Księżyc: wyjątkowa pełnia Żródło: pixabay_rkarkovski

Pod koniec kwietnia na niebie widoczny będzie "różowy superksiężyc"

25 Kwiecień 2021 Damian WitońDamian Witoń

W nocy z poniedziałku na wtorek na niebie pojawi się fascynujące zjawisko astronomiczne. "Różowy superksiężyc" będzie można zobaczyć gołym okiem, bez konieczności wychodzenia z domu. Oczywiście, jeśli tylko pogoda na to pozwoli.

Wyjątkowa pełnia księżyca, zwana również "różowym superksiężycem", pojawi się na niebie w nocy z poniedziałku na wtorek. To właśnie wtedy naturalny satelita Ziemi będzie wyglądał na największy i najpiękniejszy. Warto zatem wyglądać go z domu lub ulubionego miejsca obserwacji.

Superksiężyc będzie widoczny już w nocy z poniedziałku na wtorek. Z pewnością warto go wypatrywać

Podczas nadchodzącej pełni księżyc osiągnie tak zwany punkt perygeum, co oznacza, że znajdzie się w najmniejszej odległości od naszej planety. Będziemy wtedy mieli okazję obserwować go w niesamowitej perspektywie. Nadarzy się ona w nocy z 26 na 27 kwietnia. Najlepsze warunki do ujrzenia powstaną we wtorek wczesnym rankiem. Oczywiście, jeśli pogoda dopisze.

Rodzina Pawła Królikowskiego wciąż nie może postawić mu nagrobkaRodzina Pawła Królikowskiego wciąż nie może postawić mu nagrobkaCzytaj dalej

Warto jednak podkreślić, że nazwa różowy nie odnosi się do barwy, jaką przybierze tarcza księżyca. Jest to odniesienie do kwiatów floksu o takim kolorze, które zaczynają kwitnąć właśnie w kwietniu. Są bardzo istotnym elementem w kulturze Indian z Ameryki Południowej, którzy to przyczynili się do powstania określenia tego zjawiska astronomicznego.

Księżyc w najbliższej pełni będzie aż o około 30% jaśniejszy niż zwykle oraz o 14% większy, obliczając jego parametry z perspektywy obserwatora. Zdecydowanie warto zatem go wypatrywać. Najlepsze warunki ku temu będą we wtorek wczesnym rankiem, czyli około godziny 5:30.

Aby zobaczyć superksiężyc nie potrzebujemy wcale specjalistycznego sprzętu. Co więcej, jeśli pogoda dopisze, bez problemu dostrzeżemy go bez wychodzenia z domu.

Eksperci podkreślają jednak, że aby uzyskać najlepsze warunki do obserwacji, warto wybrać się za miasto, tam gdzie zanieczyszczenie świetlne jest najmniejsze.

Niestety synoptycy nie mają dobrych wiadomości dla osób, którzy liczą na obserwację spektakularnego zjawiska. Prognozy pogody na termin, w którym wystąpi, podają, że w wielu częściach kraju niebo będzie wtedy zachmurzone. Niemniej jednak warto spróbować, ponieważ jeśli trafimy na sprzyjający moment, widok może być spektakularny i utkwić na dłużej w naszej pamięci.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: SuperExpress

Następny artykuł