Goniec.pl

OLEKSANDR GIMANOV/AFP/East News; rcb

RCB ostrzega, rosyjska propaganda ponownie uderza w Polskę. Trzy nowe kłamstwa Kremla

13 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Rosyjska propaganda nie ustaje w próbach wypromowania fałszywych informacji na temat wojny w Ukrainie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ujawnia najnowsze fronty dezinformacyjne Kremla. Moskwa ponownie chce zdyskredytować Polskę i zarzuca plany przejęcia zachodnich terenów Ukrainy.

- Weryfikujcie informacje i nie daj sobą manipulować - apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W najnowszym ostrzeżeniu ostrzeżono przed trzema nowymi narracjami stosowanymi przez trolle Władimira Putina.

W sieci - szczególnie w mediach społecznościowych, gdzie trudno zweryfikować źródło wiadomości - pojawiać się będą informacje rozprzestrzeniane przez rosyjską propagandę. Chociaż od początku wojny w Ukrainie Polska jest silnie atakowana przez dezinformacyjne doniesienia , to w ostatnim czasie nasiliły się te dotyczące rzekomych niecnych planów Warszawy.

Rosja przekonuje, że Polska chce odzyskać utracone tereny

Pomoc Ukraińcom i samej atakowanej Ukrainie to jedynie chłodno wykalkulowany plan polskiego rządu? Taki obraz próbują wykreować Rosjanie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa postanowiło nagłośnić te działania.

- Narracje dezinformacyjne nt. Polski i rzekomych planów wkroczenia na terytorium Ukrainy, obecne w rosyjskich działaniach informacyjnych prowadzonych za pośrednictwem mediów społecznościowych - czytamy w specjalnym komunikacie RCB.

Trzy główne nurty dezinformacji na temat Polski

Jakie kłamstwa na temat planów polskiego rządu rozpowszechnia rosyjska propaganda? Obecnie w mediach społecznościowych z coraz większym nasileniem pojawiają sę trzy główne wiadomości.

Pierwsza z nich to ta dotycząca planu "odzyskania" zachodnich obwodów Ukrainy. RCB wskazuje, iż trolle Putina deklarują, że ma odbyć się to "pod pretekstem ochrony infrastruktury obwodu wołyńskiego i Lwowa".

Drugim fake newsem publikowanym w sieci jest rzekoma współpraca Polski i Litwy oraz plan, by 22 maja 2022 r. dokonać "przerzutu kontyngentu wojskowego na terytorium Ukrainy".

Trzecim, ostatnim wyszczególnionym przez RCB kanałem narracji propagandy rosyjskiej, jest fake news o planach odzyskania przez Polskę terytoriów utraconych po II wojnie światowej. Zdaniem Rosjan wojna ma zostać do osiągnięcia tego celu perfidnie wykorzystana.

- Zachowaj spokój i sięgaj tylko po informacje z wiarygodnych źródeł - dodaje na koniec ostrzeżenia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: rcb

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Trudno uwierzyć, co zrobił policjant w radiowozie. Nagranie w sieci
Czytaj więcej >

Polska

Majątek abp. Głódzia powala. Ukarany przez Watykan duchowny żyje w pałacu
Czytaj więcej >

Polska

Z trumny w zakładzie pogrzebowym nagle rozległ się kaszel. Niebywałe, co się stało
Czytaj więcej >

Polska

Śląskie: Tragedia na drodze, w osobówkę uderzył tir. 34-latka nie udało się uratować
Czytaj więcej >

Polska

Zuchwała kradzież po niedzielnej mszy. Złodziej nie miał żadnych skrupułów
Czytaj więcej >

Polska

Dusił własne dziecko, matka się przyglądała. Nowe, wstrząsające fakty w sprawie
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]