Nie tylko "13 posterunek". Te sitcomy bawiły nas przez lata. Pamiętasz je wszystkie?
Sitcomy wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych i są rodzajem serialu komediowego, w którym dominuje tzw. humor sytuacyjny. Specyficzna narracja jest nasycona zabawnie przedstawionymi zbiegami okoliczności, niespodziewanymi wpadkami i sytuacjami, z których twórcy tego gatunku czerpią inspirację do żartów. Doczekaliśmy się w latach 90. polskich sitcomów, które czasem były adaptacją zagranicznych produkcji, a niekiedy własnym pomysłem. Pierwszym polskim sitcomem był "13 posterunek", który zadebiutował w 1997 r. Które seriale równie bardzo podbiły serca rodaków? Zobacz nasze zestawienie najciekawszych polskich sitcomów.
Slajd 1 z 7
Absolutna klasyka polskiego sitcomu, niepoprawny politycznie serialowy hit lat dziewięćdziesiątych. Posterunek pełen gapowatych gliniarzy podbił serca milionów widzów. 24 grudnia 1997 roku widzowie obejrzeli pierwszy odcinek kultowego już serialu komediowego "13. posterunek". Za scenariusz i reżyserię odpowiadał Maciej Ślesicki. W serialu wystąpiła plejada polskich aktorów. W rolach głównych zagrali: Cezary Pazura, Aleksandra Woźniak, Marek Perepeczko, Piotr Zelt, Paweł Burczyk.
Slajd 2 z 7
„Miodowe lata” w reżyserii Macieja Wojtyszki zadebiutowały w 1998 roku i realizowane był na licencji sitcomu „The Honeymooners”. Co ciekawe, „Miodowe lata” były nie tylko produkcją telewizyjną, ale również spektaklem teatralnym realizowanym na żywo z udziałem publiczności i wystawianym na specjalnej, obrotowej scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie. Serial opowiada o perypetiach dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw: Norków i Krawczyków. Karol Krawczyk jest motorniczym tramwaju, a jego wierny przyjaciel Tadeusz Norek pracuje w kanalizacji miejskiej. Obydwoje mają wiele pomysłów, których realizacja powoduje wiele zabawnych sytuacji. Alina i Danka - żony głównych bohaterów nie są w stanie powstrzymać mężów przed kolejnymi szaleństwami.
Slajd 3 z 7
Serial "Daleko od noszy" to kontynuacją sitcomu "Szpital na perypetiach". Jest to satyryczna opowieść o losach typowego miejskiego szpitala w Polsce. W murach placówki odbywają się rzeczy zaskakujące, dziwne, ale tym samym bardzo śmieszne. W rolach głównych zagrali Krzysztof Kowalewski, Hanna Śleszyńska, Paweł Wawrzecki, Piotr Gąsowski, Anna Przybylska, Krzysztof Tyniec i Agnieszka Suchora. Warto zaznaczyć, że ten serial przyniósł Annie Przybylskiej ogromną popularność. Aktorka wykreowała postać dr Karinki, o której względy walczył Roman Kidler.
Slajd 4 z 7
"Świat według Kiepskich" to serial, którego raczej nikomu nie trzeba przedstawiać, a już na pewno starszemu pokoleniu. Gościł w domach milionów Polaków i za każdym razem rozbawiał do łez. Dla przypomnienia, sitcom opowiada o licznych perypetiach zwariowanych mieszkańców starej kamienicy we Wrocławiu. Głową rodziny Kiepskich jest bezrobotny Ferdynand (Andrzej Grabowski), będący na utrzymaniu swojej żony, Haliny (Marzena Kipiel-Sztuka). Ferdek spędza większość czasu na piciu swojego ukochanego piwa i oglądaniu telewizji. Jego sąsiad, Marian Paździoch (Ryszard Kotys) zawsze szuka możliwości zarobienia łatwych pieniędzy przy pomocy wszystkich dostępnych mu środków. Z kolei Arnold Boczek (Dariusz Gnatowski), z racji swej łatwowierności, stale daje się nabrać na nierealne plany swoich sąsiadów. Warto przypomnieć, że widzowie będą mogli śledzić dalsze losy bohaterów od 31 sierpnia. Będzie to 31. sezon serialu, a na fanów Ferdka czekać będzie seria 12. odcinków. Zdjęcia nagrywane były zimą w 2021 r.
Slajd 5 z 7
"Kasia i Tomek" to polska adaptacja kanadyjskiej produkcji „Un gars, une fille” o parze, która boryka się z problemami życia codziennego. Był to pierwszy polski sitcom, w którym specyficznie ograniczone pole widzenia kamery skoncentrowane było wyłącznie na głównych bohaterach. Joanna Brodzik i Paweł Wilczak swoją grą aktorską sprawili, że losy tej pary śledziliśmy z ogromnym zaciekawieniem.
Slajd 6 z 7
"Niania” to serial zrealizowany na podstawie amerykańskiej produkcji „Pomoc domowa”. Główne zagrali zagrali Agnieszka Dygant i Tomasz Kot. Serial opowiada o losach Frani Maj, która zostaje niespodziewanie zwolniona z salonu sukien ślubnych prowadzonego przez jej byłego już narzeczonego. Jako drugą pracę przyjmuje akwizytorstwo kosmetyków. Szukając klientów trafia do domu bogatego producenta seriali telewizyjnych - Maksymiliana Skalskiego. Poszukuje on akurat nowej niani dla trójki swoich dzieci. Myli Franię z kandydatką na to stanowisko i postanawia przyjąć ją do opieki nad dziećmi. Przywiązuje się do nowej niani, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Frania zdobywa też sympatię dzieci i kamerdynera domu.
Slajd 7 z 7
Graczykowie to przeciętna polska rodzina. Głowa rodziny, Wieś (Zbigniew Buczkowski) pracuje w PKP, a jego żona Jadwiga (Joanna Kurowska) zajmuje się domem. Mają trójkę dzieci: Rafała (Rafał Mohr), Malinkę (Joanna Brodzik) i Lucusia (Wojciech Kalbarczyk). Graczykowie uwielbiają hazard - grają we wszystko, w co można. Częstymi gośćmi w ich domu jest matka Jadwigi, Alina (Irena Kwiatkowska) i ich sąsiad "Buła" (Paweł Wawrzecki).