Goniec.pl
ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News - zdj. ilustracyjne

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News - zdj. ilustracyjne

Zdewastowana szkoła pod Kijowem. Rosjanie zostawili propagandową odezwę do dzieci

7 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Szkoła w Katiużance zamieniła się w miejsce tortur pod okupacją rosyjską. W salach lekcyjnych żołnierze załatwiali się, a na tablicy zostawili przesłanie dla uczniów, że "Ukraina i Rosja to jeden naród". Jeden z wojskowych porzucił w szkole pamiętnik, w którym przyznał, że "nie wierzy w wojnę" i obawia się, że Rosji grozi "druga Norymberga".

O tym, co działo się w Katiużance pisze Wirtualna Polska. Relacja bazuje na rozmowach z dyrektorem szkoły i Ukraińcami, którzy mieszkają w tej niewielkiej wsi pod Kijowem.

Jan BIELECKI/East News

Ambasada Rosji zorganizuje własną uroczystość w Warszawie. Poprosiła o wsparcie MSZ

CZYTAJ DALEJ

Szkoła miejscem rosyjskich tortur

Katiużanka stała się głównym centrum wydarzeń po tym, jak ukraińscy żołnierze ostrzelali most w Irpieniu, aby utrudnić ruchy wrogich wojsk. Od tamtego momentu jedna z niewielu dróg do Kijowa prowadziła właśnie przez tę małą miejscowość.

Na celowniku Rosjan znalazła się lokalna szkoła. W pierwszych dniach wojny chronili się tam mieszkańcy, ale najeźdźcy zamienili ją w miejsce tortur dla mężczyzn, których uważali za zagrożenie.

Pierwszego dnia po wyjściu rosyjskich żołnierzy dyrektor placówki Mykoła Myktchuk, który poświęcił szkole 30 lat, wyszedł na dziedziniec i zapłakał. Boisko przypominało piaskownicę. Na tyłach szkoły dostrzegł grób, w którym pochowano starsze małżeństwo.

Ograbili szkołę, a dzieciom zostawili specjalne, propagandowe przesłanie

Szkoła została zniszczona również w środku - Rosjanie wyważyli drzwi, a meble porozrzucali w kawałkach na korytarzach. Kamery monitoringu doszczętnie zniszczyli, a komputery ukradli. Z jadalni wynieśli krzesła, stoły, garnki, zlewozmywaki i piec konwekcyjno-parowy.

Z klas zrobili sobie toalety. - Srali tam, gdzie stali. Wszędzie znajdujemy ich odchody - przyznał zniesmaczony dyrektor w rozmowie z "WP". Na tablicy w jednej z sal rozrysowali plan wsi, a na korytarzach wywiesili fragmenty "Czerwonej Gwiazdy", oficjalnej gazety Ministerstwa Obrony Narodowej. Zostawili też specjalne przesłanie dla uczniów.

"Dzieci, sukcesów wam w nauce. Wojna się zakończy i będziecie odbudowywać swoją ojczyznę. Bądźcie sprawiedliwi i uczciwi ze sobą, wyciągajcie rękę do tych, którzy potrzebują pomocy. Mamy nadzieję, że pozostaniemy przyjaciółmi. Zostańcie w przyszłości lekarzami, inżynierami, nauczycielami – tymi, którzy niosą pokój. Niech Bóg was chroni! I jeszcze raz przepraszamy, że zajęliśmy waszą szkołę", czytamy w odezwie.

"Staraliśmy się zachować porządek, ale były ostrzały. Żyjcie w pokoju, chrońcie siebie i nie powtarzajcie błędów, jakie popełnili wasi dorośli. Ukraina i Rosja – to jeden naród. Pokój wam, bracia i siostry!", czytamy dalej.

Pawel Wodzynski/East News, Twitter/Rafał Trzaskowski

Trzaskowski nie zgadza się na obchody Dnia Zwycięstwa w Warszawie. Wysłał list do szefa MSZ

CZYTAJ DALEJ

Wyznanie rosyjskiego żołnierza. "Nadal nie wierzę w wojnę"

Jednak dużo większe zaskoczenie wywołały słowa, które zapisał w porzuconym pamiętniku jeden z najeźdźców. Konstantyn (tak o sobie pisze) rozpoczął zapiski 13 marca, około dwa tygodnie od rozpoczęcia okupacji wsi. Na wstępie zaznaczył, że on i jego towarzysze broni "pojechali na ćwiczenia, a skończyli na wojnie".

"Siedzę w Katiużance, to taka wioska. Studiuję dokumenty szkolne. Jeszcze nie pogodziłem się z tym, że jestem w obcym kraju. Nadal nie wierzę w wojnę. Nadal nie wiem, czy to wszystko jest w porządku", czytamy w notatniku rosyjskiego żołnierza.

Kilka dni później przyznał, czego się obawia. "Mam uczucie, że nasze działania przejdą do historii jako drugi hitleryzm i grozi nam kolejna Norymberga. Uchylać się nie będę, jestem winny, byłem, wojowałem, żałuję!", czytamy w kolejnej notatce.

tiktok @valerisssh

Wojna w Ukrainie. Pokazuje, jak wygląda życie w schronie. Ma wiadomość specjalnie dla Putina

Ukraińska tiktokerka o pseudonimie Valerisssh publikuje za pomocą platformy filmiki, na których dzieli się z internautami tym, jak wygląda codzienne życie jej rodziny chroniącej się w bunkrze. Publikuje także obrazy zniszczeń poczynionych przez rosyjskie wojska.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Analityk OSW o Łukaszence: "Wysyła sygnały, ale nie rozwinie manewrów w ofensywę"

  • Wielkopolska: 5-latka zginęła w nocnym pożarze domu jednorodzinnego

  • Matura 2022. Arkusze z matury z języka angielskiego na poziomie podstawowym

Źródło: wp.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Podczas audycji programu "W kontrze" Jarosław Jakimowicz odniósł się do WOŚP oraz działalności Rafała Trzaskowskiego (tvp.info/"W kontrze"/28.01.23r./screen).

Wiadomości

Jarosław Jakimowicz uderza w WOŚP. "Straszna nieuczciwość"

Czytaj więcej >
Jedna osoba poniosła śmierć w wyniku pożaru kotłowni w miejscowości Osie w woj. kujawsko-pomorskim (PSP Poznań/zdjęcie ilustracyjne).

Wiadomości

Kujawsko-pomorskie. Wybuch pyłu w kotłowni. Jedna osoba nie żyje

Czytaj więcej >
Andrzej Duda złożył oficjalne gratulacje nowemu prezydentowi Czech, którym został Petr Pavel (Radosław Czarnecki, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons).

Wiadomości

Andrzej Duda gratuluje nowemu prezydentowi Czech. "Zapraszamy do Warszawy"

Czytaj więcej >
Watykan nie uznał cudu, który miał się dokonać za wstawiennictwem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki (wikipedia.org/Long Thiên, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons).

Wiadomości

Złe wiadomości dla polskiego Kościoła. Watykan podjął ostateczną decyzją

Czytaj więcej >
Marcin Prokop i Dorota Wellman nie mieli łatwego gościa w studiu (Player.pl/"Dzień dobry TVN"/27.01.23 r. )

Wiadomości

Dziewczynka nie dawała prowadzić programu. Dorota Wellman od razu zareagowała

Czytaj więcej >
Do szokującej napaści doszło w miejscowość Radków woj. dolnośląskim (policja podkarpacka/zdjęcie ilustracyjne)

Wiadomości

Dolnośląskie. Atak w biały dzień. Potrącenie i napaść "niebezpiecznym narzędziem"

Czytaj więcej >