Opole 2022. Katarzyna Cichopek wspomina "Zwierzyniec", a Sumińscy leżą w zniszczonym grobie. Przykre zdjęcia
Podczas tegorocznego festiwalu w Opolu, prowadząca Katarzyna Cichopek w ciepłych słowach wspominała Michała Sumińskiego, który niegdyś prowadził w TVP program "Zwierzyniec". Podróżnik, zoolog, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, dziennikarz i autor książek zmarł w wigilię 2011 roku, w wieku 96 lat. Został pochowany w skromnej mogile na warszawskich Powązkach, w Alei Zasłużonych, u boku swojej ukochanej żony Zofii. Niestety, dziś grób wygląda na zapomniany.
Slajd 1 z 12
Niestety, niespełna dekadę po śmierci małżeństwa Sumińskich stan miejsca ich spoczynku pozostawia wiele do życzenia. Mogiła została wyraźnie zaniedbana. Cały grób obsypany jest uschniętymi liśćmi. Nie ozdabia go zbyt wiele kwiatów i zniczów.
Slajd 2 z 12
Syn poszedł w jego ślady i gdy dorósł, zdobył wyższe wykształcenie zoologiczne, a dodatkowo - stopień jachtowego kapitana morskiego. Podczas II wojny światowej musiał odsunąć na bok pasje. Wstąpił do ruchu oporu, co sprawiło, że wylądował na Pawiaku.Michał Sumiński został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Następnie przeprowadzono go do Mauthausen-Gusen. Został stamtąd wyswobodzony w 1945 r. przez armię amerykańską.
Slajd 3 z 12
Po wojnie Michał Sumiński zaczął nowe życie i imał się wielu zajęć. Przyjął posadę w Pomorskiej Spółce Rybackiej w Bydgoszczy, a następnie zasiadał w Zarządzie Głównym Ligi Morskiej w Warszawie. Pełnił tam funkcję głównego inspektora wychowania morskiego. Parę lat piastował też funkcję kapitana jachtu Ligi Morskiej "Generał Zaruski". W 1964 r. Michał Sumiński został uhonorowany takimi wyróżnieniami jak odznaki "Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej" i "Zasłużonego Pracownika Morza".
Slajd 4 z 12
Również zdjęcie upamiętniające Zofię, ukochaną żonę Michała Sumińskiego jest w opłakanym stanie. Fotografia znajduje się w rozbitej szklanej ramce, niedbale opartej o jeden ze zniczy pomiędzy kamieniami.
Slajd 5 z 12
Michał Sumiński przyszedł na świat 13 grudnia 1915 r. w Warszawie. Jego matka zmarła, gdy chłopiec miał zaledwie 1,5 roku. Wychowywał się w rodzinnym majątku w Leśniewie pod okiem babci, ciotki i ojca, który zaszczepił w nim miłość do zwierząt, ale też do polowań. Stanisław Sumiński był bowiem wybitnym zoologiem słynącym na całym świecie ze swojego znawstwa ważek.
Slajd 6 z 12
Drewniana konstrukcja, na której znajdowały się dwie figurki kaczek, przewróciła się. Niestety, nikt nie zadbał o to, by ją naprawić. Widok jest naprawdę przykry, trudno uwierzyć, że wielki Polak, który cieszył się wiernym gronem fanów, nie doczekał się pięknego, zadbanego nagrobka.
Slajd 7 z 12
Podczas tegorocznego festiwalu w Opolu, prowadząca Katarzyna Cichopek w ciepłych słowach wspominała Michała Sumińskiego, który niegdyś prowadził w TVP program "Zwierzyniec". Podróżnik, zoolog, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, dziennikarz i autor książek zmarł w wigilię 2011 roku, w wieku 96 lat. Został pochowany w skromnej mogile na warszawskich Powązkach, w Alei Zasłużonych, u boku swojej ukochanej żony Zofii. Niestety, dziś grób wygląda na zapomniany.
Slajd 8 z 12
Michał Sumiński kochał morze, więc nic dziwnego, że postanowił związać się z zapaloną żeglarką. Jego żoną została Zofia Reinold, działaczka i sędzia żeglarska. Para była ze sobą całe życie, tworząc niezwykle zgrane i kochające się małżeństwo. Sumińscy doczekali się jedynego syna, Piotra.
Slajd 9 z 12
Popularność i uznanie widzów zdobył dzięki programowi "Zwierzyniec", którego był autorem. Program skierowany był do dzieci i młodzieży. Sumiński w stroju leśniczego opowiadał o życiu leśnych zwierząt, popularyzując zagadnienia przyrodnicze. Widzowie go uwielbiali. Kiedyś Sumiński wspominał, jak zatrzymał go milicjant za przekroczenie prędkości. - Panie Sumiński, niech pan na siebie uważa. Bo gdyby panu coś się stało, to moja córka zapłakałaby się na śmierć - opowiadał.
Slajd 10 z 12
Zawsze jednak ciągnęło Michała Sumińskiego do pracy ze słowem. W latach 50. zaczął działać jako dziennikarz. Przez trzy lata był kierownikiem działu i zastępcą redaktora naczelnego Rozgłośni "Kraj". Później pracował w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej, gdzie był m.in. kierownikiem działu reportaży Redakcji Naczelnej Audycji dla Polaków za Granicą. Radiowca z pasją dostrzegła i doceniła telewizja.
Slajd 11 z 12
Michał Sumiński za swoją pracę został wyróżniony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Uśmiechu. Był także honorowym obywatelem Warszawy. Po zakończeniu kariery telewizyjnej Michał Sumiński poświęcił się swoim pasjom – zwierzętom, polowaniom, żeglowaniu i podróżom
Slajd 12 z 12
Niestety, mimo wielkich sukcesów i licznych zasług Michała Sumińskiego, jego grób wydaje się być mocno zaniedbany. Czy fani zapomnieli o sławnym popularyzatorze przyrody?