Goniec.pl
GEERT VANDEN WIJNGAAERT/AFP/East News

GEERT VANDEN WIJNGAAERT/AFP/East News

Rada Ministrów przyjęła program Pomoc dla Ukrainy. Morawiecki powołał dwa zespoły

19 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Szef Kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował na Twitterze, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą uruchomienia rządowego programu Pomoc dla Ukrainy. Poza tym Mateusz Morawiecki powołał dwa dodatkowe zespoły, które mają opracować strategie udzielania wsparcia uchodźcom. Wszystko z powodu coraz bardziej niepokojącej sytuacji tuż za naszą wschodnią granicą.

Napięcie wokół Ukrainy rośnie. Prezydent USA Joe Biden oznajmił w piątek, że jego zdaniem Władimir Putin już podjął decyzję o zaatakowaniu Ukrainy. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Nie żyje Witolda Paszt

Nie żyje Witold Paszt. Tragiczne wiadomości przekazała rodzina

CZYTAJ DALEJ

Nowy program i dwa zespoły. Cel: pomoc dla Ukrainy

O najnowszych działaniach rządu Michał Dworczyk poinformował w nocy z piątku na sobotę. Post na Twitterze opatrzył hasztagiem #StrongerTogether.

"Rada Ministrów przyjęła w trybie obiegowym uchwałę ustanawiającą Rządowy Program - Pomoc dla UA. Premier Mateusz Morawiecki powołał zespoły międzyresortowe: ds. przyjęcia przez RP uchodźców napływających z UA oraz ds. przyjęcia przez RP rannych z terytorium UA", czytamy we wpisie ministra na Twitterze.

Już w trakcie środowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki przekonywał, że powoła zespół, którego zadaniem będzie koordynacja wsparcia dla uchodźców w razie ataku Rosji na Ukrainę. - Wojna może spowodować exodus z Ukrainy. Musimy być przygotowani na najgorsze - zaznaczył.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Premier przekonywał, że Polska musi bronić wschodniej flanki NATO, ale nie może zapominać o kwestiach humanitarnych. - Pomagamy Ukrainie i Ukraińcom, by w przypadku ataku rosyjskiego złagodzić jego skutki - przyznał.

Nawet setki tysięcy uchodźców z Ukrainy

O skalę exodusu z Ukrainy był pytany wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24. - Możemy się spodziewać setek tysięcy - przyznał.

Poza tym wiceszef MSZ zapewnił, że jeśli Rosja zdecyduje się na atak, to zostaną wprowadzone sankcje. - Polska zabiega, by były jak najszersze - oznajmił. Jego zdaniem "obecność sojusznicza" w Polsce powinna wzrosnąć, jeśli napięcie wokół Ukrainy zamieni się w "pełnoskalowy konflikt".

paszt-2

The Voice Senior: Witold Paszt zdradził rodzinny sekret. Chodziło o jego wnuczkę

CZYTAJ DALEJ

Premier liczy, że "Moskwa się opamięta"

Do sytuacji wokół Ukrainy Mateusz Morawiecki nawiązał także w cotygodniowym podcaście. - Przygotowujemy się na różne scenariusze, również te najczarniejsze. Ale cały czas wierzymy w to, że Moskwa się opamięta i wycofa pancerne kolumny znad granicy - przyznał. 

Zdaniem USA przy granicy ukraińskiej może stacjonować już ponad 190 tys. rosyjskich żołnierzy, ale działania podejmują także separatyści. Jak już informowaliśmy, w sobotę nad ranem samozwańcze władze Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej ogłosiły pełną mobilizację.

Również w sobotę Mateusz Morawiecki będzie uczestniczył w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa poświęconej kryzysowi ukraińskiemu. Premier ma wziąć udział w panelu dotyczącym relacji Wschodu i Zachodu, a także bezpieczeństwa regionalnego.

W Monachium pojawi się około 30 szefów państw i rządów. Po raz pierwszy od 1991 r. wśród uczestników zabraknie delegacji rosyjskiej. 

Trąba powietrzna w powiecie pleszewskim w Wielkopolsce

Nagle obudził ich huk, dachy zerwało na prawie całej ulicy. Trąba powietrzna wywołała dramatyczne szkody

Przez powiat pleszewski w Wielkopolsce przeszła trąba powietrzna. Uszkodzonych jest około 30-40 budynków. Wiatr zrywał dachy i naruszał konstrukcje murowane. Strażacy pokazali skalę zniszczeń.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter, TVN24

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >