Andrzej Duda hołd Żródło: twitter.com Kancelaria Prezydenta

Prezydent nakazał opuścić flagę do połowy masztu w hołdzie m.in. zmarłych lekarzy i ratowników

7 Kwiecień 2021 Klaudia BochenekKlaudia Bochenek

Kancelaria Prezydenta na swoim oficjalnym profilu na Twitterze opublikowała nagranie sprzed pałacu prezydenckiego. Flaga opuszczona do połowy masztu ma być dziś hołdem dla wszystkich, którzy zmarli w walce z pandemią. Chodzi o ponad 300 lekarzy, ratowników, wojskowych.

Dziś obchodzony jest Dzień Pracownika Służby Zdrowia. W związku z tym wyjątkowym świętem zadecydowano o opuszczeniu flagi do połowy masztu. Od początku epidemii zmarło ponad 300 lekarzy, pielęgniarek, strażaków czy żołnierzy.

Złożono hołd poległym w walce z pandemią

- Opuszczona do połowy masztu flaga to symbol najwyższego hołdu, jaki RP oddaje swoim zmarłym obywatelom. Dziś upamiętniamy tych, którzy w pandemii narazili siebie, by ratować innych – ponad 300 lekarzy, pielęgniarek czy ratowników, ale też żołnierzy, policjantów i strażaków - czytamy na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

Oprócz tego swoje życzenia złożył dziś na Twitterze minister zdrowia, Adam Niedzielski. Podziękował za zaangażowanie, wysiłek i ciężką pracę.

- [...] W tym trudnym dla wszystkich czasie życzę Państwu, by praca, którą wykonujecie, dawała niesłabnącą satysfakcję i niesłabnące poważanie społeczne. Chylę czoła przed państwa pracą! - napisał Adam Niedzielski.

Trzydniowa żałoba po śmierci górnika. Zarząd KGHM zadecydowałTrzydniowa żałoba po śmierci górnika. Zarząd KGHM zadecydowałCzytaj dalej

Jak podaje portal cowzdrowiu.pl (dane na 7.01.2021 r.), od początku epidemii do 4 stycznia 2021 roku zmarło 145 medyków, 55 lekarzy, 51 pielęgniarek i pielęgniarzy, 4 położne, 1 dentysta, 5 aptekarzy, 5 ratowników, 4 felczerów.

Z kolei 19 lutego 2021 roku TVP Bydgoszcz, powołując się na informacje z Ministerstwa Zdrowia, informowało, że od początku epidemii zmarło 94 lekarzy, 73 pielęgniarek, 2 diagnostów laboratoryjnych, 13 dentystów, 5 farmaceutów, 7 ratowników medycznych i 5 położnych.

Jak czytamy na portalu Polityka Zdrowotna w artykule z 11 lutego br., 14 rodzin zmarłych medyków uzyskało już odszkodowania. Kolejne sprawy są w toku. Niestety, nie wszyscy mogą liczyć na wypłatę pieniędzy, procedury są ściśle określone.

Z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia swoje życzenia złożył dziś na Twitterze minister zdrowia, Adam Niedzielski. Podziękował za zaangażowanie, wysiłek i ciężką pracę.

- [...] W tym trudnym dla wszystkich czasie życzę Państwu, by praca, którą wykonujecie, dawała niesłabnącą satysfakcję i niesłabnące poważanie społeczne. Chylę czoła przed państwa pracą! - napisał Adam Niedzielski.

Na oficjalnej stronie prezydenta pojawiło się także nagranie, w którym Andrzej Duda dziękuje przedstawicielom zawodów medycznych. Mówił o bohaterstwie, sile i wytrwałości. Zaznaczył również, że służby ochrony zdrowia dzielą walkę z covidem również z codziennymi obowiązkami - dbaniem o pacjentów, operacjami.

- Oczywiście, mając pełną świadomość tych wszystkich problemów, które są bardzo różne, poczynając od pewnego zbudowania tego szacunku w społeczeństwie, przechodząc wreszcie do tych stresowych sytuacji, w których są wielokrotnie ludzie właśnie na skutek różnego rodzaju chorób, strachu, depresji i tak dalej - mówił Andrzej Duda.

- Przede wszystkim jeszcze raz proszę panią doktor, żeby przekazać moje ogromne podziękowania i wyrazy szacunku dla wszystkich koleżanek i kolegów, dla całego personelu placówki, bo naprawdę jestem po ogromnym wrażeniem tego, w jaki sposób Państwo jako ci, którzy te zawody medyczne w naszym kraju wykonują, daliście radę w tych ogromnie trudnych warunkach - kontynuował prezydent.

Oprócz tego wspomniał o swoim kuzynie, który od początku epidemii walczył z koronawirusem, jednak potem sam zachorował. Po wyzdrowieniu zdecydował się ponownie stanąć na linii frontu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter, cowzdrowiu.pl, TVP Bydgoszcz, Polityka Zdrowotna

Następny artykuł