Goniec.pl
pogoda

DOMIN/AGENCJA SE/East News; IMGW

Prognoza pogody: w piątek będzie wiał silny wiatr. IMGW wydał już alerty II i I stopnia

27 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Prognoza pogody zapowiada niespokojny piątek. IMGW ostrzega przed porywistym wiatrem. Meteorolodzy Instytutu wydali już ostrzeżenia II i I stopnia dla praktycznie połowy kraju. Maksymalne wskazania sięgną niemal 100 km/h. Mogą towarzyszyć im burze.

Początek weekendu przyniesie ze sobą silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z prognozą pogody na piątek wydał już ostrzeżenia.

Krystyna Pawłowicz

Miss Polonia Krystyna Sokołowska skrytykowana przez Krystynę Pawłowicz. Co jej się nie spodobało?

CZYTAJ DALEJ

Najniebezpieczniej będzie nad morzem. Mieszkańcy tego regionu muszą przygotować się na porywy wiatru do nawet 90 km/h. Razem z wichurami mogą pojawić się burze.

Prognoza pogody na piątek: będzie wiać, są już ostrzeżenia

Wszyscy liczący, że po deszczowym i burzowym tygodniu piątek przyniesie ze sobą słoneczną aurę na weekend, będą rozczarowani. Pogoda nie będzie rozpieszczać. Trzeba przygotować się na bardzo niekorzystną aurę.

- Ostrzegamy przed silnym wiatrem w ciągu dnia. W piątek najsilniejsze porywy wiatru dochodzące do 95 km/h są prognozowane wzdłuż Wybrzeża. Wiatr będzie wiał z zachodu - czytamy w nocnym wpisie IMGW na Twitterze.

Szczególnie uważać muszą mieszkańcy od powiatów polickiego, kamieńskiego i goleniowskiego, przez powiaty koszaliński i sławieński, a kończąc na powiatach wejherowskim i puckim.

To właśnie tam wydano ostrzeżenia II stopnia przed silnym wiatrem. - Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 95 km/h, z zachodu. Miejscami burze - czytamy w alercie dla powiatu lęborskiego.

Ostrzeżenia obowiązują na wybrzeżu cały dzień. Meteorolodzy przewidują, że groźny i silny wiatr pojawi się już około godziny 9, a złagodnieje dopiero około godziny 21. Prawdopodobieństwo spełnienia się alertu oceniono na 80 proc. Groźnie będzie jednak również w innych częściach kraju.

Uwaga, alerty przed silnym wiatrem w połowie kraju

Za granicą ostrzeżeń II stopnia przed silnym wiatrem IMGW wydał wiele alertów I stopnia. Obowiązują one na całej szerokości kraju aż na linii do powiatów od żarskiego i żagańskiego, przez powiaty rawicki, krotoszyński, ostrowski, skierniewicki, piaseczyński i kończąc na powiatach łosickim i siedleckim.

W przypadku ostrzeżeń I stopnia przed wiatrem prognozowane są nieco słabsze podmuchy. - Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu - ostrzega IMGW w alercie dla powiatu myśliborskiego.

W piątek silny wiatr będzie wiał w połowie kraju, IMGW wydał ostrzeżenia

W piątek silny wiatr będzie wiał w połowie kraju, IMGW wydał ostrzeżenia

Źródło: IMGW

Wichury zaczną wdzierać się w głąb kraju nieco później. Pierwsze alerty I stopnia zaczynają obowiązywać od godziny 11 (m.in. w powiatach drawskim, bytowskim, czy bartoszyckim).

Im bliżej centrum, tym czas wystąpienia silnego wiatru jest późniejszy. Ostrzeżenia I stopnia obowiązują tam dopiero od 13 (powiaty: koniński, poznański, czy łowicki).

W ZUS-ie szykują się do strajku, wypłaty świadczeń zagrożone?

Urzędnicy w ZUS-ie przygotowują się do strajku. "Wypłata wszystkich świadczeń może być zagrożona"

CZYTAJ DALEJ

Alerty I i II stopnia zakończyć mają się o tej samej godzinie, jednak IMGW zastrzega, że burzliwa aura może zmienić czas obowiązywania ostrzeżeń. W przypadku wybrzeża nie jest wykluczone, że alert nie zniknie, a jedynie stopień zagrożenia zostanie zmniejszony. - Prawdopodobnie ostrzeżenie będzie kontynuowane z niższym stopniem - podaje IMGW w ostrzeżeniu dla powiatu świdwińskiego.

To nie będzie słoneczny weekend

Prognoza pogody na piątek to nie tylko wiatr, ale również niezbyt wysokie wskazania termometrów. - Temperatura maksymalna od około 14°C na Suwalszczyźnie i nad morzem do 16°C w centrum i 23°C na południowym wschodzie - podają meteorolodzy Instytutu. W całym kraju będzie duże lub umiarkowane zachmurzenie.

W sobotę nie będzie lepiej. - W sobotę podobna pogoda, przelotny deszcz i burze, i jeszcze chłodniej, od 11°C na Suwalszczyźnie i Pomorzu do 15°C w centrum i 17°C na południowym wschodzie. Wiatr przeważnie umiarkowany i dość silnym, nad morzem okresami silny, zachodni i północno-zachodni. Prognozowane porywy wiatru do 80 km/h nad morzem i 70 km/h na północy, wschodzie i w centrum kraju - podaje IMGW w swojej prognozie pogody.

Alerty IMGW - co oznaczają?

Przypomnijmy, że alert I stopnia zwiastuje "warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". IMGW zaleca ostrożność oraz dodaje, że "prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne".

Jeśli zaś chodzi o alert II stopnia, ten przewiduje "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". Instytut przestrzega, aby spodziewać się "zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu", pozostać bardzo ostrożnym oraz stosować się do zaleceń służb. Poza tym zaleca dostosowanie swoich planów do warunków panujących poza domem.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: IMGW, Goniec

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

karetka

Wiadomości

21-latka w ciąży zmarła w przychodni. Znamy wyniki sekcji zwłok

Czytaj więcej >
Dębica. Śmiertelny wypadek na autostradzie A4. Fot. Goniec

Wiadomości

Dębica: Śmiertelny wypadek na autostradzie A4

Czytaj więcej >
Sklep Biedronka

Wiadomości

Skandal w Biedronce. Kasjerka wyrzuciła dzieci ze sklepu, powód zdumiewa

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk, msza

Wiadomości

Trudno uwierzyć, w jakich warunkach mieszka Tadeusz Rydzyk. Nikt się nie spodziewał

Czytaj więcej >
Leszno, studniówka / Policja Podkarpacka

Wiadomości

Dramat na studniówce. Ochroniarze bili uczestników pałkami i rozpylili gaz pieprzowy

Czytaj więcej >
Oszczędzasz na ogrzewaniu? Możesz słono zapłacić

Wiadomości

Oszczędzasz i zakręcasz grzejnik, by mniejszych rachunki? Możesz za to słono zapłacić 

Czytaj więcej >