Goniec.pl > Wiadomości > Polacy niezadowoleni stanem demokracji za rządów PiS. Jest nowy sondaż
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 08.06.2023 14:49

Polacy niezadowoleni stanem demokracji za rządów PiS. Jest nowy sondaż

Zbigniew Ziobro, Jarosław Kaczyński
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Kolejny sondaż przynosi kolejne niepokojące wieści partii dla Jarosława Kaczyńskiego. Wyraźna większość Polaków uważa, że stan demokracji pogorszył się przez 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości. Tylko 17 proc. ankietowanych zauważyło poprawę stanu demokracji.

Polacy uznali, że za rządów PiS-u stan demokracji pogorszył się

Badania przeprowadzone przez Pracownię Kantar dla TVN24 skoncentrowały się na ocenie jakości polskiej demokracji po 8 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości. Zaskakujące wyniki wskazują, że aż 57 proc. respondentów uważa, że stan demokracji pogorszył się.

17 proc. ankietowanych zauważyło poprawę stanu demokracji, natomiast 20 proc. stwierdziło, że nie zaobserwowali żadnych zmian. Należy również wspomnieć, że 6 proc. badanych nie wyraziło jednoznacznej opinii na ten temat. Sondaż został przeprowadzony między 5 a 6 czerwca, czyli po wielkiej manifestacji opozycji.

Dziś zna go cała Polska. Poznajecie, kto jest na zdjęciu z młodości?

Kto wygra jesienne wybory?

Co więcej, na zlecenie Rzeczpospolitej SW Research przeprowadziła badanie, w którym zapytano Polaków czy marsz 4 czerwca przyczyni się do zwycięstwa opozycji w wyborach. Aż 52,9 proc. respondentów odpowiedziało "tak". Odmienny pogląd wyraziło 31,3 proc. ankietowanych, podczas gdy 15,8 proc. badanych nie miało konkretnego zdania w tej sprawie.

Według najnowszych informacji podanych przez Onet, gdyby wybory parlamentarne odbyły się obecnie, Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 33,9 proc. głosów, co stanowi wzrost o 1,9 pkt. proc. Tuż za nimi z wynikiem 30,1 proc. głosów znajduje się Koalicja Obywatelska , która odnotowała wzrost aż o 4,7 pkt. proc. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja, której poparcie wynosi 12,3 proc. respondentów, co stanowi wzrost o 2,3 pkt. proc. Poza podium znalazła się koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL-u Władysława Kosiniaka-Kamysza, która zdobyła 10,1 proc. poparcia ankietowanych, co jest spadkiem o 4,5 pkt. proc.

Widać więc, że Zjednoczona Prawica i Koalicja Obywatelska depczą sobie po piętach przed jesiennymi wyborami. Kolejne zawirowania w polskiej polityce mobilizują obie strony.

Polacy źle oceniają "lex Tusk"

Jedną z kwestii, która ostatnio polaryzuje Polskę, jest “lex Tusk”. W sondażu przeprowadzonym przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski Polacy zostali zapytani o swoje zdanie na temat ustawy Prawa i Sprawiedliwości. Wyniki ankietowe są jednoznaczne.

Jedynie 20% pytanych uznaje powstanie ustawy "lex Tusk" za słuszne. "Właściwym posunięciem i organem, który wyjaśni rzetelnie nieprawidłowości ws. współpracy z Rosją" określa komisję 19,8% respondentów.  Aż 60,8% uznaje, że ustawa to “przedwyborcza zagrywka, która ma za zadanie dyskredytować przeciwników politycznych” Zjednoczonej Prawicy.  Zdania w tej sprawie nie miał niemal co piąty pytany (19,4%).

Źródło: TVN24, Onet, Rzeczpospolita, WP