Goniec.pl

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

24 Maja 2022

Udostępnij:

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Slajd 1 z 7

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Emeryci mogą korzystać z dodatków i zasiłków

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Mowa o 400, a nawet 850 zł. To na pewno pomoże podreperować domowy budżet każdego seniora.

Slajd 2 z 7

Emerycie, pieniądze leżą niemal na ulicy

materiały własne Iberion

Ten rok jest wyjątkowy

"Super Express" zwrócił się do emerytów. - Seniorzy w tym roku mogą skorzystać z mnóstwa dodatków i zasiłków - czytamy. Aby zdobyć dodatkowe pieniądze z różnych źródeł, wystarczy złożenie niezbędnych dokumentów.

Slajd 3 z 7

Seniorzy mogą starać się o przyznanie dodatku osłonowego

(zdj. ilustracyjne) Unsplash.com/Dmitry Vechorko

Emerycie, możesz ubiegać się o dodatek osłonowy

Budżet emerytów zasilić może w tym roku dodatek osłonowy. Samotni seniorzy po zaakceptowaniu wniosku dostaną 400 zł rocznie. Natomiast domy, gdzie żyją dwie lub więcej osoby - 850 zł. Aby otrzymać te dodatkowe pieniądze, należy złożyć wniosek do gminy. Komu przysługuje dodatek osłonowy? Kryteria są jasne.

Slajd 4 z 7

Kto dostanie pieniądze z dodatku osłonowego?

Unsplash.com/Lukasz Radziejewski

Dostaniesz pieniądze, ale jest warunek

Jacy seniorzy mogą być pewni, że dodatek osłonowy zostanie im przyznany? W przypadku tego świadczenia ważne są miesięczne dochody. Jeśli gospodarstwo domowe emeryta przeciętnie netto nie przekracza dochodów w wysokości 2100 zł, dostanie pieniądze. W przypadku gospodarstw wieloosobowych limit ten określony został na poziomie 1500 zł. To jednak dopiero początek należnych seniorom zasiłków.

Slajd 5 z 7

Emeryci i renciści mogą starać się o zasiłek pielęgnacyjny

Unsplash.com/@rebelvisual

Seniorze, sprawdź, czy przysługuje ci dodatek pielęgnacyjny

Kolejne pieniądze przysługujące innej grupie emerytów i rencistów wypłacane są w ramach dodatku pielęgnacyjnego. Wynosi on co prawda zaledwie 256,44 zł miesięcznie, ale każdy zastrzyk gotówki w przypadku polskich seniorów jest ważny. Kto może się o niego starać? Seniorzy mający przyznane prawo do renty lub emerytury i jednocześnie mają ukończone 75 lat. Cenzus wieku znika w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o zasiłek pielęgnacyjny jest całkowicie niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji.

Slajd 6 z 7

Seniorzy mogą otrzymać również zasiłek dla niezdolnych do pracy

Unsplash.com/Lukasz Radziejewski

Zasiłek dla niezdolnych do pracy i zasiłek celowy

W "Super Expressie" wskazano, że seniorzy mogą złożyć wniosek o przyznanie innego świadczenia. - Jest też zasiłek stały dla osób niezdolnych do pracy (od 30 zł do 719 zł), zasiłek okresowy dla osób chorych i niepełnosprawnych (do 418 zł) i zasiłek celowy dla osób w trudnej sytuacji materialnej - czytamy. To nadal nie koniec wszystkich możliwości podreperowania domowe budżetu seniorów.

Slajd 7 z 7

Pieniądze dla emerytów i rencistów

materiały własne Iberion

Pieniądze należą się również inwalidom wojennym

W wyliczeniach "SE" dla emerytów pojawił się również zasiłek dla inwalidów wojennych. Mogą oni otrzymać 384,66 zł. - Nie można go łączyć z dodatkiem pielęgnacyjnym. Nie przysługuje osobom w domach opieki - zaznaczyła gazeta.

Śmiertelny wypadek w Kutnie

Auto w strzępach, w środku dwoje dzieci. Dwa śmigłowce LPR w akcji, jest ofiara

Śmiertelny wypadek w Kutnie. Samochód wjechał pod pociąg. Na miejsce wezwano dwa śmigłowce LPR. Fot. Kutnowskie Centrum Informacyjne (T. Zagórowski)

Zobacz nastepną galerię >