Goniec.pl
Policja

pixabay.com/AndrzejRembowski (zdjęcie ilustracyjne)

Tysiące Polaków otrzymuje mandaty z fotoradarów umiejscowionych w nieoznakowanych pojazdach

25 Września 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Na wielu kierowców, którzy powrócili z wakacji, czekają niepożądane „pocztówki” w postaci mandatów. Skąd się wzięły, skoro na drogach nie było informacji o fotoradarach? Okazuje się, że w niektórych miejscach nadal znajdują się mobilne urządzenia do pomiaru prędkości. Policja ściga piratów drogowych i nie odpuści nikomu.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego przypomniał kierowcom za pomocą mandatów, że ma wiele sposobów na to, by ukarać tych, którzy lekceważą przepisy ruchu drogowego. Brak informacji o fotoradarach nie zwalnia z odpowiedzialności. Policja korzysta z mobilnych urządzeń do pomiaru prędkości, które znajdują się na nieoznakowanych pojazdach.

jozef rusak

Zmarł Józef Rusak, kombatant Armii Krajowej

CZYTAJ DALEJ

GITD ściga piratów drogowych także dzięki specjalnym urządzeniom czeskiej firmy Ramet. Mobilne urządzenia do pomiaru prędkości służyły już wcześniej, ale po wyroku sądu w 2018 roku kwestia ich legalności okazała się problematyczna. Wielu kierowców przekonało się jednak na własnej skórze, że przyrządy wróciły na polskie ulice.

Trzeba uważać na mobilne fotoradary

Pomiary prędkości rejestrowane przez mobilne urządzenia upoważniają GITD do wystawiania mandatów. Czeskie przyrządy montowane są w nieoznakowanych radiowozach, które ustawiane są przy drogach. Biuro prasowe potwierdziło, że korzysta z blisko 30 takich fotoradarów.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

– Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym wykorzystuje dziś 29 mobilnych fotoradarów Ramet AD9C – przekazała Monika Niżniak z GITD.

Biuro prasowe GITD powiadomiło też, jakie pojazdy mogą być wyposażone w mobilne fotoradary. Na liście znalazły się ford focus (dziewięć samochodów), ford mondeo (dziewięć samochodów) oraz peugeot partner (siedem samochodów). Radary wyprodukowane przez Ramet mogą być montowane także w volkswagenie passacie (trzy auta).

Doświadczeni kierowcy potrafią jednak rozpoznać samochód wyposażony w mobilne urządzenie do pomiaru prędkości. Charakteryzuje je wmontowana w osłonę chłodnicy spora głowica. Na podszybiu natomiast można zauważyć rejestrującą obraz kamerę i dodatkowy zestaw oświetlenia.

Lepiej unikać mandatów

Warto pamiętać, że w sezonie letnim, gdy mnóstwo Polaków jedzie lub wraca z urlopu, policja wysyła dodatkowe patrole na drogi. Priorytetem służb jest łapanie i karanie piratów drogowych, którzy w rażący sposób łamią przepisy drogowe, narażając często życie własne i innych.

Zachowaniu bezpieczeństwa służą – oprócz wspomnianych urządzeń mobilnych – fotoradary stacjonarne, stosowanie odcinkowych pomiarów oraz nieoznakowane wozy z wideorejestratorami. Nie jest tajemnicą, że co roku na polskich drogach giną setki kierowców. Wielu z tych tragedii można byłoby uniknąć.

Od trzech lat policja tworzy mapę wypadków, którą można znaleźć na oficjalnej stronie służb. Z najnowszych informacji wynika, że jak dotąd podczas wakacji 2021 doszło do 346 wypadków śmiertelnych. W ciągu ostatniej doby zginęło pięć osób.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: autokult.pl; Policja

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Kaja Godek

Wiadomości

Sejm zajmie się projektem autorstwa Kai Godek. Na Wiejskiej liczne manifestacje

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sondaż. 33 proc. Polaków wybierze się na groby poza miejscem zamieszkania

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Roh Tae-woo, były prezydent Korei Południowej

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Podlaskie: Wypadek w Horodniance. Nie żyje 28-latek

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Już od listopada Rafał Trzaskowski będzie zarabiał więcej. W życie wchodzą nowe przepisy

Czytaj więcej >
Tomasz Lis zadrwił z Jarosława Kaczyńskiego przysypiającego w czasie konferencji

Wiadomości

Tomasz Lis zadrwił z Jarosława Kaczyńskiego

Czytaj więcej >