Goniec.pl > Galerie > Polacy ich kochali, dziś o wielu nie pamięta już nikt. Zdjęcia grobów polskich gwiazd łamią serca
01.11.2022 13:07

Polacy ich kochali, dziś o wielu nie pamięta już nikt. Zdjęcia grobów polskich gwiazd łamią serca

Wszystkich Świętych to dzień refleksji nad kruchością ludzkiego życia i okazja do odwiedzin na grobach najbliższych. Na największych warszawskich cmentarzach, wśród setek tysięcy mogił, nie brakuje tych, w których spoczywają największe gwiazdy polskiego kina, telewizji oraz wybitni piosenkarze i dziennikarze. O wielu z nich nie pamięta dziś prawie nikt.

Wszystkich Świętych groby polskich gwiazd
Wszystkich Świętych groby polskich gwiazd MACIEJ KULCZYNSKI/East News Autorstwa Jacek Babicz - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=112213598 Tomasz Zukowski/East News

Slajd 1 z 22

Alina Janowska

Alina Janowska, którą Polacy pokochali m.in. dzięki roli Eleonory Gabriel w serialu "Złotopolscy", odeszła 13 listopada 2017 roku w wieku 94 lat. Pod koniec życia cierpiała na Alzheimera. Spoczęła w Alei Zasłużonych cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Slajd 2 z 22

Agnieszka Osiecka

Agnieszka Osiecka, wybitna poetka, autorka tekstów, pisarka, reżyserka teatralna i dziennikarka, zmarła 7 marca 1997 roku w Warszawie. Miała 60 lat. Cierpiała na raka jelita grubego i chorobę alkoholową. Spoczęła na warszawskich Powązkach.

Slajd 3 z 22

Maria Czubaszek i Wojciech Karolak

Maria Czubaszek i Wojciech Karolak spoczywają w kolumbarium Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Satyryczka zmarła 12 maja 2016 roku w wieku 75 lat z powodu wycieńczenia organizmu oraz komplikacji związanych z funkcjonowaniem układu krążenia. 23 czerwca ubiegłego roku dołączył do niej ukochany Wojciech Karolak. Muzyk jazzowy miał 82 lata.

Slajd 4 z 22

Andrzej Strzelecki

Andrzej Strzelecki przed dwoma laty ujawnił, że choruje na nieoperacyjny nowotwór płuc i oskrzeli. Choroba pozbawiła go życia dwa miesiące po tym wyznaniu. Został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Miał 68 lat.

Slajd 5 z 22

Danuta Szaflarska

Danuta Szaflarska, która co roku spędzała dzień Wszystkich Świętych na Starych Powązkach, gdzie zbierała pieniądze na naprawianie tamtejszych zabytków, zmarła 19 lutego 2017 roku w wieku 102 lat. Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Slajd 6 z 22

Barbara Krafftówna

Tuż obok Andrzeja Strzeleckiego spoczywa Barbara Krafftówna. Piękna Honorata z serialu "Czterej pancerni i pies" zmarła 23 stycznia tego roku. Ostatnie chwile życia spędziła w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Slajd 7 z 22

Gabriela Kownacka

Gabriela Kownacka, która zdobyła sympatię widzów szczególnie dzięki roli Anny Kwiatkowskiej w serialu "Rodzina zastępcza", przez sześć lat walczyła z rakiem piersi. Walkę przegrała 30 listopada 2010 roku. Spoczęła na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

Slajd 8 z 22

Czesław Niemen

Czesław Niemen odszedł 17 stycznia 2004 roku w wieku 64 lat. Legendarny piosenkarz przegrał walkę z nowotworem układu chłonnego. Bezpośrednią przyczyną śmierci były powikłania związane z zapaleniem płuc. Prochy muzyka spoczęły w katakumbach warszawskiego cmentarza Powązkowskiego.

Slajd 9 z 22

Emil Karewicz

Emil Karewicz, czyli Hermann Brunner z serialu "Stawka większa niż życie", odszedł 18 marca 2020 roku w wieku 97 lat. Dzień wcześniej trafił do szpitala w Międzylesiu, gdzie zdiagnozowano u niego udar mózgu. Ponad trzy miesiące później aktor został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Slajd 10 z 22

Grzegorz Miecugow

Grzegorz Miecugow, prezenter "Wiadomości" TVP, współtwórca "Faktów" TVN i prowadzący "Szkło kontaktowe" w TVN24, zmarł 26 sierpnia 2017 roku w wieku 61 lat. Sześć lat wcześniej zdiagnozowano u niego raka płuca. Dziennikarz spoczął na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Slajd 11 z 22

Hanka Bielicka

Hanka Bielicka zmarła 9 marca 2006 roku w Warszawie, przeżywszy 90 lat. Tego samego dnia przed południem przeszła w szpitalu przy ul. Stefana Banacha w Warszawie operację tętniaka aorty. Została pochowana na warszawskich Starych Powązkach w rodzinnym grobie.

Slajd 12 z 22

Irena Jarocka

Irena Jarocka odeszła 21 stycznia 2012 w wieku 65 lat. Piosenkarka chorowała na glejaka mózgu. Została pochowana w katakumbach na warszawskich Powązkach, nieopodal grobu Czesława Niemena.

Slajd 13 z 22

Irena Kwiatkowska

Irena Kwiatkowska, uwielbiana "kobieta pracująca" z serialu "Czterdziestolatek" zmarła 3 marca 2011 roku w Domu Aktora w Skolimowie. Miała 98 lat.

Slajd 14 z 22

Jacek Kuroń

Jacek Kuroń zmarł 17 czerwca 2004 roku. Polityk spoczywa na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie. Bezpośrednią przyczyną jego śmierci był nowotwór gardła.

Slajd 15 z 22

Jan Lityński

Jan Lityński zginął śmiercią bohatera. 21 lutego ubiegłego roku utonął w pułtuskiej rzece Narew, ratując swojego psa. Został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Jego grób przypomina pękniętą taflę lodu.

Slajd 16 z 22

Kamila Skolimowska

Kamila Skolimowska, znakomita lekkoatletka, która specjalizowała się w rzucie młotem, w chwili śmierci miała zaledwie 26 lat. Zmarła niespodziewanie 18 lutego 2009 w czasie zgrupowania polskich lekkoatletów w Portugalii. Przyczyną zgonu był zator tętnicy płucnej spowodowany nierozpoznaną zakrzepicą.

Prochy Kamili Skolimowskiej spoczęły w grobie przy Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Na mogile widnieje sentencja: "Odchodzimy wtedy, kiedy już lepsi nie możemy być".

Slajd 17 z 22

Jacek Kaczmarski

"Po sztormach, burzach, nawałnicach, szkwałach, na dwóch bliźniaczych zamieszkałem skałach" - napisano na grobie Jacka Kaczmarskiego. Mogiła, w której spoczął bard, jest właśnie w kształcie pękniętej skały.

Jacek Kaczmarski odszedł 10 kwietnia 2004 roku w Gdańsku, przeżywszy zaledwie 47 lat. Dwa lata wcześniej zdiagnozowano u niego zaawansowanego raka przełyku. Tuż przed śmiercią bard całkowicie stracił głos. Jego prochy spoczęły w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Slajd 18 z 22

Kora

Kora w 2013 roku usłyszała przerażającą diagnozę. Wykryto u niej rozsianego raka jajnika z przerzutami do otrzewnej. Odeszła po długiej walce, 28 lipca 2018 roku w ukochanym domu w Bliżowie. Miała 67 lat. Spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Slajd 19 z 22

Marek Perepeczko

Marek Perepeczko zmarł niespodziewanie 16 listopada 2005 roku w wieku 63 lat. Bezpośrednią przyczyną zgonu był zawał serca. Aktor spoczął na warszawskich Starych Powązkach w rodzinnym grobie.

Slajd 20 z 22

Paweł Królikowski

Paweł Królikowski w 2015 przeszedł zabieg usunięcia tętniaka mózgu. Operacji neurochirurgicznej musiał się poddać również w 2019 z powodu ujawnionego guza mózgu. Zmarł 27 lutego 2020 roku w wieku 58 lat. Wiele miesięcy przed śmiercią spędził w szpitalu. Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Slajd 21 z 22

Roman Kłosowski

Roman Kłosowski, gwiazdor serialu "Czterdziestolatek", spędził ostatnie lata w zapomnieniu i cierpieniu. Zmarł 11 czerwca 2018 roku w Łodzi w wieku 89 lat. Mieszkał wówczas w specjalistycznej placówce, gdyż potrzebował całodobowej opieki. Słabo widział i miał problemy z poruszaniem się. Odwiedzała go Teresa Lipowska.

- Tato nie żyje. Nie chciałbym mówić o szczegółach. Mogę powiedzieć, że w ostatnich dniach bardzo ciężko chorował. Odszedł spokojnie - mówił syn Romana Kłosowskiego. Został pochowany w kolumbarium Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach.

Slajd 22 z 22

Violetta Villas

Violetta Villas zmarła 5 grudnia 2011 roku w dramatycznych okolicznościach. Piosenkarka została odnaleziona martwa w swoim domu w Lewinie Kłodzkim.

Wstępnie uznano, że jej zgon był naturalny. Po sekcji zwłok prokuratura ujawniła, że choć autopsja nie wskazała oficjalnej przyczyny śmierci gwiazdy, śmierć mogła nastąpić w wyniku zapalenia płuc lub zatoru tłuszczowego płuc w związku z komplikacjami po złamaniu szyjki kości udowej. Kilka miesięcy później dodano, że do zgonu mogły przyczynić się zmiany chorobowe, zmiany pourazowe oraz urazy klatki piersiowej. Violetta Villas cierpiała na marskość wątroby, miażdżycę i udar mózgu. Śmierć poprzedziła długa agonia.

Po wielu bataliach asystentka gwiazdy usłyszała wyrok bezwzględnego więzienia za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad Violettą Villas. Zarzucono jej, że poiła piosenkarkę alkoholem, zaniedbała dom oraz że nie zapewniła podopiecznej podstawowych warunków do życia. Gwiazda miała 73 lata. Spoczywa na Starych Powązkach.

Tagi: