Goniec.pl
Nie żyje [świeczki cmentarne]

Goniec.pl

Bob Neuwirth nie żyje. Artysta współpracował z legendami takimi jak Janis Joplin i Bob Dylan

26 Maja 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Fatalne wieści ze świata muzyki. W środę, 18 maja, zmarł Bob Neuwirth. Amerykański wokalista był bliskim przyjacielem Boba Dylana i współautorem takich klasycznych hitów jak „Mercedes-Benz” Janis Joplin. Odszedł w wieku 82 lat.

Bob Neuwirth nie żyje. Muzyk był wokalistą, autorem piosenek i producentem muzycznym. Artysta pełnił jedną z głównych ról na scenie folkowej Cambridge we wczesnych latach 60. Przyjaźnił się z Bobem Dylanem, z którym zagrał w filmie dokumentalnym „Don't Look Back". Neuwirth był również tour managerem artysty.

O śmierci artysty poinformowała jego partnerka, Paula Batson. Przyczyną śmierci wokalisty była niewydolność serca. Bob Neuwirth zmarł 18 maja 2022 roku w Santa Monica w Kalifornii w wieku 82 lat.

Kuba Wojewódzki pogardliwie o Tomaszu Kammelu. Poniżył byłego kolegę

Kuba Wojewódzki pogardliwie o Tomaszu Kammelu. Nazwał go "pieszczochem TVP"

CZYTAJ DALEJ

Bob Neuwirth nie żyje. Kim był artysta?

Neuwirth urodził się 20 czerwca 1939 w Arkon w Ohio. Jego ojciec, również Robert, był inżynierem, a jego matka, Clara Irene (Fischer) Neuwirth, była inżynierem projektantem.

Studiował sztukę w School of the Museum of Fine Arts w Bostonie i przez dziesięciolecia parał się malarstwem; w 2011 roku galeria Track 16 w Santa Monica zaprezentowała „Overs & Unders: obrazy Boba Neuwirtha, 1964-2009”.

W czasie studiów zaczął grać na banjo i gitarze. Przygoda z muzyką doprowadziła go na scenę Cambridge w stanie Massachusetts.

Neuwirth po raz pierwszy spotkał Boba Dylana na festiwalu Indian Neck Folk w Connecticut w 1961 roku. Dylan był wtedy jeszcze w dużej mierze nieznany, ale, jak powiedział Neuwirth po latach, przykuł jego wzrok, „ponieważ był jedynym facet z uchwytem na harmonijkę na szyi”.

Artysta towarzyszył Bobowi Dylanowi podczas tournée w Anglii w 1965 roku. Wycofał się z pracy z kultowym muzykiem ze względu na wypadek motocyklowy. Dopiero dziesięć lat później Neuwirth wrócił do życia publicznego.

Współcześni i biografowie pana Dylana opisali rolę pana Neuwirtha na różne sposoby.
„Neuwirth był okiem burzy, centrum, katalizatorem, inicjatorem” - powiedział kiedyś Eric Von Schmidt, inny aktywny piosenkarz folkowy.

Wspólnie z Janis Joplin i Michaelem McClurem napisał piosenkę „Mercedes-Benz". W latach 70. wydał swój debiutancki album, który jednak nie odniósł dużego sukcesu - Neuwrith postanowił więc wstrzymać się z solową karierą. Dopiero 14 lat później zdecydował się nagrać kolejną płytę, która została doceniona przez krytyków.

Największy sukces odniosło trzecie wydawnictwo z Johnem Calem. „The Daily Telegraph" nazwał materiał z 1994 roku „ambitnym, eksperymentalnym, ale też katastroficznym".

Jerzy Połomski to autor dziesiątek niezapomnianych przebojów, które zna cała Polska. Utwory takie jak "Bo z dziewczynami", czy "Cała sala śpiewa z nami" na trwałe wpisały się w kanon polskiej piosenki. Dziś ich autor ma 88 lat i zamieszkuje w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Kliknij "Dalej", by zobaczyć więcej. / fot. Tricolors/East News

Jak dziś wygląda Jerzy Połomski? Mamy najnowsze zdjęcia, gwiazdor prosi o wsparcie

Jerzy Połomski zamieszkuje dziś Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Pojawiły się fotografie przedstawiające artystę w nowym otoczeniu. Zapraszamy do naszej galerii.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: nytimes.com

Tagi:

Piotr SzczurowskiAutor

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Martyna Wojciechowska podjęła zaskakującą decyzję. Najpierw rozwód, zniknięcie z TV, a teraz to

Gwiazdy

Martyna Wojciechowska podjęła zaskakującą decyzję. Najpierw rozwód i zniknięcie z TV, a teraz to

Czytaj więcej >
Daniel z "Love Island" miał dziewczynę poza programem. Tay ujawniła wszystkie szczegóły o ich związku.
(fot. Polsat/instagram.com/tayvm)

Gwiazdy

"Love Island". Dziewczyna Daniela ujawnia prawdę o ich związku. Tay pokazała wiadomości od ukochanego

Czytaj więcej >
Królowa Elżbieta II miała ostatnie życzenie, które dotyczyło Meghan Markle. O co chodziło?

Gwiazdy

Królowa Elżbieta II miała ostatnie życzenie, które dotyczyło Meghan Markle. O co chodziło?

Czytaj więcej >
zrzut ekranu, Youtube @tvnpl

Gwiazdy

„Kuba Wojewódzki”. Anna Mucha poucza Julię Wieniawę. „To jest ku**a nie w porządku”

Czytaj więcej >
Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat. Już wkrótce odbędzie się państwowy pogrzeb

Gwiazdy

Pogrzeb Franciszka Pieczki. Minister Piotr Gliński przekazał wspaniałe wieści, zapadła ostateczna decyzja

Czytaj więcej >
Selma Blair, aktorka cierpiąca na stwardnienie rozsiane wzięła udział w amerykańskim "Tańcu z gwiazdami". Jej występ wycisnął łzy widzom i jurorom.
(fot. screen z youtube.com/EntertaintmentCanada courtesy Disney+)

Gwiazdy

Selma Blair w "Tańcu z gwiazdami". Wzruszający występ cierpiącej na stwardnienie rozsiane aktorki

Czytaj więcej >