Goniec.pl
Prognoza pogody na sobotę i niedzielę: IMGW ostrzega przed upałem i burzami z deszczem oraz gradem

Zofia i Marek Bazak/East News; Arkadiusz Ziolek/ East News; imgw

Fatalne wieści dla Polaków, muszą być na to gotowi na upał i burze. Prognozy IMGW nie pozostawiają złudzeń

27 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Prognoza pogody na sobotę i niedzielę przynosi ze sobą lejący się z nieba żar. IMGW ostrzega jednak, że w niektórych częściach kraju zagrzmi i będzie padać ulewny deszcz. Wydano nawet ostrzeżenia. Koniec wakacji przynosi ze sobą prawdziwą huśtawkę pogodową. Na co się przygotować? Na skrajności.

Jaka pogoda w sobotę 27 sierpnia? Upał, a do tego burze i ulewne deszcze i grad. IMGW ostrzega, że ostatni weekend wakacji będzie wyjątkowo nieprzewidywalny. Pewne jest jednak, że aura będzie niebezpieczna.

EN 01398279 0014

Grzegorz Schetyna został zatrzymany przez policyjny patrol i stracił prawo jazdy. Jest oświadczenie

CZYTAJ DALEJ

Prognoza pogody na sobotę przynosi ze sobą ostrzeżenia I i II stopnia dla niemal całego kraju. Część z nich dotyczy groźnych dla życia oraz zdrowia upałów. Drugi rodzaj alertów związany jest z prognozowanymi burzami. To nie będzie weekend marzeń, wręcz przeciwnie.

Prognoza pogody na sobotę 27 sierpnia: burze i upał

Prognoza pogody na ostatnią sobotę wakacji związana będzie z dwoma kluczowymi pytaniami: "gdzie jest burza?" oraz "kiedy minie fala upałów?". - Pod koniec tygodnia będzie upalnie, zwłaszcza na wschodzie i centrum kraju. Na zachodzie i południowym zachodzie w piątek i w sobotę wystąpią burze z intensywnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru. W niedzielę zjawiska te przemieszczą się w kierunku centrum kraju i na wschód - czytamy w ogólnej prognozie pogody IMGW na weekend 27-28.08.

Ogólna prognoza pogody na sobotę 27 sierpnia nie satysfakcjonuje tych, którzy planowali uczcić koniec wakacji 2022. 1 września dzieci i młodzież wrócą do szkół. W teorii powinno kończyć się też lato, jednak wysokie temperatury nie chcą dać za wygraną.

Dowodem na to są wydane ostrzeżenia II i I stopnia przed upałami. W sobotę 27 sierpnia temperatura na wschodzie kraju osiągnie aż 33 stopnie Celsjusza w cieniu. Nieco chłodniej (o ile można w tym przypadku używać tego określenia) będzie na południowym zachodzie kraju i nad morzem.

Alerty przed upałami obowiązują w większości kraju. IMGW objęła tym alertem województwo: lubelskie, małopolskie (poza powiatem tatrzańskim), mazowieckie (w powiatach południowych i północno-wschodnich), opolskie (w powiatach wschodnich), podkarpackie, śląskie (poza powiatem żywieckim), świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie (w powiatach na wschodzie województwa).

Ostrzeżenia II i I stopnia przed upałem: IMGW objęło nimi niemal cały kraj

Ostrzeżenia II i I stopnia przed upałem: IMGW objęło nimi niemal cały kraj

Czy upał i burza będą ze sobą walczyć o miano najbardziej dokuczliwego aspektu pogody ostatniego weekendu wakacji? Zaledwie w kilku powiatach objętych alertami te dwa zagrożenia się połączą. Zatem... gdzie jest burza?

Pogoda na dziś: gdzie jest burza?

Upał będzie musiał zmierzyć się w walce z burzami z deszczem i gradem. Oto dwa najbardziej niesprzyjające warunki pogodowe, jakimi pożegnamy wakacyjne weekendy. W sobotę 27 lipca zagrzmi na krańcach Polski.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad - czytamy w alercie I stopnia przed burzą dla powiatu żarskiego.

W sobotę pytanie "gdzie jest burza" będzie pojawiało się w zaledwie kilku powiatach, ale meteorolodzy alarmują, że wyładowania mogą przybrać gwałtowny charakter. Gdzie w sobotę zagrzmi? IMGW wydało alerty dla: powiatów zachodnich i południowych woj. dolnośląskiego, zachodnich powiatów woj. lubuskiego, powiatów południowych woj. opolskiego i powiatów południowych woj. małopolskiego.

Gdzie jest burza? W sobotę 27 sierpnia zagrzmi na krańcach kraju

Gdzie jest burza? W sobotę 27 sierpnia zagrzmi na krańcach kraju

IMGW zwróciło się do wszystkich turystów przebywających w górach. To region, gdzie mają pojawić się burze i nie należy tego bagatelizować. - Jeśli jesteście na szlaku, a widzicie zbliżające się chmury - zwróćcie! Pamiętajcie, że pogoda w górach zmienia się bardzo szybko, a często ryzykuje się życiem i zdrowiem - alarmuje IMGW.

W rozmowie z PAP, minister edukacji odniósł się do możliwego powrotu nauki zdalnej.

Szkoły znów wrócą do zdalnego nauczania? Przemysław Czarnek wymownie skomentował obawy rodziców

CZYTAJ DALEJ

Niedziela: jaka prognoza pogody na 28.08?

Prognoza pogody na niedzielę 28 sierpnia przynosi pierwszy podmuch wytchnienia od piekielnych wręcz upałów. IMGW wskazuje, że w części kraju temperatura spadnie.

- Polska będzie w słabo gradientowym obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie frontu chłodnego. Na wschodzie będzie jeszcze obecne upalne przetransformowane powietrze, a na zachodzie napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie spadać - przekazuje IMGW.

W niedzielę w Krakowie będzie 26°C, w Warszawie i Suwałkach 30°C. Nieco chłodniej będzie w Poznaniu (24°C), Wrocławiu (23°C), Koszalinie (22°C), czy Jeleniej Górze (21°C). Pozostaje mieć nadzieję, że po upalnym lecie pełnym burz i ulew Polacy odetchną i będą mogli korzystać z legendarnej złotej jesieni.

Nie tylko Odra, alarm podniesiono również nad Nerem. Fot.: OSP Koło Nad Wartą

Odra nie jest jedyna? Pilna akcja służb, na rzece w Wielkopolsce rozłożono zaporę, mieszkańcy dostali alert RCB

Skażenie Odry to wierzchołek góry lodowej? Na rzece Ner również zauważono masowe śnięcie ryb. Strażacy zostali wezwani do akcji. Przygotowano specjalną infrastrukturę i zwołano sztab zarządzania kryzysowego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało specjalne alerty o zanieczyszczeniu rzeki Ner. Co się dzieje?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: imgw, goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Pacjentka zmarła przez pomyłkę farmaceutki. Jest wyrok

Czytaj więcej >
Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >
Rosjanie mają dość wojny w Ukrainie?

Wiadomości

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja zapowiada gigantyczną podwyżkę wydatków na broń. 50 proc więcej w 2023 roku

Czytaj więcej >