Goniec.pl > Wiadomości > Pierwszy taki wyrok w Polsce. Zbigniew Ziobro będzie musiał przepraszać
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 21.04.2023 19:32

Pierwszy taki wyrok w Polsce. Zbigniew Ziobro będzie musiał przepraszać

Zbigniew Ziobro
Piotr Molecki/East News

Sąd Najwyższy w dzisiejszym (21.04), ostatecznym orzeczeniu nakazał ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze przeprosić sędzię Justynę Koskę-Janusz z Warszawy. Sprawa dotyczyła bezpodstawnej krytyki i podważanie jej kompetencji. To pierwszy taki wyrok w Polsce. 

Czego dotyczy sprawa?

Justyna Koska-Janusz jest sędzią, która orzeka w wydziale karnym Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia. Pozwała "Skarb Państwa w osobie ministra sprawiedliwości" o naruszenie dóbr osobistych. Sprawa zaczęła się w 2016 roku. Zbigniew Ziobro zdecydował wówczas o skróceniu delegacji Koski-Janusz do Sądu Okręgowego, o czym resort sprawiedliwości poinformował w komunikacie na swojej stronie. Napisano w nim, że powodem była rzekoma nieudolność sędzi w jednej z głośny spraw. To właśnie oceniająca sędzię treść komunikatu stała się przedmiotem sporu.

"Nasz nowy dom". Pierwszy taki przypadek w programie. Katarzyna Dowbor zaskoczyła fanów

Sądowa batalia z ministrem sprawiedliwości

W marcu 2018 roku Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał rację sędzi Kosce-Janusz. Nakazał usunięcie komunikatu ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz opublikowanie baneru z przeprosinami. Uzasadniając wyrok, sąd nie kwestionował samego prawa ministra do skrócenia delegacji sędzi Kosce-Janusz ani poinformowania o tym opinii publicznej. Tłumaczył jedynie, że powinien to być komunikat rzeczowy i merytoryczny, a nie publicystyczny.

1 października 2019 Sąd Apelacyjny podtrzymał rozstrzygnięcie w kluczowej części. Sędzia Marzanna Góral uznała, że ministerstwo musi opublikować przeprosiny. Oddaliła jednak powództwo “w zakresie usunięcia komunikatu”, więc kontrowersyjne oświadczenie nadal miało być dostępne w internecie. Od tego wyroku złożono skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Ziobro będzie musiał przeprosić sędzię

Dziś (21.04) Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną ministra sprawiedliwości od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z października 2019 roku. SN orzekał w składzie Władysław Pawlak, Karol Weitz i Monika Koba, a wyrok zapadł na posiedzeniu niejawnym. Zbigniew Ziobro będzie musiał teraz przeprosić sędzię. Egzekwowanie przeprosin było wstrzymane do czasu wydania wyroku przez SN.

Źródło: oko.press