Goniec.pl > Galerie > Marsz Niepodległości. Zdewastowana Warszawa, podpalenia i słynna "bitwa o Empik". Tak Polacy świętowali 11 listopada
11.11.2022 11:50

Marsz Niepodległości. Zdewastowana Warszawa, podpalenia i słynna "bitwa o Empik". Tak Polacy świętowali 11 listopada

Marsz Niepodległości - największe aferyMarsz Niepodległości co roku budzi wiele emocji. Nie wiadomo nigdy, czy w teorii pokojowo nastawieni uczestnicy imprezy nie wywiną jakiegoś numeru. Wandalizm zdarzał się niemal co roku. Jakie były największe afery związane z przemarszem organizowanym przez Roberta Bąkiewicza?

marsz niepodległości
Jakub Kaminski/East News

Slajd 1 z 10

marsz niepodległości 2

Marsz Niepodległości 2020

W 2020 roku w listopadzie w najlepsze trwał Strajk Kobiet, z którym zwolennikom Roberta Bąkiewicza była nie po drodze. Jeden z nich postanowił rzucić zapaloną racą w kierunku mieszkania z plakatem strajku, ale nie trafił i raca spadła, podpalając balkon innego lokum. Na szczęście w środku nikogo nie było i nie stała się nikomu krzywda, ale w wyniku podpalenia ucierpiało nie tylko mieszkanie, ale również prace warszawskiego artysty, Stefana Okołowicza. Piotr K., który podpalił mieszkanie, został skazany na 10 miesięcy bezwzględnego więzienia i pokrycie kosztów sądowych i kosztów remontu, co wyniosło ok. 10 tys. zł.

Slajd 2 z 10

marsz niepodległości bitwa o empik

Marsz Niepodległości 2020

Jednym z najsłynniejszych incydentów związanych z Marszem Niepodległości była tzw. bitwa o Empik, czyli starcie maszerujących z policją, która otoczyła okolice ronda de Gaulle'a grubym kordonem. Przegnanie chuliganów przez policję i zdewastowanie okolicy Empiku znajdującego się u wejścia na ul. Nowy Świat przeszły do polskiej historii.

Slajd 3 z 10

marsz niepodległości 1

Marsz Niepodległości 2021

W 2021 roku Marsz Niepodległości był zorganizowany wespół z partią rządzącą, która czuwała nad przebiegiem wydarzenia. Ostatecznie jednak nie obyło się bez kontrowersji. Manifestujący podpalili niemiecką flagę, a wraz z tym symbolem zajęła się również kurtka przyprowadzonego na marsz dziecka.

Slajd 4 z 10

marsz niepodległości dziennikarze

Marsz Niepodległości 2020

Swoje uprawnienia w czasie pamiętnego marszu przekroczyła również policja. Głośne stały się sprawy pobić dziennikarzy - ucierpieli m.in. fotoreporter Tomasz Gutry oraz Renata Kim. Gutry został postrzelony z broni na gumowe kule i dochodził potem sprawiedliwości w sądzie, Renata Kim i jej współpracownicy zostali za to pobici przez policję na stacji kolejowej Warszawa Stadion.

Slajd 5 z 10

marsz niepodległości veturilo

Marsz Niepodległości 2020

To nie wszystko - Warszawa po Marszu Niepodległości w 2020 roku musiała sporo wydać na naprawianie zniszczeń po chuliganach. Podpalone zostały m.in. stacja Veturilo i drzwi jednego z miejskich urzędów. Wyrwano również słupki stojące na trasie marszu i kostkę brukową. Oszacowane zniszczenia pokazały ratuszowi, że nie będzie chciał więcej pozwalać na organizację imprezy w swoich progach.

Slajd 6 z 10

marsz niepodległości 2011

Marsz Niepodległości 2011

To był jeden z najbardziej pamiętnych Marszów Niepodległości i jeden z pierwszych, który śledziła rzeczywiście cała Polska, oczekując jedynie na dalsze doniesienia związane z zachowaniem chuliganów na ulicach Warszawy. Dość powiedzieć, że w ruch poszła kostka brukowa, którą atakowano policjantów osłaniających marsz. A miała być impreza dla rodzin z dziećmi...

Slajd 7 z 10

marsz niepodległości 2017 roberto fiore

Marsz Niepodległości 2017

Zaproszenia dla niektórych osób w ogóle nie powinny mieć miejsca. Od lat jednym z głównych gości Marszu Niepodległości jest Roberto Fiore, "rycerz białej armii" i szef Forza Nuova, ugrupowania, które jawni odwołuje się do faszyzmu. 2017 rok był to pod tym względem przełomowy, bo przyzwolenie dla takich działań sprawiło, że od lat Fiore i jego ugrupowanie są gośćmi na marszu, a wraz z nimi pojawia się przekonanie, że tolerowanie ich poglądów jest w porządku.

Slajd 8 z 10

marsz niepodległości 2011 tvn

Marsz Niepodległości 2011

Już po godzinie 17:00, czyli w teorii po oficjalnym zakończeniu Marszu Niepodległości, jego uczestnicy nie dali spokoju dziennikarzom. Zaatakowali wozy transmisyjne stacji TVN - po samochodzie TVN Meteo skakali i przebijali opony, wóz transmisyjny TVN24 próbowali przewrócić. Samochód został ostatecznie podpalony, a uszkodzeniu uległy również wozy Polsatu i Polskiego Radia.

Slajd 9 z 10

marsz niepodległości tęcza

Marsz Niepodległości 2013

Bardzo szybko podczas Marszu Niepodległości w 2013 roku doszło do kontrowersji. Najpierw grupa zamaskowanych uczestników odłączyła się od marszu i rozpoczęła walki z policją, doszło do zamieszek pod rosyjską ambasadą, a ponadto podpalona została instalacja "Tęcza" stojąca na pl. Zbawiciela. Jej odbudowanie kończyło się jeszcze kilkukrotnym podpaleniem ze strony chuliganów.

Slajd 10 z 10

rafał trzaskowski marsz niepodległości

Marsz Niepodległości

Chuligański charakter Marszu Niepodległości już kilkukrotnie konfrontował się z próbami zablokowania go przez władze Warszawy. Zarówno Hanna Gronkiewicz-Waltz jak i Rafał Trzaskowski podjęli próby niedopuszczenia do zorganizowania kolejnej odsłony marszu, te jednak spaliły na panewce - Hanna Gronkiewicz-Waltz starła się z rządem Mateusza Morawieckiego w tej sprawie w roku 2018, a w Rafał Trzaskowski w 2020 i 2021 roku. W czasie COVID-19 udało mu się zabronić organizacji Marszu, ten jednak i tak przeszedł nielegalnie ulicami Warszawy, a w 2021 roku zaproponowano uczynić Marsz wydarzeniem cyklicznym, co spotkało się z dużymi protestami ratusza.

Tagi: