Muzeum Powstania Warszawskiego we wtorek poinformowało, że odeszła Jadwiga Chruściel „Kozaczek”, córka dowódcy Powstania Warszawskiego gen. Antoniego Chruściela „Montera”. Była łączniczką sztabu I Obwodu AK „Radwan” Śródmieście.
Najtańsze smartfony XIAOMI tylko od NEONET. Sprawdź najnowsze wiosenne promocje
"Z przykrością informujemy, że 26 kwietnia odeszła na wieczną wartę Jadwiga Chruściel 'Kozaczek', córka dowódcy Powstania Warszawskiego gen. Antoniego Chruściela 'Montera'. Podczas Powstania służyła jako łączniczka sztabu I Obwodu AK Śródmieście. Cześć jej pamięci!" - napisano na Twitterze MPW.
Kompromitująca wpadka w "Faktach" TVN. Widzowie nagle usłyszeli coś, czego na pewno nie powinni
CZYTAJ DALEJJadwiga Chruściel ("Kozaczek") urodziła się 25 czerwca 1928 r. w Stryju. Jest córką gen. Antoniego Chruściela "Montera" - komendanta Okręgu Warszawskiego AK i dowódcy Powstania Warszawskiego. Podczas Powstania służyła w stopniu strzelca jako łączniczka sztabu I Obwodu AK "Radwan" w Śródmieściu.
W trakcie wybuchu powstania miała jedynie 16 lat
Jadwiga Chruściel w swoich wypowiedziach mówiła, że najmocniejszym wspomnieniem z pierwszych dni Powstania był widok "ludzi z sąsiedztwa, którzy wyrywali płyty chodnikowe i od razu zabrali się do robienia zatorów i barykad". Mówiła, że nie pamiętała dokładnie okoliczności, w jakich przedostała się do Śródmieścia - do gmachu banku PKO, gdzie mieścił się sztab jej ojca Antoniego Chruściela ps. Monter. Jako łączniczka ukrywała się w piwnicach sztabu, by na polecenie władz wojskowych "biegać z grupką chłopców do gaszenia pożarów lub wyciągać kogoś z gruzów".
Przeceny na smartfony XIAOMI. Tylko w NEONET
"Ciągle przybywały nowe przejścia wykopywane pod ulicami. Pamiętam też, że było polecenie władz powstańczych, żeby ludzie wieczorami wychodzili na powierzchnię i spotykali się razem przy kapliczkach. Bo Warszawa była wtedy pełna kapliczek" - wspominała.
Po upadku powstania, jako jedna z najmłodszych uczestniczek walk została umieszczona w obozie jenieckim Stalag XI B Fallingbostel, a następnie w Oflagu IX C Molsdorf. Po wyzwoleniu obozu jenieckiego przez wojska amerykańskie trafiła do ośrodka werbującego do polskiej marynarki (Pomocnicza Morska Służba Kobiet). Przez Francję i Anglię przedostała się do Szkocji, gdzie podczas nauki w gimnazjum poznała idee harcerstwa. W 1947 roku złożyła przyrzeczenie. Po przeprowadzce do Londynu prowadziła drużynę wędrowniczek "Jantar", a w 1951 roku objęła funkcję Hufcowej Hufca "Bałtyk".
Kolejny krok - Stany Zjednoczone
W 1956 r. wyemigrowała wraz z całą rodziną do USA. W Stanach Zjednoczonych włączyła się do pracy harcerskiej, prowadząc przez trzy lata Hufiec Podhale w Nowym Jorku. Od 1969 do 1973 była dwukrotnie wybrana Komendantką Chorągwi. Opracowała i wydała szereg podręczników: "Co drużynowa zuchów powinna wiedzieć", "Wędrowniczki", "Jak prowadzić drużynę harcerek", "Sprawności Harcerek", "Tropicielka". Od 1962 r. mieszkała w Nowym Jorku.
Jej ostatnie lata
W 2013 roku powróciła na stałe do Polski, jednak do samego końca utrzymywała kontakt ze swoimi wychowankami z Londynu i Nowego Jorku. "Zawsze uśmiechnięta, do końca dzielna, niezależna, wymagająca od siebie i innych" - tak wspominają ją harcerze i harcerki.
W 2018 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Aż trudno uwierzyć, że ich z nami nie ma. Gwiazdy, które odeszły w 2021 roku
W 2021 roku Polacy opłakiwali śmierć wielu wybitnych postaci, a w szczególności artystów, którzy na zawsze zapisali się w historii kultury kraju i pamięci swoich fanów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy pożegnaliśmy m.in. piosenkarza Krzysztofa Krawczyka, a także dziennikarza Kamila Durczoka i aktora Wiesława Gołasa. Oto galeria gwiazd, które odeszły w tym roku.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Kontrwywiad zatrzymał obywateli Rosji i Białorusi. Są podejrzani o szpiegowanie przeciwko Polsce
Pięciu żołnierzy Putina zgwałciło 14-latkę. Ukraińcy ujawnili wstrząsające informacje
Matura historia 2022. Co musisz wiedzieć, żeby zdać? Wymagania na maturę z historii
Źródło: goniec.pl