Goniec.pl

Najlepsze komedie wszech czasów. Te filmy od lat rozbawiają nas do łez. Znasz je wszystkie?

21 Lipca 2022

Udostępnij:

Każdy z nas lubi czasem oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat dobrego humoru. A wtedy z odsieczą przychodzą filmy komediowe, które w dodatku są lekarstwem na zły humor i sposobem na spędzenie miłego wieczoru. Warto dodać, że komedie nie tylko bawią, ale potrafią również skłonić do przemyśleń. Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych - według nas - komedii wszech czasów. Które filmy koniecznie trzeba zobaczyć? Sprawdźcie sami.

Slajd 1 z 10

mat. prasowe

NAGA BROŃ

"Naga broń" to seria trzech amerykańskich filmów komediowych, parodiujących filmy i seriale policyjne z lat 70. i 80. XX wieku. Głównym bohaterem całego cyklu filmowego jest porucznik Frank Drebin odgrywany przez Lesliego Nielsena, a ponadto w rolach głównych wystąpili Priscilla Presley, George Kennedy oraz O.J. Simpson. Fabuła w skrócie: Na całym świecie zaczynają ginąć jedna za drugą piękne i młode dziewczyny. Za tymi porwaniami stoi Madam M i jej organizacja. Porwane dziewczyny stają się częścią misternie organizowanego planu, który ma doprowadzić do wyszkolenia kilku niezawodnych zabójczyń, posługujących się kobiet najlepszą bronią - ich nagim ciałem. W skład serii wchodzą filmy: - "Naga broń: Z akt Wydziału Specjalnego" (1988 r.) - "Naga broń 2 1/2: Kto obroni prezydenta?" (1991 r.) - "Naga broń 33 1/3: Ostateczna zniewaga" (1994 r.)

Slajd 2 z 10

mat. prasowe

SAMI SWOI

"Sami swoi" to polski film komediowy z 1967 roku w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, powstały na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka. Film początkowo był w wersji czarno-białej, w 2002 roku doczekał się telewizyjnej premiery w kolorze. "Sami swoi" to opowieść o zwaśnionych rodach Pawlaków i Kargulów. Przed wojną Kargul zaorał Pawlaków pole na trzy palce, co spowodowało, że spłonęły dwie stodoły, polała się krew i Jaśko Pawlak, uciekając przed karą za pocięcie kosą Kargula, musiał wyemigrować do Ameryki. Jednak spór dwóch rodzin dalej trwa.

Slajd 3 z 10

mat. prasowe

FORREST GUMP

"Forrest Gump" to kultowy film z 1994 roku w reżyserii Roberta Zemeckisa. Scenariusz fabuły został oparty na powieści o tym samym tytule Winstona Grooma. W tytułową rolę wcielił się tu Tom Hanks. Ciekawa i wzruszająca fabuła, świetna reżyseria, piękne zdjęcia, doskonała obsada. W tym filmie naprawdę nie ma się do czego przyczepić. "Forrest Gump" to romantyczna historia nierozgarniętego młodego człowieka o wielkim sercu i niezbyt wysokiej inteligencji, ale zdolności do odnajdywania się w największych wydarzeniach w historii USA, począwszy od swego dzieciństwa w latach 50-tych. Po tym, jak staje się gwiazdą footballu, odznaczonym bohaterem wojennym i odnoszącym sukcesy biznesmenem, główny bohater zyskuje status osobistości, lecz nigdy nie rezygnuje z poszukiwania tego, co dla niego najważniejsze - miłości swej przyjaciółki, Jenny Curran.

Slajd 4 z 10

mat. prasowe

CHŁOPAKI NIE PŁACZĄ

"Chłopaki nie płaczą" to kultowa polska komedia kryminalna z 2000 r. w reżyserii Olafa Lubaszenko, który zabrał widzów w niezwykłą podróż za studentem szkoły muzycznej, za który podąża mafia żądna swojej własności. Bohaterami filmu "Chłopaki nie płaczą" są dwaj młodzi przyjaciele: skrzypek Kuba (Maciej Stuhr) i Oskar (Wojciech Klata), którzy przez przypadek zostają wplątani w aferę z gangsterami. Pewnego wieczoru Kuba postanawia pomóc swemu nieśmiałemu i zakompleksionemu przyjacielowi ściągając do domu jego wuja dwie dziewczyny z agencji towarzyskiej.

Slajd 5 z 10

mat. prasowe

MONTHY PYTHON I ŚWIĘTY GRAAL

"Monthy Python i Święty Graal" to brytyjska komedia z 1975 roku. W głównych rolach wystąpili: Michael Palin, Terry Jones, John Cleese, Terry Gilliam, Graham Chapman, Eric Idle. Absurdalne poczucie humoru zaprezentowano w mistrzowskim stylu. Znajduje się tu kilka skeczy, które po prostu trzeba znać, jak na przykład walkę z morderczym królikiem albo dialogi prowadzone przez rycerzy ze strażnikiem mostu. Krótki opis fabuły: Król Artur i jego rycerze postanawiają odnaleźć mitycznego Świętego Graala. Po drodze czeka na nich wiele śmiesznych i niezbyt mądrych przygód oraz niebezpieczeństw. Na początek w królestwie brakuje koni, których zastępują stukający orzechami kokosowymi giermkowie.

Slajd 6 z 10

kadr z filmu

SEKSMISJA

"Seksmisja" to kultowa komedia science fiction Juliusza Machulskiego z 1983 roku. Antyutopijna wizja społeczeństwa, w którym mężczyźni wyginęli, a rządy sprawują pozbawione skrupułów kobiety. Akcja filmu rozpoczyna się w sierpniu 1991 roku. Telewizja transmituje epokowy eksperyment. Dwaj śmiałkowie, Maks i Albert, dobrowolnie poddają się hibernacji. Budzą się dopiero w roku 2044. Od opiekującej się nimi doktor Lamii dowiadują się, że w czasie ich snu wybuchła na Ziemi wojna nuklearna. Jednym z jej efektów było całkowite zniszczenie genów męskich, w związku z czym są obecnie prawdopodobnie jedynymi mężczyznami na planecie. Niebawem wszakże uświadamiają sobie, że żyją w całkiem sztucznym, ulokowanym pod ziemią świecie, a na domiar złego stali się królikami doświadczalnymi w rękach ciekawskich ich odmienności niewiast.

Slajd 7 z 10

mat. prasowe

ŻYWOT BRIANA

Drugi w kolejności kinowy film Monty Pythona to obrazoburcza satyra wymierzona zarówno w religię, jak i hollywoodzkie stereotypy, obecne w filmach o tematyce biblijnej. Judea, rok 33 naszej ery, okres biedy i chaosu. Jedno czego na pewno nie brakuje, to różnego typu proroków, którzy w mig zyskują sobie wierne rzesze wyznawców. Doprowadzeni do rozpaczy Rzymianie starają się zaprowadzić jakiś porządek. W samym środku tych wydarzeń znajduje się Brian Cohen (Graham Chapman), niezbyt chętny, aby przewodzić ludowi jako prorok. Jednak na skutek ciągu absurdalnych i przekomicznych okoliczności, jego popularność znacznie wzrasta. Wszyscy członkowie grupy Monty Pythona mają więc okazję zabłysnąć i wprost prześcigają się w odgrywaniu licznych ról. Wyśmiewają się z wszystkich i wszystkiego, poczynając od byłych trędowatych, Poncjusza Piłata, a kończąc na symbolach chrześcijaństwa.

Slajd 8 z 10

Vision Film

DZIEŃ ŚWIRA

"Dzień świra" to film Marka Koterskiego z 2002 roku. Groteskowa komedia, a zarazem mistrzowskie studium socjologiczne o sytuacji inteligenta w wolnej Polsce. Jeden z najważniejszych polskich filmów po 1989 roku. Film opowiada o Adasiu Miauczyńskim (Marek Kondrat), człowieku, dla którego najbliższe pięć minut życia stanowi prawdziwe piekło. Mężczyzna jest uwikłany w natręctwa życia codziennego. To numeroman, ablutoman, nie akceptuje siebie i choć marzy o wielkiej miłości, ucieka od wszystkiego, co pachnie stałym związkiem. Na dodatek codzienne kontakty z ludźmi wywołują w nim agresję. W ciągu jednej doby, w czasie której rozgrywa się akcja, skoncentrowane zostały wszelkie możliwe uciążliwości.

Slajd 9 z 10

mat. prasowe

W KRZYWYM ZWIERCIADLE

Seria filmów satyrycznych przedstawiających przygody rodziny Griswoldów w przysłowiowym "krzywym zwierciadle". Wszystko zaczęło się od części pierwszej o podtytule "Wakacje" z 1983 r., która następnie doczekała się trzech kontynuacji i jednego remake'u. W skład serii wchodzą: - "W krzywym zwierciadle: Wakacje" (1983 r.) - "W krzywym zwierciadle: Europejskie wakacje" (1985 r.) - "W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju" (1989 r.) - "W krzywym zwierciadle: Wakacje w Vegas" (1997 r.)

Slajd 10 z 10

mat. prasowe

MIŚ

"Miś" to film Stanisława Barei z 1980 roku to kultowa komedia o absurdach życia w Polsce Ludowej, pełna klasycznych już dziś scen i dialogów, które na stałe zadomowiły się w polskim języku potocznym. Prezes klubu sportowego "Tęcza", Ryszard Ochódzki zwany "Misiem", ma wyjechać do Londynu. Zostaje zatrzymany ponieważ z jego paszportu wyrwano kilka kartek. Ochódzki podejrzewa, że zrobiła to jego eksżona Irena, by uniemożliwić mu dotarcie do jednego z londyńskich banków. Przed laty zostały tam zdeponowane pieniądze byłych małżonków. Kto dotrze na miejsce pierwszy i zgarnie całą kasę? Ta historia jest pretekstem do pokazania w krzywym zwierciadle PRL-owskiej rzeczywistości lat 70-tych.

Śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach

GALERIA: Śmierć kobiety w Złotych Tarasach

Około 40-letnia kobieta zginęła w Złotych Tarasach. Spadła z dużej wysokości, świadkowie wskazują, że doszło do tego w tym samym miejscu, gdzie 28 października zginął mężczyzna.

Zobacz nastepną galerię >