Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Galerie > Adę Rusowicz kochała cała Polska. Dzisiaj jej grób to przykry widok dla fanów
30.10.2022 18:15

Adę Rusowicz kochała cała Polska. Dzisiaj jej grób to przykry widok dla fanów

Ada Rusowicz (1944-1991)Ada Rusowicz była niezwykle popularną wokalistką zespołu Niebiesko-Czarni - występowała w nim jako solistka. W tym właśnie zespole spotkała swoje dwie miłości - najpierw Czesława Niemena, z którym przeżyła romans, a potem Wojciecha Kordę. Z tym drugim ułożyła sobie życie. Owocem ich związku było dwoje dzieci - Bartłomiej i Anna, dzisiaj znana wokalistka. Rusowicz została pochowana na cmentarzu miłostowskim w Poznaniu. Jej grób wygląda jednak bardzo przykro. Czy nikt nie przychodzi go już odwiedzać?

ada rusowicz 4
TVP

Slajd 1 z 10

ada rusowicz 2

Ada Rusowicz - kariera

Ada Rusowicz wcale nie miała zostać wokalistką. Urodzona w Wilnie dziewczyna postanowiła wybrać się najpierw na studia nauczycielskie i ubiegała się później właśnie o tę posadę. W międzyczasie bardziej na serio zainteresowała się muzyką. Nie tak długo później została wzięła udział w przesłuchaniach do "Niebieskich Pończoch" - chórków Czesława Niemena towarzyszącym zespołowi Niebiesko-Czarni.

Slajd 2 z 10

ada rusowicz grób 1

Ada Rusowicz - grób

Grób Ady Rusowicz, choć pewnie kiedyś był z pewnością piękniejszy, teraz wygląda na lekko zaniedbany. Przede wszystkim jest jednak na nim przejmująca pusto, jak na fakt, że Rusowicz była niezwykle znaną artystką, a zdjęcie pochodzi z czasu na niedługo przed Wszystkich Świętych - czy fani o niej zapomnieli?

Slajd 3 z 10

ada rusowicz 3

Ada Rusowicz - kariera

Wkrótce jednak Ada Rusowicz stała się gwiazdą jednego z najbardziej znanych polskich zespołów bigbeatowych. Największe chwile zespół przeżywał w latach 60. i 70. - wtedy kapela jeździła na wielkie tournee po świecie. W 1968 roku Ada Rusowicz zdobyła tytuł najpopularniejszej wokalistki roku. Zdawało się, że jej kariera jest u szczytu.

Slajd 4 z 10

ada rusowicz 1

Ada Rusowicz i Wojciech Korda

Ada Rusowicz i Wojciech Korda byli ze sobą bardzo związani niemal od początku działalności solowej Ady w Niebiesko-Czarnych. Ich miłość kwitła, a bycie parą w warunkach zespołu sprawiało, że wytworzyła się wokół niego atmosfera dużego zaciekawienia. To dla niej Korda śpiewał "Ty i ja i noc". Widać było również ich chemię na scenie. Wydawali się parą niemal idealną.

Owocem ich związku było dwoje dzieci - urodzony w 1977 roku Bartłomiej oraz znana wokalistka Anna Rusowicz, która urodziła się w roku 1983.

Slajd 5 z 10

ada rusowicz 5

Ada Rusowicz - śmierć

Zespół Niebiesko-Czarni rozpadł się w 1976 roku. Nie oznaczało to, że Rusowicz i Korda przestali koncertować, ale nie mogli odbudować już wcześniejszej popularności. Ada Rusowicz postanowiła w 1980 roku zawiesić karierę i oddać się domowi. Na scenę jeszcze wracała, ale już bardzo rzadko.

1 stycznia 1991 roku Ada Rusowicz i Wojciech Korda wracali z noworocznego koncertu z poznanym na miejscu człowiekiem. Wydarzenie odbywało się w Warszawie i czekała ich kilkugodzinna podróż. Pod samym Poznaniem doszło jednak do tragicznego w skutkach wypadku samochodowego, w którym zginął zarówno kierujący pojazd mężczyzna, jak i Ada Rusowicz. Z osób znajdujących się w pojeździe przy życiu pozostał jedynie Wojciech Korda.

Slajd 6 z 10

ada rusowicz grób 11

Ada Rusowicz - grób

Ada Rusowicz została pochowana w reprezentacyjnej części cmentarza na poznańskim Miłostowie. Wokół widać piękne i zadbane grobowce. Jak na ich tle wygląda grób znanej wokalistki?

Slajd 7 z 10

ada rusowicz grób 9

Ada Rusowicz - grób

Widać, że z pewnością wciąż pamiętają o niej dzieci. Wojciech Korda jest już w podeszłym wieku i zapewne wizyty na cmentarzu, choć są dla niego istotne, nie opierają się również na poprawie wyglądu nagrobka małżonki.

Nie wiadomo, czy Anna czy Bartłomiej pozostawili zapalone znicze z pozdrowieniami dla mamy, widać jednak, że wciąż mają ją w swoim sercu.

Slajd 8 z 10

ada rusowicz grób 10

Ada Rusowicz - grób

Wokół grobu Ady Rusowicz nie jest też zbyt czysto, co widać na poniższych zdjęciu - w krzakach leżą plastikowe stare kwiaty, których ktoś nawet nie chciał wrzucić do śmietnika. To również przestroga przed wszystkimi świętymi - niech wszystkie niepotrzebne, stare i zepsute akcesoria grobowe trafiają do śmieci. Piękne, świeże kwiaty na grobie Ady Rusowicz nie będą w stanie przykryć nawet tego.

Slajd 9 z 10

ada rusowicz grób 6

Ada Rusowicz - grób

W czym jeszcze przejawia się widoczne zaniedbanie? Przede wszystkim w liternictwie. Nie wszystkie litery zostały odmalowane, a wystarczy do tego jedyne odpowiednia farba i poświęcenie kawałka swojego wolnego czasu. Widać za to, że po latach wreszcie odnowiono napis z imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia i śmierci gwiazdy.

Slajd 10 z 10

ada rusowicz grób 8

Ada Rusowicz - grób

Przechodniu, jeśli trafisz na cmentarz miłostowski w Poznaniu i będzie miał chwilę, udaj się pod te koordynaty: pole 44, kwatera 3, rząd A1, grób 15. Nie trzeba stawiać żadnego znicza, ale można, tak zwyczajnie, pomodlić się za zmarłą tak wiele lat temu Rusowicz, zanucić jej piosenkę i w ten sposób oddać jej hołd. Oby nie została zapomniana.

Tagi: