W Kancelarii Przesa Rady Ministrów odbyła się konferencja rzecznika rządu Piotra Müllera, sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Jana Sarnowskiego oraz prezesa NFZ Filipa Nowaka. Tematem spotkania z dziennikarzami było zamieszanie związane z błędami w Polskim Ładzie.
Reforma podatkowa zapisana w założeniach Polskiego Ładu okazała się być wizerunkową katastrofą rządu Mateusza Morawieckiego. Choć politycy PiS robią dobrą minę do złej gry i obiecują, że naprawią wpadki z wypłatą pensji i emerytur dla milionów Polaków, wyborcy doskonale dostrzegają, że składane obietnice mijają się z prawdą.
W "Jeden z dziesięciu" padł prawdziwy rekord. Niesamowite sceny
CZYTAJ DALEJRząd tłumaczy wpadkę z Polskim Ładem
Piotr Muller rozpoczął dzisiejszą konferencję mówiąc, że każda duża reforma zmaga się z wyzwaniami. Następnie powtórzył, że beneficjentami Polskiego Ładu ma być aż 18 milionów Polaków i przyznał, że wielu osobom wypłacono niższe pensje, niż im się należały.
- W przyszłym tygodniu rozpocznie się proces wypłacania wszystkich różnic - zapewnił Muller, dodając, że każda osoba, która zarabia do 12 800 złotych miesięcznie brutto ma nie stracić na reformie.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Muller oświadczył, że wprowadzone zostaną dwa nowe rozwiązania, które będą wymagały korekt ustawowych. Dla emerytów otrzymujących do 12800 brutto zadziała mechanizm, który spowoduje, że świadczenia nie będą mniejsze. To samo stanie się w przypadku umów o pracę oraz nauczycieli akademickich. Wszystkie te osoby otrzymają zwrot, jeśli w tym miesiącu otrzymały mniejsze niż zazwyczaj wpływy.
Pracodawcy są zobowiązani nowym rozporządzeniem do tego, żeby ich działy księgowe dokonały korekty w wypłatach w trybie pilnym.
Jak podawał Muller, przykładowo, osoba zarabiająca 2200 netto zyska 1840 złotych rocznie dodatkowego wynagrodzenia.
Głos podczas spotkania zabrał również wiceminister finansów Jan Sarnowski, który poinformował, że od dziś obowiązuje rozporządzenie, które zmienia zasady rozliczenia zaliczek na podatek dochodowy.
Zarabiający na umowie o pracę do 5700 zł na zmianach podatkowych zyskają, do 12800 zł zmian w wysokości opodatkowania i oskładkowania nie będzie.
Walka z inflacją jednym z priorytetów
Zaproponują nowe rozwiązania mające walczyć z inflacją. Jednym z nich będzie obniżenie VAT z 23% do 8% na paliwa od 1 lutego. Ceny benzyny mają spaść o ok. 70 groszy, a gazu o ok. 40 groszy. We wtorek premier wskaże pozostałe działania.
Szantaż gazowy Rosji i polityka klimatyczna UE zosatły wymienione przez Mullera jako przyczyny wysokiej inflacji w Polsce. Jak powiedział, władze będą działały na rzecz wypracowania wspólnego unijnego stanowiska wobec Rosji oraz reformy handlu emisjami CO2.
Przypomnijmy, że w grudniu inflacja sięgnęła rekordowego poziomu 8,6 proc. Ekonomiści przewidują, że to nie koniec wzrostu cen i straszą, że wskaźnik może dobić do 10 proc. i spadnie dopiero na przełomie 2023 i 2024 roku.
Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni
Pytanie 1 z 3
Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Krytyczny dla rządu sondaż. Polacy nie zgadzają się z Morawieckim w kwestii cen gazu i prądu
"Fakty" TVN skrytykowały Polski Ład cytując Jarosława Kaczyńskiego
Ostra reakcja Donalda Tuska na wywiad premiera. Odpowiedział jednym zdaniem
Źródło: goniec.pl