Goniec.pl

Odra nie jest jedyna? Pilna akcja służb, na rzece w Wielkopolsce rozłożono zaporę, mieszkańcy dostali alert RCB

17 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Udostępnij:

Nie tylko Odra, alarm podniesiono również nad Nerem. Fot.: OSP Koło Nad Wartą

Slajd 1 z 12

Strażacy z powiatu kolskiego w Wielkopolsce działają na Nerze, czy rzeka także została skażona?

Fot.: OSP Koło Nad Wartą

Ner powtórzy los Odry?

W rzece Ner, tuż po ujawnieniu skażenia nad Odrą, uwagę zwróciły śnięte ryby. Strażacy natychmiast zostali postawieni w stan gotowości, a lokalni samorządowcy zaczęli działać, obawiając się, że nie tylko druga największa rzeka w Polsce uległa zatruciu. Patrole na rzece i wyławianie martwych ryb to jedna z wielu akcji. Co się dzieje?

Slajd 2 z 12

Ner, działania zapobiegawcze pod skażeniu Odry

Fot.: OSP Koło Nad Wartą

Co się dzieje nad Nerem?

Cała Polska mówi o Odrze (i słusznie), jednak mieszkańcy powiatu kolskiego z niepokojem spoglądają za swoje okna, gdzie widać brzeg rzeki Ner. Nad wodą zaroiło się od służb, w tym od specjalistycznego sprzętu. Śnięte ryby pojawiały się tutaj co roku, ale zaczęto zadawać pytania, czy to efekt naturalny, czy rękę do tego przyłożył człowiek. Strażacy postanowili działać. Tylko w zeszły weekend strażacy wyłowili niemal 300 kilogramów martwych ryb.

Slajd 3 z 12

Ner: działania po skażeniu Odry, w akcji strażacy

Fot.: OSP Koło Nad Wartą

Strażacy nad Nerem, a prokuratura w salach przesłuchań

Strażacy z powiatu kolskiego, przez który przepływa Ner, nie ustają w patrolowaniu rzeki i wybieraniu śniętych ryb. Z dala od szumu łodzi pływających po wodach rzeki trwają też inne działania. I mowa nie tylko o sztabie kryzysowym. - Niezwłocznie po uzyskaniu informacji o odnalezieniu śniętych ryb, policjanci, w uzgodnieniu z prokuratorem, przystąpili do działań. Wykonano oględziny i dokumentację fotograficzną. Jest ustalona i przesłuchana osoba, która poinformowała policję o tym, że widziała śnięte ryby. Przesłuchiwane są też inne osoby, o szczegółach jeszcze nie chciałbym mówić. Przy czym czynności policyjne koncentrowały się na kilku odcinkach rzeki - wyjaśniła w rozmowie z Wyborczą Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Slajd 4 z 12

Wielkopolska: Strażacy postawili na Nerze zaporę

Fot.: OSP Koło Nad Wartą

Zbudowano specjalną zaporę

Na Nerze strażacy zbudowali specjalną tamę. Zapora ma jedno, główne zadanie: wyłapywać martwe ryby, tak by nie płynęły one dalej. Mieszkańcy zostali poinformowani, by nie korzystać z rzeki w żaden sposób.

Slajd 5 z 12

Ner: strażacy z powiatu kolskiego postawiony w stan gotowości

Fot.: OSP Koło Nad Wartą

Strażacy nieustannie działają na miejscu

- Nasza jednostka w ramach ćwiczeń monitoruje stan rzeki Warty od ujścia Neru do wysokości ruin zamku w Kole - podało OSP Koło nad Wartą w specjalnym poście udostępnionym w mediach społecznościowych. Nad brzegiem Neru roi się od służb, co wywołuje wśród lokalnych mieszkańców obawy, że ich rzeka podzieli los Odry. Czy faktycznie to zagrożenie jest realne?

Slajd 6 z 12

Ner: nie tylko w Odrze ujawniono niepokojące zjawisko masowego śnięcia ryb

OSP Koło nad Wartą

Wszczęto alarm, ale badania wskazały, że parametry są w normie

Komunikaty na temat sytuacji nad Nerem mają prawo wywołać mieszane uczucia. Podobnie, jak w przypadku Odry wiadomo, że... tak naprawdę nic nie wiadomo. Alicja Niestrata, wicewojewoda wielkopolska podała, że "z przekazanych informacji wynika, że w trakcie przeprowadzonych oględzin nie odnotowano widocznych zmian na rzece. Jej podstawowe parametry mieszczą się w granicach normy". Niemniej zdecydowano się na specjalne kroki bezpieczeństwa.

Slajd 7 z 12

Nad Nerem pojawiły się nie tylko służby, ale również samorządowcy

Michał Zieliński - Wojewoda Wielkopolski

Działania służb nie zostały wstrzymane

Zwołany sztab zarządzania kryzysowego nie próżnował. Oprócz omówienia obecnej sytuacji w rzece Ner podjęto decyzję o schemacie obecnych działań. Są nimi: szczegółowe badania wody i okolic rzeki, Państwowa Straż Pożarna postawiła zaporę na rzece Ner na wysokości miejscowości Rzuchów (w ciągu ostatnich godzin nie odnotowano przypadków gromadzenia się na niej śniętych ryb), wszystkie ujęcia wody zlokalizowane w pobliżu rzeki Ner są codziennie badane przez służby sanitarne. W działania zaangażowana jest także Państwowa Straż Rybacka z terenu całego województwa wielkopolskiego. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu pozostaje we współpracy ze swoim odpowiednikiem w województwie łódzkim, a także z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kole.

Slajd 8 z 12

Ner: czy sytuacja z Odry powtórzy się w rzece wpadającej do Warty?

Michał Zieliński - Wojewoda Wielkopolski

Wojewoda Wielkopolski przyjechał nad Ner

Nie tylko strażacy i inne służby pojawili się nad rzeką Ner. W grono osób monitorujących sytuację aktywnie włączył się również wojewoda Michał Zieliński. Poza zapozwaniem do kilku zdjęć przekazał również wiadomości, które dla mieszkańców terenów nadrzecznych są wyjątkowo ważne.

Slajd 9 z 12

Ner w Wielkopolsce pod lupą służb

Michał Zieliński - Wojewoda Wielkopolski

Wojewoda Wielkopolski o sytuacji nad Nerem

- Monitoring stanu wód oraz działania prewencyjne i szczegółowa analiza pobranych próbek wody, to tylko część działań podjętych w ostatnich dniach po otrzymaniu informacji o wystąpieniu zjawiska śnięcia ryb na rzece Ner. Dziś w Starostwie Powiatowym w Kole odebrałem szczegółowe raporty od zaangażowanych służb i dedykowanych temu zadaniu instytucji. Po oczyszczeniu rzeki z widocznych jednostek śniętych ryb nie notujemy pojawiania się nowych przypadków na całym kontrolowanym odcinku w województwie wielkopolskim. Aktualnie oczekujemy na szczegółowe wyniki badań próbek, lecz do momentu ich otrzymania prosimy o stosowanie się do wydanych przeze mnie rekomendacji - czytamy w poście Michała Zielińskiego.

Slajd 10 z 12

RCB wysłało alert do mieszkańców terenów nad rzeką Ner

RCB

Alert RCB trafił do ludzi mieszkających w pobliżu Neru

Chociaż służby monitorują sytuację, to katastrofa skażenia nad Odrą sprawiła, że eksperci Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zdecydowali się wysłać specjalny alert. - Uwaga! Zanieczyszczona woda w Nerze. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty - przeczytali na swoich telefonach mieszkańcy powiatów: poddębickiego, łowickiego i kolskiego.

Slajd 11 z 12

Specjalne spotkanie sztabu kryzysowego w związku z sytuacją na Nerze

Michał Zieliński - Wojewoda Wielkopolski

Sztab kryzysowy musiał znaleźć rozwiązanie

Od 12 sierpnia trwały działania na rzece Ner, a 16 sierpnia o godzinie 8:30 zebrał się sztab kryzysowy. - Chciałbym podkreślić, że nie ma powodów do paniki, a sytuacja jest pod stałą kontrolą. Na podstawie ustaleń Sztabu przekazujemy rekomendacje, aby nie kąpać się w rzece Ner oraz o nie poić w niej zwierząt, a także wstrzymać się od połowu ryb i wszelkiej aktywności rekreacyjnej. Nasze działania mają charakter prewencyjny, podejmujemy je w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców regionu - powiedział wojewoda Michał Zieliński.

Slajd 12 z 12

Na spotkaniu obecni byli samorządowcy i przedstawiciele służb

Facebook.com/Powiat Kolski

Sytuacja na Nerze będzie monitorowana

Ner. Na razie nic nie wskazuje, by skala zjawiska śnięcia ryb i katastrofy ekologicznej była podobna do sytuacji na Odrze. Niemniej służby i lokalne władze chcą wyjaśnić przyczynę masowego śnięcia ryb.

instagram.com/robert.gorski.official

Robert Górski ma dom jak z bajki. Posiadłość kabareciarza to marzenie wielu

Robert Górski wraz z żoną i córeczką mieszka na Mazurach. Posiadłość króla polskiego kabaretu sprawia, że można się rozmarzyć. Piękny drewniany dom i bajeczna, malownicza okolica, są godne pozazdroszczenia!

Zobacz nastepną galerię >