Goniec.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Trzynasta emerytura już w drodze. Seniorze, sprawdź stan swojego konta

3 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Trzynasta emerytura trafiła na konta pierwszych seniorów. Wielu z nich zastanawia się nad podstawowymi kwestiami dotyczącymi tego świadczenia. Wiemy ile dodatkowych pieniędzy otrzymają zarówno emeryci, jak i renciści w 2022 roku. Zobacz, jaka będzie tegoroczna "trzynastka", a także kto może liczyć na wypłatę dodatkowych środków.

Pomimo wielu niekorzystnych składowych, takich jak pandemia Covid-19, wojna w Ukrainie, czy też galopująca inflacja, polski rząd zdecydował się na wypłacenie dodatkowych świadczeń dla polskich seniorów.

joanna racewicz jarosław kaczyński katastrofa smoleńska zamach

Joanna Racewicz zwróciła się do Jarosława Kaczyńskiego ws. słów o katastrofie smoleńskiej

CZYTAJ DALEJ

Kilkanaście dni temu, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wypłatę trzynastej emerytury. Jest ona przyznawana z urzędu, a sami zainteresowani nie muszą składać dodatkowych wniosków. Co najważniejsze, bonusowe środki pojawią się na koncie wraz z kwietniowymi emeryturami.

13. emerytura. Mateusz Morawiecki ogłasza

- Wiedząc, jak wielkim wyzwaniem cenowym dla wielu gospodarstw domowych są te obecne realia gospodarcze, już wkrótce, wypłacamy 13. emeryturę - oświadczył szef rządu podczas jednej ze swoich konferencji.

Bardzo dobre wieści dla seniorów przekazał Główny Urząd Statystyczny. W oficjalnym komunikacie podał, o ile wzrosło przeciętne wynagrodzenie i na tej podstawie można było określić wskaźnik waloryzacji.

Trzynasta emerytura: ile osób dostanie?

Trzynasta emerytura to specjalny dodatek, który wspiera finanse polskich seniorów już od 2019 r. Emeryci i renciści otrzymają to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wraz z kwietniowymi emeryturami. 

Wszyscy zainteresowani otrzymają wpłaty na konta w sześciu możliwych terminach. Pierwsza transza trafi do około miliona osób. Według oficjalnych danych w tym roku świadczeniem zostanie objętych ponad 9,7 mln emerytów i rencistów.

Kiedy wypłata 13 emerytury? Pierwsze pieniądze już trafiły do seniorów

Wszystkie uprawnione osoby otrzymały "trzynastkę" w piątek 1 kwietnia, a kolejne wypłaty mają nastąpić 5, 8 i 15 kwietnia. W praktyce oznacza to, że dodatkowe fundusze zasilą konta większości seniorów jeszcze przed Wielkanocą.

Ukraina

Ukrainiec ujawnił prawdę o życiu w okupowanej przez Rosjan wsi. Nikt nie jest bezpieczny

CZYTAJ DALEJ

Pozostali otrzymają dodatkowe środku już po świętach, ponieważ pozostałe terminy wypłat przypadają na 20 i 25 kwietnia. Pieniędzy należy spodziewać się na swoim koncie bankowym lub w przekazie pocztowym.

Co ważne, aby dostać trzynastkę, nie trzeba składać żadnego wniosku. Warto podkreślić, że w tym roku, wszystkie renty i emerytury są wypłacane jedynie w formie bezgotówkowej.

Ile wyniesie "trzynastka" w 2022? Wiele osób może być zaskoczonych

Warto podkreślić, że w bieżącym, 2022 roku wszystkie trzynastki wyniosą dokładnie 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł na rękę. Polski rząd zwolnił świadczenie z obowiązkowego podatku, aczkolwiek wciąż odlicza od niej składkę zdrowotną. Szacowany koszt tegorocznych trzynastek to 13,1 mld zł.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że 13. emerytura jest wolna od jakichkolwiek potrąceń oraz egzekucji, a jej pobranie nie ma wpływu na ubieganie się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy dodatkowe wsparcie.

Dodatkowe, trzynaste świadczenie jest przeznaczone dla osób pobierających: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Tak żyje zaskoczona sankcjami Liza Pieskowa, córka Dmitrija Pieskowa, czyli rzecznika Kremla, który od ponad 20 lat współpracuje z Władimirem Putinem

Córka rzecznika Kremla przekroczyła wszelkie granice. Zdjęcia rozwiewają wątpliwości

Córka rzecznika Kremla poskarżyła się na objęcie jej sankcjami. Jest zła, gdyż "kocha podróżować". Oto jak wygląda życie córki oligarchy i jednego z najbliższych współpracowników Władimira Putina. Wystawne bale, kariera w Parlamencie Europejskim, drogie restauracje i luksusowe wycieczki. Współczesna księżniczka? Fot. AFP PHOTO / POOL / MAXIM SHEMETOV; Instagram.com/lisa_peskova

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Łukaszenka boi się zamachu na swoje życie? W kręgu podejrzeń dwóch generałów

  • Jarosław Kaczyński nie był zaskoczony postawą Orbana. Prezes PiS udzielił szczerego wywiadu

  • Alert RCB i ostrzeżenia I stopnia IMGW. Trzeba się przygotować

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Piotr DutkaAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pdutka1997@gmail.com

Podobne artykuły

Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Pieniądze

W czerwcu zmiany w limitach dorabiania do emerytury. ZUS może zawiesić twoje świadczenie

Czytaj więcej >

Pieniądze

Czternasta emerytura. Kiedy seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze? Podano konkretny termin

Czytaj więcej >

Pieniądze

14. emerytura. Rząd planuje kluczowe zmiany, emeryci mają dostać więcej

Czytaj więcej >

Pieniądze

Zmiany w PIT obejmą miliony Polaków. Znika jednak ulga, z której wielu korzystało

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura. Tysiące seniorów nie otrzyma dodatkowej wypłaty

Czytaj więcej >
Sobotnia promocja w Biedronce, klienci otrzymają vouchery nawet na blisko 300 złotych

Pieniądze

Sobotnia akcja w Biedronce. Klienci otrzymają vouchery nawet na blisko 300 zł, jest warunek

Czytaj więcej >