Na miejsce wezwano dwa śmigłowce LPR. Fot. Kutnowskie Centrum Informacyjne (T. Zagórowski)

Zobacz nastepną galerię >