Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Galerie > Zaskakujące sceny na pogrzebie Jerzego Urbana. Padło wiele prześmiesznych słów
11.10.2022 15:34

Zaskakujące sceny na pogrzebie Jerzego Urbana. Padło wiele prześmiesznych słów

We wtorek 11 października na warszawskich Powązkach pochowany został Jerzy Urban. Dziennikarz i były rzecznik rządu PRL zmarł w wieku 89 lat. Uroczystości ostatniego pożegnania towarzyszyły liczne kontrowersje, związane z miejscem pochówku i osobą samego zmarłego. Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia.

Jerzy Urban
Piotr Molecki/East News

Slajd 1 z 13

Pogrzeb

Jeszcze przed rozpoczęciem ceremonii w przycmentarnej kaplicy przed jej gmachem zgromadzili się przeciwnicy Jerzego Urbana, którzy przynieśli banery i wykrzykiwali pełne oszczerstw hasła. "Goebbelsourbany padli. Kolej na innych oprawców" głosił napis na jednym z transparentów.

Slajd 2 z 13

Pogrzeb Jerzego Urbana

Uroczystości pogrzebowe Jerzego Urbana miały charakter świecki i rozpoczęły się o godzinie 13 w Domu Pogrzebowym Powązki Wojskowe. Następnie zaplanowano złożenie urny z prochami zmarłego w rodzinnym grobie, tuż obok jego rodziców.

Slajd 3 z 13

Pogrzeb

W kaplicy nie zabrakło także kwiatowych wieńców, ale były to jedyne akcenty florystyczne, bowiem Tygodnik "NIE" przekazał, że zamiast bukietów, prosi o wpłatę datków na hospicjum.

Slajd 4 z 13

Pogrzeb

Przeciwnicy zmarłego mieli ze sobą też czarno-białe portrety ofiar reżimu z czasów PRL, m.in. ks. Jerzego Popiełuszki i Grzegorza Przemyka.

Slajd 5 z 13

Pogrzeb

Prowadząca uroczystość opisywała m.in. małżeństwo Jerzego Urbana z Małgorzatą Daniszewską i cytowała fragment wiersza "List do kobiety" Juliana Tuwima. "To nie są ćwiczenia. Urban nie wstanie i nie powie żartowałem" - mówiła.

Slajd 6 z 13

Pogrzeb

Jerzy Urban został skremowany, a jego prochy zamknięto w eleganckiej, czarnej urnie, którą ustawiono na czas uroczystości na podwyższeniu przykrytym bordową tkaniną. Obok umieszczono złotą tabliczkę z jego imieniem i nazwiskiem, zabrakło natomiast pamiątkowej fotografii.

Slajd 7 z 13

Pogrzeb

Chętnych do pożegnania Jerzego Urbana nie brakowało. Wnętrze kaplicy szybko zapełniło się żałobnikami, a niektórzy z nich musieli przez całą ceremonię stać i podpierać ściany z powodu braku krzesełek.

Slajd 8 z 13

Pogrzeb

Wśród osób biorących udział w pogrzebie, poza rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami, byli m.in. Olga Lipińska, Jan Hartman, Marian Turski czy były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który z wymalowaną na twarzy zadumą przysłuchiwał się przemowie mistrzyni ceremonii.

Slajd 9 z 13

Pogrzeb

Następnie, w imieniu redakcji, głos zabrał Waldemar Kuchanny. - Urban jest ikoną popkultury. Jak Myszka Mickey, Marilyn Monroe. Zastanawiałem się kogo można zaliczyć do tej kategorii. Kora Jackowska, Edward Stachura - mówił.

Slajd 10 z 13

Pogrzeb

Zmarłego wspominał też Aleksander Kwaśniewski, który na wstepie zaznaczał, że Urban był osoba wrażliwą, lojalną, szczodrą i oryginalną. - Nie chcę bronić tego, co robił, ale Jerzy Urban stworzył posadę rzecznika prasowego - oznajmił.

Slajd 11 z 13

Pogrzeb

Były przwódca RP nie powstrzymał się też przed wbiciem szpili najgłośniejszym krytykom zmarłego, czyli reprezentantom obecnych władz na czele z premierem Mateuszem Morawieckim. - Zarzucał Urbanowi, że atakuje opozycję polityczną. A Morawiecki? Nie ma za grosz talentu Jerzego Urbana - stwierdził.

Slajd 12 z 13

Pogrzeb

Swoimi wspomnieniami dzielił się z tłumem także Jan Hartman. - Jeśli istnieje ruch polityczny niezawisły od Kościoła Katolickiego to Urban jest jego liderem. Był osobą poważną o poważnym dorobku zawodowym. Jego misją było stworzenie wolnej polski od wpływów kościelnych - zaznaczał.

Slajd 13 z 13

Pogrzeb

Po ceremonii, urnę z prochami odprowadzono do grobu. Mistrzyni ceremonii już przed mogiłą dodała kilka słów w charakterystycznym dla Urbana żartobliwym tonie. - Niestety, Urbana nie powiozą na Wawel, bo straszny tam tłok. Zostanie tu. Panie Jurku uszy do góry - oznajmiła.

Tagi: