Świadczenie 500 plus powinno zostać zmodyfikowane? Żródło: Pixabay.com/gosiak1980

Prof. Paweł Wojciechowski: „800 plus byłoby realne”

8 Kwiecień 2021 Irmina JachIrmina Jach

Były minister finansów zabrał głos na temat reform dotyczących świadczenia 500 plus. Jego zdaniem władze powinny zastanowić się nad wprowadzeniem progów dochodowych, które pozwoliłby na ukierunkowanie pieniędzy w stronę najbiedniejszej części społeczeństwa. Rząd nie jest nastawiony pozytywnie do tego wniosku.

Były minister przypomniał, że rząd - wprowadzając świadczenie 500 plus - deklarował chęć realizacji trzech podstawowych celów. Do kluczowych zadań należały: poprawa sytuacji demograficznej, redukcja ubóstwa i inwestycja w rodzinę. Ekonomiści uważają, że tylko jeden z nich został zrealizowany.

Świadczenie 500 plus powinno zostać zmodyfikowane?

- Przy tak wysokim koszcie, jeśli celem programu miała być walka z ubóstwem, to okazał się on nieefektywny, ponieważ ten cel można osiągnąć znacznie niższym kosztem. Jeśli celem miała być poprawa dzietności, to okazał się zarówno nieefektywny, jak i nieskuteczny - podsmował profesor Paweł Wojciechowski.

Powszechność świadczenia, które jako jedno z nielicznych nie jest obarczone progiem dochodowym, odciska piętno na stanie państwowego budżetu. Obecnie koszt zasiłku wyniósł już 41 mld złotych, czyli 1,7 procent krajowego PKB.

Profesor Paweł Wojciechowski sugerował, że podniesienie progów dochodowych pozwoliłoby na zaoszczędzenie pieniędzy, które w konsekwencji trafiłyby na konta bankowe osób o średnich i niższych dochodach. Na wsparcie mogłyby liczyć także matki i kobiety planujące macierzyństwo. W tym przypadku rząd miałby finansować m.in. żłobki.

Lekarz o śmierci Krzysztofa Krawczyka: „Niestety, takie sytuacje zdarzają się dosyć często”Lekarz o śmierci Krzysztofa Krawczyka: „Niestety, takie sytuacje zdarzają się dosyć często”Czytaj dalej

Najbiedniejsze rodziny miałyby otrzymać wsparcie niepieniężne, takie jak wyprawki przy narodzinach potomstwa, pieluszki, środki czystości, bezpłatne książki i komputery. Ważną rolę odgrywałoby również dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych.

- Takie rozwiązania są praktykowane w większości państw rozwiniętych, gdzie dzietność jest na wyższym poziomie niż w Polsce, ponieważ z badań naukowych wynika, że kluczowym czynnikiem dla zwiększenia dzietności jest wspieranie łączenia pracy kobiet z macierzyństwem - mówił były minister finansów w rozmowie z portalem Business Insider.

Obecnie wiele świadczeń - między innym zasiłek rodzinny - są przyznawane w oparciu na kryteriach dochodowych. CenEA wskazuje, że do rodzin z dziećmi o najwyższych dochodach z 500 plus trafia około 10 mld złotych rocznie. 20 procent gospodarstw o najniższych dochodach może liczyć na zaledwie połowę tej kwoty.

- To świadczy o tym, że beneficjentami tego programu nawet w większym stopniu są osoby o wysokich zarobkach i dlatego nie dochodzi do zmniejszania nierówności. A przecież głównym celem polityki społecznej powinno być wyrównywanie szans, zmniejszanie nierówności, ochrona ryzyka socjalnego powstałego nie z własnej winy - zaznaczy były szef resortu finansów.

Niestety, rząd nie planuje obecnie reform świadczenia. Ekspert podkreśla, że politycy „każdy raport niezależnych ekonomistów traktują jako atak na 500 plus”. Dyskusje nie gasną jednak zarówno śród specjalistów, jak i obywateli.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Business Insider

Następny artykuł