Goniec.pl

Pomarańczowy pas przez sam środek Polski, będzie niebezpiecznie. Lepiej potraktować alerty poważnie

9 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Udostępnij:

pogoda

Slajd 1 z 15

deszcz

Jan Bielecki/East News

Czwartek pod znakiem chmur i deszczu

Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia związanego z niżami rozciągającymi się od Szwecji przez Europę Środkową po Włochy i Bałkany. To sprowadziło nad nasz kraj deszczowo-burzowy front atmosferyczny, który w czwartek da się we znaki w większości województw.

Slajd 2 z 15

zachmurzenie

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Warszawa

Stolica Polski pokryje się dziś chmurami, z których tylko czasem wyjrzy słońce. Termometry pokażą nawet 28 st. C. Na barometrach odnotujemy 998 hPa.

Slajd 3 z 15

Gdańsk

Marek BAZAK/East News

Trójmiasto

Gdańsk, Gdynia i Sopot także będą pochmurne. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach zobaczymy 22 st. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Slajd 4 z 15

Poznań

Marek BAZAK/East News

Poznań

Mieszkańcy Poznania spędzą dzień pod znakiem zachmurzenia z przejaśnieniami. Termometry pokażą maksymalnie 21 st. C. Ciśnienie będzie lekko się wahać, a w południe barometry pokażą 1000 hPa.

Slajd 5 z 15

Wrocław

Marek BAZAK/East News

Wrocław

Na termometrach w stolicy Dolnego Śląska zobaczymy maksymalnie 22 st. C. Wiatr będzie północno-zachodni, słaby i umiarkowany.

Slajd 6 z 15

Kraków

Jan BIELECKI/East News

Kraków

W Krakowie prognozowane jest zachmurzenie duże z przejaśnieniami i okresowym deszczem. Termometry wskażą maksymalnie 28 st. C. Ciśnienie będzie niskie, wyniesie zaledwie 981 hPa.

Slajd 7 z 15

upał

Jakub Kaminski/East News

Najcieplej na wschodzie kraju

Najcieplejszym miastem w czwartek będzie Lublin. Tam temperatura wzrośnie do 29 st. C. Stopień mniej będzie w Rzeszowie i Białymstoku. Najchłodniej, bo tylko 20 st. C. będzie w Opolu.

Slajd 8 z 15

ulewa

Marek BAZAK/East News

Opady deszczu, burze i grad

W dzień znaczną część kraju nawiedzą przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w burzach od 15 mm do 20 mm, w pasie od Mazur, przez Mazowsze po Małopolskę miejscami do 40 mm. W czasie burz wiatr w porywach do 80 km/h.

Slajd 9 z 15

alerty

Twitter/IMGW

Alerty I stopnia

Alerty I stopnia wydane zostały dla wschodnich powiatów woj. zachodniopomorskiego, większości woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, zachodnich regionów woj. wielkopolskiego, a także powiatów sieradzkiego, wieruszowskiego i wieluńskiego w woj. łódzkim.

Slajd 10 z 15

ulewa

ROBERT ZALEWSKI/East News

Uwaga na niebezpieczną pogodę

Oprócz tego ostrzeżenia I stopnia dotyczą woj. opolskiego, podkarpackiego, powiatów ząbkowickiego i kłodzkiego na Dolnym Śląsku, części woj. warmińsko-mazurskiego, północy i zachodu Podlasia, wschodnich regionów woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego oraz zachodniej Lubelszczyzny.

Slajd 11 z 15

wichura

ROBERT ZALEWSKI/East News

IMGW ostrzega

W wymienionych regionach wystąpią burze z miejscami silnymi opadami deszczu od 20 do 35 mm. Możliwe opady gradu. Wiatr powieje z prędkością do 75 kilometrów na godzinę. Alerty pozostaną ważne w czwartek od godz. 14 do 1:00 w piątek.

Slajd 12 z 15

wichura

DOMIN/AGENCJA SE/East News

Alerty II stopnia

Alerty II stopnia wydano dla wschodnich powiatów na Pomorzu, zachodniej połowy woj. warmińsko-mazurskiego, wschodu woj. kujawsko-pomorskiego, zachodu Mazowsza, woj. łódzkiego, woj. świętokrzyskiego (poza wschodnimi powiatami), Śląska i Małopolski.

Slajd 13 z 15

burza

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zagrzmi i mocno powieje

Dla wymienionych regionów prognozuje się burze z silnymi opadami deszczu, miejscami do 50 mm, możliwy też grad. Wiatr powieje z prędkością do nawet 80 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia będą ważne w czwartek od godz. 14 do 1:00 w piątek.

Slajd 14 z 15

straż

ROBERT ZALEWSKI/East News

Ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia- czym jest?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Slajd 15 z 15

wichura

CEZARY PECOLD/East News

Ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia - co oznacza?

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

instagram.com/robert.gorski.official

Robert Górski ma dom jak z bajki. Posiadłość kabareciarza to marzenie wielu

Robert Górski wraz z żoną i córeczką mieszka na Mazurach. Posiadłość króla polskiego kabaretu sprawia, że można się rozmarzyć. Piękny drewniany dom i bajeczna, malownicza okolica, są godne pozazdroszczenia!

Zobacz nastepną galerię >