Goniec.pl
Andrzej Duda o wzrostach cen żywności i nieoczywistych skutkach wojny w Ukrainie

Piotr Molecki/East News

Rolnictwo cierpi na wojnie w Ukrainie. "Skutki tego muszą być katastrofalne"

5 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

We wtorek Andrzej Duda publicznie ujawnił jeden z wielu światowych skutków wojny w Ukrainie, który Polacy już teraz odczuwają w swoich kieszeniach. - Wstrząs na światowym rynku żywności będzie bardzo poważny - powiedział wprost prezydent. Podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich wyliczył powody, dla których w sklepach płacić będziemy więcej.

Polacy liczący na to, że w najbliższym czasie ceny żywności i podstawowych produktów, czy paliwa spadną, nie będą zadowoleni z wtorkowych deklaracji Andrzeja Dudy. Prezydent nie ma dla swoich rodaków dobrych wiadomości. - My w wojnie nie uczestniczymy, ale w oczywisty sposób wojna na nas wpływa - usłyszeliśmy.

Zełenski

Sieć obiegły zdjęcia Zełenskiego sprzed wojny i po wizycie w Buczy. Dzieli je 41 dni

CZYTAJ DALEJ

- Doskonale wiemy, że przeżyliśmy w ostatnim czasie pandemię koronawirusa, która wywołała cały szereg negatywnych skutków gospodarczych, która w wielu aspektach niewątpliwie spowodowała wzrost cen, wzrost inflacji, zawirowania na światowych rynkach finansowych, a także na światowych rynkach rolnych - mówił podczas Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Andrzej Duda.

Prezydent podczas wtorkowego przemówienia nie wprost stwierdził, że "prawda jest taka", że sytuacja w polskim rolnictwie jest trudna. Problemy dotkną nie tylko Polaków, prawda na temat skutków wojny w Ukrainie jest porażająca.

Wojna w Ukrainie to problem z żywnością dla całego świata

Specjaliści zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego zgodnie z prezydentem powiedzieli, że części składowych podwyżek cen żywności można było się spodziewać. Wśród czynników wymienionych przez Andrzeja Dudę pojawiły się m.in. "niepokój związany jest również z ogromnym wzrostem cen energii", czyli "wzroście cen gazu". - Ale jest to także wzrost cen energii elektrycznej wywołany między innymi także po prostu polityką klimatyczną, która jest realizowana i która wcześniej była zaplanowana - mówił prezydent.

Nie przewidziano jednak, że prognozowane trudności połączą się z wojną w Ukrainie. - Teraz śmiało można powiedzieć: niestety, na domiar złego na to wszystko nałożyła się wojna w spichlerzu nie tylko Europy, ale w spichlerzu świata, jakim jest Ukraina - oświadczył prezydent RP.

Dlaczego ceny nie spadną, a rolnicy zarobią mniej. Niestety dane nie świadczą na korzyść konsumentów i producentów. - Wystarczy powiedzieć, że Ukraina i Rosja razem to 76 proc. światowej produkcji oleju słonecznikowego, 30 proc. produkcji pszenicy, 17 proc. produkcji kukurydzy - powiedział we wtorek Andrzej Duda.

Według liczb zaprezentowanych przez prezydenta podczas Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich to światowa produkcja wskazanych przez polską głowę państwa elementów zostanie drastycznie ograniczona aż o... 20-30 proc. Są to jednak wskazania minimalne. - Skutki tego muszą być katastrofalne - dodał Andrzej Duda.

Stracą nie tylko konsumenci, ale również rolnicy

Za jedzenie płacimy więcej i to się nie zmieni, ale Andrzej Duda zasygnalizował, że w trudnościach znajdą się nie tylko konsumenci. Prezydent wskazał, że wojna w Ukrainie to także cios dla rolników, którzy zanotują spadki.

Dmitrij Miedwiediew krytykuje polski rząd na czele z premierem Mateuszem Morawieckim

Dmitrij Miedwiediew krytykuje polski rząd na czele z premierem Mateuszem Morawieckim

CZYTAJ DALEJ

Podczas Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich padło zapewnienie, że polskie rolnictwo zaspokaja rodzime potrzeby nawet w obliczu prognozowanych trudności dotyczących wzrost cen energii.

- Ale nie ma żadnych wątpliwości, że naszych rolników w ogromnym stopniu dotknie – i cały czas dotyka – wzrost cen nawozów sztucznych, wzrost cen środków ochrony roślin, wzrost cen paliw, wzrost cen wszystkich źródeł energii. W związku z powyższym jest to bardzo poważna sytuacja i nie ma wątpliwości, że absolutnie wpłynie ona nie tylko na sytuację polskiego rolnictwa, ale bez wątpienia wpłynie – szerzej – na sytuację polskiej wsi - powiedział Andrzej Duda. Podczas deklaracji dotyczących działań polityków i ekspertów padło stwierdzenie, iż muszą być to działania odpowiedzialne.

Nie można się cofnąć przed Rosją

Kuszące skutki ograniczenia sankcji nie są scenariuszem rozpatrywanym przez polski rząd. Naciski gospodarcze ze strony Polski i innych krajów nazwane zostały przez prezydenta "konieczną polityką". - Polityka sankcyjna, która spowoduje, oczywiście, w efekcie drastyczne ograniczenia handlowe z Rosją - wyjaśnił Andrzej Duda.

Wśród negatywnych skutków tych działań wymienił m.in. niemożność prowadzenia sprawnej produkcji rolnej, czy brak dostaw części do maszyn rolniczych oraz samych maszyn. Skutki te nie dotkną jednak tylko Rosji, ale również krajów, które włączyły się do ograniczenia kontaktów z państwem Władimira Putina.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik, jak przygotować się na wojnę

"Bądź gotowy". RCB wydał pilną instrukcję dla Polaków. Chodzi o wojnę, trzeba wiedzieć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik dla wszystkich zaniepokojonych wizją wojny w Ukrainie. Część osób obawia się bowiem, że wojna rozszerzy swój zasięg. RCB wydało "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny". Oto, co powinien wiedzieć każdy. Rex Features/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kolejne kłamstwa Siergieja Ławrowa, tym razem na temat negocjacji. "Moskwa jest zdeterminowana"

  • Wołodymyr Zełenski: "Jeśli nie otrzymamy gwarancji, za dwa lata Rosja może zaatakować nas ponownie"

  • Prokurator generalna Ukrainy: W Buczy znaleziono ciała kolejnych ofiar ze związanymi rękami

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Martyna Wojciechowska

Wiadomości

Martyna Wojciechowska wraca na plan "Kobiety na krańcu świata". Gdzie pojedzie najpierw?

Czytaj więcej >
TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Wiadomości

Zaskakująca prognoza pogody na grudzień. Nad Polską dojdzie do "zderzenia gigantów"

Czytaj więcej >
Wojciech Maksymowicz

Wiadomości

Maksymowicz odchodzi z Polski 2050. Opublikowano oświadczenie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Pilne spotkanie kierownictwa PiS. W Sejmie huczy od plotek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku. Seniorzy dostaną więcej niż się spodziewali

Czytaj więcej >
Policja w Radomiu, Środowiskowo-Lekarskie WOPR

Wiadomości

Tragiczny finał poszukiwań. Zaginiony 21-letni Filip z Radomia nie żyje

Czytaj więcej >