Goniec.pl > Galerie > Filmy świąteczne to nie tylko "Kevin sam w domu". TOP 10 najlepszych filmów na Boże Narodzenie
30.11.2022 12:41

Filmy świąteczne to nie tylko "Kevin sam w domu". TOP 10 najlepszych filmów na Boże Narodzenie

Najlepsze filmy na świętaMagiczny czas świąt zazwyczaj spędzamy w gronie najbliższych, a z rodziną – jak wiadomo – najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Czasem warto odsapnąć od świątecznej biesiady, krępujących pytań i politycznych wynaturzeń dalekiego stryjka. Zamiast tego, można beztrosko poddać się nastrojowi, leniwie zalegając przed telewizorem. Jeśli zatem szukacie odpowiedzi na pytanie, co obejrzeć w święta, śpieszymy z pomocą. Filmowa oferta na te dni jest równie bogata, co suto zastawiony wigilijny stół. Wyselekcjonowaliśmy dziesiątkę najlepszych propozycji, a obok sztandarowych wigilijnych klasyków znajdą się także inne perełki, o których niekoniecznie słyszeliście. Filmy świąteczne to nie tylko "Kevin sam w domu"W naszym TOP10 nalazło się miejsce na wiele filmowych gatunków. Są bożonarodzeniowe klasyki, odpowiednia porcja bardziej fantastycznej rzeczywistości, prześmiewcze komedie, ale także często niedoceniane produkcje z krajowego poletka. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Najbardziej kapryśni z Was niechaj pamiętają do ostatniego slajdu, że nie warto tracić nadziei. Za przykład mogą posłużyć homary, które uwięzione były w akwarium restauracji na "Titanicu". Zapraszamy!

Kadry z filmów Żółty szalik, kevin sam w domu, The Holiday
TOP 10 filmów na święta. Kadry z filmów Żółty szalik, kevin sam w domu, The Holiday

Slajd 1 z 11

"The Holiday"

"The Holiday" to komedia romantyczna w znakomitej obsadzie, która pozbawiona jest zbytniej cukierkowości. Wrażliwy wdowiec Jude Law, lwica biznesu Cameron Diaz, nieszczęśliwie zakochana Kate Winslet i zdradzony Jack Black. Teoretycznie nic ich nie łączy, jednak wskutek pełnego zwrotów akacji i arcyśmiesznych dialogów scenariusza to szybko się zmieni. Uszczęśliwieni bohaterowie zakończą swoje burzliwe losy podczas wspólnych świąt, a wszystko w akompaniamencie znakomitej ścieżki dźwiękowej.

Slajd 2 z 11

kadr z filmu w krzywym zwierciadle witaj święty mikołaju

Pamiętacie niesforną rodzinkę Griswoldów? Tym razem nie zamierzają zwiedzać Europy, a zorganizować piękne święta w domu i to dla całej (również dalekiej) rodziny. Podczas oglądania salwy śmiechu sypią się niczym lukier ze świątecznego pierniczka. Czy przyozdobiony z iście amerykańskim rozbuchaniem dom Clarka w końcu zaświeci? Tak, jednak nie obędzie się bez ofiar jego fantazyjnych postanowień, by za wszelką cenę (!) uszczęśliwić najbliższych.

Slajd 3 z 11

kadr z filmu Anioł w Krakowie

Film niekoniecznie o świętach, jednak umiejętnie wprowadzający w nostalgiczny nastrój. Czas refleksji, rozmyślań nad przyszłym rokiem i rozliczenie się z samym sobą to odcucia, jakie wzbudza "Anioł w Krakowie". Genialna rola Krzysztofa Globisza jest wystarczającą rekomendacją, jednak przybliżmy nieco więcej szczegółów fabuły. Opowiada o losach Anioła Giordiano, który za łobuzerskie zachowanie w Niebie i zbyt częste wizyty w Czyśćcu trafia za karę do… Krakowa. Zesłany na ziemię zaczyna codziennie czynić chociaż jeden dobry uczynek. A w grodzie Kraka jest co robić…

Slajd 4 z 11

kadr z filmu cicha noc

"Cicha noc" to idealny filmowy kandydat dla tych, którzy nie lubią przesłodzonego kina bez wyrazu. Polakom filmy najlepiej wychodzą "na smutno" i w takiej konwencji obsadzona jest produkcja z udziałem Arkadiusza Jakubika, Tomasza Ziętka i Dawida Ogrodnika. Ostatni z nich wciela się w postać Adama, który na stałe pracuje za granicą, jednak niespodziewanie przyjeżdża do wiejskiego domu rodzinnego na Wigilię. Żaden z krewnych nie spodziewał się, że ta wizyta będzie aż tak brzemienna w skutkach. Będą mieli sobie wiele do wyjaśnienia, a łamanie opłatkiem zamienią na krótkie, acz bolesne mordobicie. Ostrzegamy - po seansie można nabrać apetytu na jedenastą dokładkę sałatki jarzynowej!

Slajd 5 z 11

kadr z filmu Last Minute

"Last Minute" wyreżyserował Patryk Vega, jednak nie dajmy zwieść się tej złowróżbnej zapowiedzi. Bez uprzedzeń wgłębmy się w historię szanownych państwa, którzy wskutek radiowego konkursu wygrali wycieczkę do Egiptu. Nie dajmy się jednak zwieść "luksusowym" hotelom, bajecznym plażom i szumowi morza. Bohaterowie zamiast bawić się na wczasach, będą mieli spore problemy na głowie. Okaże się, że święta Bożego Narodzenia będą musieli spędzić w kraju piramid i Kleopatry. Czy okaże się dla nich bardziej gościnny, co hotelowe foyer?

Slajd 6 z 11

Listy do M 5

Radosny jak szczygieł na wiosnę Tomasz Karolak od kilku lat wkłada świąteczny kubraczek, by zagrać rolę życia w kolejnej, tym razem piątej części "Listów do M". Chociaż komedia z choinką, Mikołajem i prezentami w tle co roku gromadzi w kinach tysiące widzów, mało kto wie, że polski przebój wzorowany jest na zagranicznym "Love Actually" ("To właśnie miłość"). W magiczny nastrój wprowadzają bohaterowie i ich miłosne historie osadzone w barwnej, oszronionej lekkim mrozem i płatkami śniegu, migoczącej światełkami bożonarodzeniowej scenerii. A może w tym roku warto obejrzeć także oryginał?

Slajd 7 z 11

kadr z filmu Kevin sam w domu

Mandaryna spytałaby: "Znacie ev’ry night? ", za to my zadajemy pytanie – znacie "Kevina"? Odpowiedź w dwóch przypadkach jest taka sama – oczywiście. A przecież najlepiej ogląda się to, co się dobrze zna. A więc rodacy, podczas świat nie zapomnijcie chociaż na chwilę przełączyć na Polsat, by tradycji stało się zadość. Może w tym roku państwo McCallister w końcu zreflektują się nieco wcześniej, niż na lotnisku i nie zostawią syna samego? Naiwnie liczymy na to co roku.

Slajd 8 z 11

kadr z filmu żółty szalik

"Żółty szalik" to dzieło na podstawie scenariusza Jerzego Pilcha, a w główną rolę wciela się fenomenalny Janusz Gajos. Zanim trafi na Wigilię do matki, poznajemy kilka dni z jego alkoholowego ciągu. Bohater udaje, że w jego życiu nie ma tego problemu i non stop obiecuje najważniejszym w swoim życiu kobietom, że rzuci picie. Niestety, ono nie chce rzucić jego, a jedyną porzucaną regularnie rzeczą w filmie jest żółty szalik, który ciągle gubi podczas pijackich wędrówek za kieliszkiem z "dozą ulubionej substancji, która spływa w kierunku przełyku, a chłonne ścianki z rozkoszą wchłaniają każdą cząstkę mocy". Czy Boże Narodzenie skłoni go do kilku głębszych… postanowień?

Slajd 9 z 11

kadr z filmu grinch świąt nie będzie

Wielbiciele fantastyki, na sam koniec smakowity kąsek tylko dla Was! Warto bowiem kolejny raz obejrzeć historię obrzydliwego Grincha, który tak nienawidzi świąt Bożego Narodzenia, że za wszelką cenę próbuje wymazać je z pamięci sąsiadów. Grinchu, może w tym roku Ci się nie uda i święta jednak bęsię odbędą?

Slajd 10 z 11

kadr z filmu Carol

W święta każdy Polak jest nieco bardziej skory do miłosnych wyznań i czułości. Wówczas warto włączyć film pt. "Carol", wszak Boże Narodzenie też może być czasem akceptacji i tolerancji. Akcja melodramatu rozgrywa się w USA w latach 50. Pewna dama pracuje w luksusowym domu towarowym, w którym w ferworze świątecznych przygotowań zakupy robi blondwłosa i odziana w drogie futro tytułowa Carol. Okazuje się, że klientka uwięziona jest w małżeństwie bez uczuć, jednak ekspedientka postanowi wybawić ją z tej opresji. Na swój miłosny sposób. Delikatność kadrów i muzyki, a do tego bardzo udane role kobiece sprawiają, że to idealna, bo subtelna i zachowana w klimacie świątecznym, propozycja na grudniowe wieczory.

Slajd 11 z 11

kadr z filmu To właśnie miłość

Mamy Was! Chyba nie myśleliście, że tego świetnego filmu może zabraknąć w naszym zestawieniu? Przy okazji "Listów do M 5" o nim wspominaliśmy, jednak warto przeznaczyć mu osobny, bonusowy slajd. "To właśnie miłość" to dziesięć urokliwych historii miłosnych ze znakomitą obsadą: Hugh Grant, Alan Rickman, Liam Neeson, Colin Firth, Emma Thompson. Każda z romantycznych perypetii zachowana jest w innym, choć równie świątecznym wydaniu. Jeśli podamy spojler i ujawnimy, że każda skończy się happy-endem, chyba nie będziecie zdziwieni. Uwaga – film najwygodniej oglądać z drugą połówką, w miękkim jak kocie futerko kocu i z kubkiem gorącej czekolady w ręku.

Tagi: