Goniec.pl
W ZUS-ie szykują się do strajku, wypłaty świadczeń zagrożone?

materiały własne Iberion

Urzędnicy w ZUS-ie przygotowują się do strajku. "Wypłata wszystkich świadczeń może być zagrożona"

26 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Jeszcze przed wakacjami w ZUS-ach w całej Polsce zacząć ma się bezterminowy strajk urzędników. - Wypłata wszystkich świadczeń może być zagrożona - oświadczył Piotr Szumlewicz. Emocje w Zakładzie wzrosły po tym, jak w czasie negocjacji dotyczących złych warunków pracy i przeładowania obowiązkami, zwolniona dyscyplinarnie została Ilona Garczyńska. Liderka chroniona była prawem, ale ZUS zdecydował, że są przesłanki do wypowiedzenia umowy.

Polacy czekający na 500 plus, emerytury, czy zapowiadaną na koniec sierpnia 14. emeryturę mogą nie otrzymać od ZUS przelewu? Taki scenariusz jako realny rozpatruje przygotowujący się do strajku Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa.

pogoda

Prognoza pogody: w piątek będzie wiał silny wiatr. IMGW wydał już alerty II i I stopnia

CZYTAJ DALEJ

Zarzuty pracowników wobec ZUS-u jako pracodawcy są poważne. Od miesięcy trwa spór zbiorowy, gdzie urzędnicy reprezentowani są przez Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wśród oskarżeń pojawiają się m.in. przeładowanie obowiązkami, niskie płace oraz złe warunki pracy.

Czarę goryczy przelało zwolnienie Ilony Garczyńskiej. Negocjatorka straciła pracę 25 maja 2022 r. ZUS odwołał się do art. 52 Kodeksu pracy, który jest furtką do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Warunkiem koniecznym jest ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Do tego - zdaniem Zakładu - doszło.

ZUS przygotowuje się do ogólnopolskiego strajku

- Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych zwolnienie głównego negocjatora w sporze oznacza możliwość natychmiastowego przystąpienia do akcji strajkowej - poinformowała Związkowa Alternatywa.

Dalsza część komunikatu związkowców walczących o poprawę warunków pracy w ZUS będzie dla wielu Polaków niepokojąca. Jeszcze przed wakacjami mogą zacząć się problemy z wypłatą pieniędzy?

- Dziś podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu przygotowań do strajku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Strajk planowany jest przed wakacjami, będzie dotyczył całego kraju i będzie bezterminowy - dodali związkowcy oburzeni zwolnieniem przez ZUS Ilony Garczyńskiej.

Polacy nie dostaną swoich pieniędzy? Związkowcy tego nie wykluczają

Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa, w rozmowie z Radiem Zet poinformował, że ogólnopolski i bezterminowy strajk ZUS może dotknąć miliony Polek i Polaków.

- Akcja strajkowa przyjmie postać odejścia pracowników od biurek. W związku z tym wypłata wszystkich świadczeń może być zagrożona - powiedział Piotr Szumlewicz.

Janusz Kowalski oburzony emerytury Donalda Tuska, oskarżenia padły z mównicy sejmowej

Poseł oskarżył PO i Donalda Tuska. Marszałek zakpiła z niego w dwóch zdaniach

CZYTAJ DALEJ

Rozszerzeniu uległy również postulaty związkowców będących z ZUS-em w sporze zbiorowym. Wśród m.in. żądania wzrostu płac pracowników pojawiły się dwa nowe punkty. Związkowcy chcą przywrócenia do pracy liderki Ilony Garczyńskiej oraz dymisji prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej.

Zakład ma na wizję strajku oraz możliwości wstrzymania wypłat świadczeń zupełnie inne spojrzenie. Inaczej patrzy jednocześnie na sprawę zwolnienia negocjatorki związkowców.

ZUS zapewnia, że 500 plus i emerytury nie są zagrożone

- Wypłaty 500 plus i innych świadczeń nie są zagrożone. Do strajku jeszcze daleka droga - przekazał w oficjalnym oświadczeniu przesłanym do redakcji Radia Zet Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.

Rzecznik podkreślił, że nieustannie trwają spotkania ze stroną społeczną, a w ostatnich dniach ZUS "zainicjował dodatkowe panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych, członków zarządu, dyrektorów obszarów merytorycznych, przewodniczących i wiceprzewodniczących regionów oraz dyrektorów oddziałów".

Co więcej, Zakład utrzymuje, iż zwolnienie Ilony Garczyńskiej nie było bezzasadne. - Swoimi licznymi wypowiedziami pracownica świadomie wprowadza w błąd opinię publiczną i pracowników [...].[...] Wypowiedzi pani Ilony Garczyńskiej należy ocenić jako mające na celu zastraszenie pracowników i wywołanie niepokoju w Zakładzie. Jako związkowiec wielokrotnie mijała się z prawdą w przekazywanych informacjach na temat warunków pracy w ZUS czy też wynagrodzeń - przekazał Paweł Żebrowski.

ZUS utrzymuje również, że zwolniona Ilona Garczyńska łamała prawo poprzez nawoływanie do "prowadzenia nielegalnych akcji protestacyjnych" i wzywała wszystkich pracowników do udziału w strajku na etapie rokowań.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio Zet

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Jasna deklaracja Polski 2050 w sprawie euro. Szymon Hołownia nie pozostawił żadnych złudzeń

Wiadomości

Szymon Hołownia chce wprowadzenia euro w Polsce. "Nie ma co się bać Kaczyńskiego"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jerzy Dudek domaga się zwolnienia Michniewicza. Padła niewiarygodna kandydatura

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Groźny wypadek w powiecie kościańskim. Najpierw zderzenie z jeleniem, później jeszcze większa tragedia

Wiadomości

Wielkopolskie: Zderzył się z jeleniem, chwilę później uderzył w inny samochód. W akcji śmigłowiec LPR

Czytaj więcej >

Wiadomości

Opozycja apeluje do Andrzeja Dudy. Chodzi o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Czytaj więcej >
Jednym komentarzem zakpili z wpadki Kaczyńskiego. Znani kabareciarze bezlitośni dla prezesa PiS

Wiadomości

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego hitem sieci. Neo-Nówka bezlitosna dla prezesa PiS

Czytaj więcej >

Wiadomości

Potężne problemy Putina, Rosjanie mają dość. Podkładają ogień pod państwowe urzędy

Czytaj więcej >