Goniec.pl

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Obietnice PiS przyjęte przez Sejm. Kierowcy, uczniowie i niepełnosprawni z przywilejami

26 Maja 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Pracowity dzień w Sejmie. Oprócz “lex Tusk" uchwalono ustawę, która znosi opłaty na państwowych odcinkach autostrad oraz zdecydowano o wprowadzeniu zakazu wyprzedzania ciężarówek na trasach szybkiego ruchu. Parlamentarzyści przegłosowali też ustawy dotyczące świadczeń wspierających osoby z niepełnosprawnościami, przyznawania 14. emerytury oraz zapewnienia laptopów dla uczniów IV klas szkół podstawowych.

Uchwalono ustawę o bezpłatnych autostradach

Dziś (26.05) rano Komisja Infrastruktury Sejmu nie udzieliła poparcia dla zgłoszonych poprawek podczas drugiego czytania projektu dotyczącego zniesienia opłat za przejazdy państwowymi autostradami. Posłowie wyrazili negatywną opinię wobec zmian zaproponowanych przez Krystiana Kamińskiego z Konfederacji, które miały być przedstawione wczoraj. Jedna z poprawek zgłoszonych przez niego zakładała całkowite zniesienie opłat na wszystkich autostradach w Polsce, a druga dotyczyła wykreślenia przepisów dotyczących zakazu wyprzedzania dla ciężarówek.

Nowela dotycząca autostrad płatnych, Krajowego Funduszu Drogowego oraz niektórych innych ustaw przewiduje zniesienie opłat na państwowych autostradach dla kierowców pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, czyli samochodów osobowych oraz motocykli. Aktualnie istniejącymi płatnymi odcinkami państwowych autostrad są A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica.

Nadal jednak obowiązywać będzie opłata, którą pobiera Szef Krajowej Administracji Skarbowej od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz od autobusów korzystających z tych fragmentów autostrad.

policja radiowóz

Nowe fakty ws. małżeństwa z Warszawy. Zaskakujące doniesienia od właściciela pensjonatu

CZYTAJ DALEJ

Będzie świadczenie wspierające dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Sejm uchwalił dziś również rządową ustawę dotyczącą świadczenia wspierającego dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami. Będzie ono wynosić od 40% do 220% renty socjalnej (po przeprowadzonej waloryzacji, w 2023 roku wysokość tej renty wynosi 1588,44 zł brutto miesięcznie) zależnie od stopnia potrzeby wsparcia. Za przyjęciem ustawy o świadczeniu wspierającym zagłosowało 445 posłów, przeciwny głos oddał 1 poseł, natomiast 7 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z przepisami nowej ustawy świadczenie wspierające będzie bezpośrednio przekazywane osobom z niepełnosprawnościami. Za wypłatę pieniędzy będzie odpowiadać Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Uczniowie IV klas podstawówek dostaną laptopy

Posłowie przyjęli też ustawę dotyczącą wsparcia kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Jej głównym celem jest zapewnienie uczniom klas IV w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych dostępu do laptopów oraz przekazanie nauczycielom bonów na zakup komputera mobilnego. Za przyjęciem ustawy głosowało 434 posłów, sprzeciwiło się 11 parlamentarzystów, a 7 wstrzymało się od głosu. Ustawa zostanie przekazana do Senatu.

Na mocy ustawy począwszy od roku szkolnego 2023/2024 roczniki uczniów klas IV w publicznych i niepublicznych podstawówkach będą otrzymywać bezpłatne laptopy. Ta inicjatywa obejmie również uczniów publicznych i niepublicznych szkół artystycznych, które realizują program kształcenia ogólnego, w klasach odpowiadających klasie IV szkoły podstawowej. Laptopy przekazane uczniom staną się własnością ich rodziców. Zgodnie z przepisami komputery otrzymane w ramach nowego prawa nie mogą zostać sprzedane przez okres 5 lat.

Źródło: PAP

Donald Tusk

Donald Tusk pojawił się na głosowaniu ws. "Lex Tusk". Reakcja Kaczyńskiego mówi wszystko

CZYTAJ DALEJ
Sejm Donald Tusk

"Lex Tusk" przegłosowana. Uchwycono reakcję Donalda Tuska

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Tajemniczy samolot nad głowami maszerujących w Warszawie. Ciągnął za sobą hasło
Czytaj więcej >

Wiadomości

Igor Tuleya odrzuca zarzuty wiceministra. Zapowiada podjęcie kroków prawnych
Czytaj więcej >

Polska

Boże Ciało 2023. Kościół podjął pilną decyzję, wierni powinni wiedzieć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Poseł Suwerennej Polski oskarża sędziów. Ich obecność na marszu 4 czerwca to złamanie konstytucji?
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe wiadomości o Władimirze Putinie. Miał skulony trząść się ze strachu w łazience
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz poszedł na marsz równości. Kiedy chwycił za mikrofon, wszyscy zamarli
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Jan Jałowczyk

Ojciec Kamilka z Częstochowy powalczy o opiekę nad Fabiankiem. Ważną decyzję podejmie sąd
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Jeśli poczekasz, możesz liczyć na 400 zł do emerytury. Znamy szczegóły
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Pacjenci płonęli żywcem przywiązani do łóżek? Prokurator ujawnia
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Banki podnoszą opłaty. Miliony Polaków dostaną po kieszeniach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Jan Jałowczyk

Planujesz przelew w Boże Ciało? Jeśli się nie pospieszysz, zostanie tylko gotówka
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"
Czytaj więcej >