Goniec.pl > Wiadomości > Sondaż bezlitosny dla ocenili Mentzena i Kaczyńskiego. Polacy nie mają wątpliwości
Irmina Jach
Irmina Jach 04.04.2023 19:06

Sondaż bezlitosny dla ocenili Mentzena i Kaczyńskiego. Polacy nie mają wątpliwości

Sondaż
Piotr Molecki/East News

Ostatnie sondaże okazały się wyjątkowo pomyślne dla Konfederacji, która może stać się koalicjantem Prawa i Sprawiedliwości, a także trzecią siłą w nowym Sejmie. Jak pokazuje najnowsze badanie zlecone przez Wirtualną Polskę, taka ewentualność budzi poważne obawy wśród Polaków. 

Sondaże pomyślne dla Konfederacji

Najnowszy sondaż partyjny United Surveys dla Wirtualnej Polski wskazuje, że Prawo i Sprawiedliwość może wygrać wybory parlamentarne, które odbędą się jesienią tego roku. Przewaga nad Platformą Obywatelską, która zajmuje drugie podium, wynosi zaledwie osiem procent, co nie daje ugrupowaniu Donalda Tuska szans na samodzielne rządy.

Szczególnie ciekawe wydaje się rosnące poparcie dla Konfederacji, która przy korzystnych dla obu formacji wynikach mogłaby wejść do powyborczej koalicji z PiS. Takiej opcji nie wykluczał zarówno Janusz Korwin-Mikke, jak i liczni politycy PiS. Pracownia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zapytała Polaków, co sądzą o ewentualnym rządzie wspomnianych partii. Wyniki badania są zaskakujące.

Niewiele osób wie o tym dodatku z ZUS, a pieniądze czekają. Po waloryzacji to aż 533,30 zł

60 proc. Polaków nie chce sojuszu Konfederacji i PiS

Ponad 60 procent badanych wskazało, że sojusz Prawa i Sprawiedliwości z Konfederacją nie byłby korzystny dla kraju. Opcję "raczej zły dla Polski" wybrało 19,2 procent respondentów, a „zdecydowanie zły” aż 42,4 procent. 

Przeciwnego zdania był co piąty uczestnik sondażu. Potencjalną współpracę PiS i Konfederacji  jako "raczej dobry" określiło 20,1 procent respondentów, a "zdecydowanie dobry" - tylko 2,3 procent ankietowanych. Aż 16 procent nie ma zdania w tej sprawie.

Wyborcy Zjednoczonej Prawicy zabrali głos

W gronie wyborców Zjednoczonej Prawicy aż 53 procent badanych uważa koalicję Konfederacji i PiS za bardzo udany pomysł. Opcję „zdecydowanie dobry” wybrało jednak tylko siedem procent z nich. Zdania w tym przypadku nie ma niemal co trzeci uczestnik badania. 

Wśród wyborców opozycji wariant „zdecydowanie źle” wybrało 64 procent badanych. Tylko 7 procent uważa, że taki sojusz byłby korzystny dla Polski. W przypadku wyborców niezdecydowanych nikt nie wskazał opcji, że wspólne rządy Konfederacji i PiS będą „zdecydowanie dobre” dla Polski. -  „Raczej dobre” wskazało 17 procent badanych, a „raczej złe” i „zdecydowanie złe” odpowiednio 20 i 27 procent respondentów — pisze Wirtualna Polska.

Źródło: Wirtualna Polska