Goniec.pl

Ojciec Kaczyńskich zrobił przed śmiercią niebywałą rzecz. Widok jego grobu mówi wszystko

31 Lipca 2022

Udostępnij:

AFP/EAST NEWS

Rajmund Kaczyński, ojciec Jarosława i Lecha Kaczyńskich, był powstańcem i żołnierzem polskiego wojska. Współcześni Polacy z pewnością mieli okazję go poznać, gdy na jaw wyszła wypowiedź, w której potępił dopuszczenie jego synów do władzy. Jak wygląda grób ojca prezesa siedem lat po jego śmierci?

Slajd 1 z 8

Goniec

Goniec

Rajmund Kaczyński zmarł w 2005 roku. Jak wygląda jego grób?

Rajmund Kaczyński zmarł 17 kwietnia 2005 roku w wieku 82 lat. Ojciec Jarosława i Lecha Kaczyńskich był wykładowcą na Politechnice Warszawskiej, porucznikiem Wojska Polskiego oraz zasłużonym uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Slajd 2 z 8

goniec

goniec

Gdzie spoczęło ciało Rajmunda Kaczyńskiego?

Ojciec braci Kaczyńskich został pochowany w rodzinnym grobowcu z rodzicami - Aleksandrem Kaczyńskim i jego żoną Franciszką. Grób kombatanta znajduje się w Warszawie na Starych Powązkach.

Slajd 3 z 8

fot. archiwum prywatne Marty Kaczyńskiej

fot. archiwum prywatne Marty Kaczyńskiej

Wieloletnia walka o wolną Polskę

Rajmund Kaczyński pracował na Politechnice Warszawskiej. Przez cały okres trwania PRL nie awansował. Był obiektem obserwacji Urzędu Bezpieczeństwa, ponieważ służył w Armii Krajowej. W późniejszych latach także był śledzony, wtedy już przez SB, z powodu antykomunistycznej działalności swoich synów. Jego walka o wolną Polskę zaczęła się jednak znacznie wcześniej.

Slajd 4 z 8

Rajmund Kaczyński

Goniec

Rajmund Kaczyński brał udział w Powstaniu Warszawskim

Rajmund Kaczyński w wieku 20 lat został żołnierzem polskiego wojska. Trzy lata później uzyskał stopień plutonowego podchorążego i został dowódcą pułku "Baszta". Wszyscy żołnierze pułku, wraz z dowódcą, zdecydowali się walczyć w Powstaniu Warszawskim.

Slajd 5 z 8

rajmund kaczyński

Goniec

Jego rany podczas powstania opatrywała ciotka Bronisława Komorowskiego

Rajmund Kaczyński już podczas pierwszego dnia walk o Warszawę został ranny w dłoń. Trafił do szpitala polowego, gdzie jego ranę opatrzyła ciotka Bronisława Komorowskiego. - Pamiętam to, jak dziś. Kciuk wisiał mu dosłownie na jednej żyłce. Muszę przyznać, że byłam tym widokiem przerażona - wspominała kombatantka. Pomimo prośby Rajmunda, nie zdecydowała się na amputację palca.

Slajd 6 z 8

Rajmund Kaczyński

Goniec

Trudne relacje ojca z Jarosławem Kaczyńskim

Dlaczego Jarosław Kaczyński nie odwiedza grobu zasłużonego dla Polski ojca? Dlaczego wymazał go z pamięci? Okazuje się, że prezes PiS nigdy nie dogadywał się dobrze ze swoim rodzicem. Rajmund nie do końca go tolerował, a mężczyźni mieli dwa identyczne charaktery - byli bezkompromisowi, uparci, apodyktyczni i żądni władzy. Nie dziwne więc, że nie mogli znaleźć wspólnego języka.

Slajd 7 z 8

Rajmund Kaczyński

Goniec

"Nie dawajcie władzy moim synom"

- Moim dzieciom nie wolno dawać władzy. Zniszczą każdego, kto jest od nich lepszy, bo są złośliwi- tak według Hanny Stadnik mówił o swoich synach Rajmund Kaczyński. Zapewne tłumaczy to niechęć bliźniaków do ojca. - Boże, uchroń Polskę przed moimi synami narwańcami - miał powiedzieć ich ojciec na rok przed śmiercią.

Slajd 8 z 8

Rajmund Kaczyński

Goniec

Jak wygląda grób ojca Kaczyńskich po latach?

Dziś, w przeddzień rocznicy Powstania Warszawskiego, przy grobie Rajmunda Kaczyńskiego znajdują się znicze - niektóre z nich płoną mimo deszczu. Pomnik jest ozdobiony morzem kwiatów i wysprzątany, co świadczy o tym, że kombatant wciąż żyje w pamięci Polaków.

Śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach

GALERIA: Śmierć kobiety w Złotych Tarasach

Około 40-letnia kobieta zginęła w Złotych Tarasach. Spadła z dużej wysokości, świadkowie wskazują, że doszło do tego w tym samym miejscu, gdzie 28 października zginął mężczyzna.

Zobacz nastepną galerię >