Goniec.pl
Skrócona kwarantanna: w poniedziałek rząd wyda rozporządzenie

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Nowe wieści ws. kwarantanny. Ważne zmiany, padła data

23 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Rząd podjął już ostateczną decyzję w sprawie ogłoszonych przed weekendem zmian dotyczących walki z pandemią koronawirusa. - Rozporządzenie skracające kwarantannę do siedmiu dni zostanie opublikowane w poniedziałek - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wiemy, od kiedy zaczną obowiązywać nowe zasady.

Wojciech Andrusiewicz przekazał, że już w poniedziałek rząd oficjalnie wyda rozporządzenie. To umożliwi spełnienie piątkowych zapowiedzi Mateusza Morawieckiego.

kammel

Wpadka Tomasza Kammela w "Pytaniu na śniadanie". Ida Nowakowska musiała zareagować

CZYTAJ DALEJ

W poniedziałek opublikowane zostanie rozporządzenie skracające kwarantannę. Nowe zasady obowiązywać będą od 25 stycznia. - Wejdzie (rozporządzenie - przyp. red.) w życie od wtorku - dodał rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Od wtorku krótsza kwarantanna, rzecznik potwierdził

Rząd podjął decyzję, że konieczne jest skrócenie kwarantanny do siedmiu dni. Decyzja zapadła mimo niepokojących prognoz, którymi podzielił się sam minister zdrowia. W przyszłym tygodniu dane dotyczące dobowych zakażeń będą jeszcze wyższe. Gabinet Mateusza Morawieckiego nie zamierza jednak zmieniać piątkowych deklaracji.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego tym razem wejście w życie rozporządzenia będzie miało miejsce dobę od jego opublikowania? Zazwyczaj nowe przepisy zaczynają funkcjonować niezwłocznie, jednak kwestia kwarantanny nie jest zależna tylko od woli polityków.

Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że dzień przesunięcia to tylko i wyłącznie efekt konieczności dokonania zmian w systemie informatycznym. Ten obsługuje zdarzenia epidemiczne, czyli zgłaszanie i nakładanie kwarannty na dane osoby.

Kto zostanie skierowany na kwarantannę na nowych zasadach?

Chociaż Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji ogłosił więcej zmian w strategii rządu w walce z pandemią koronwirusa, to skrócenie kwarantanny najbardziej wpłynie na codzienne życie Polek i Polaków. Nowe zasady kwarantanny obejmą osoby, które zostaną skierowane na nią od poniedziałku 24 stycznia. Tak deklarowali rządzący, jednak nie jest wykluczone, że z racji przesunięcia obowiązywania nowego rozporządzenia siedmiodniowa kwarantanna zacznie być nakładana dopiero od 25 stycznia, czyli wtorku.

Będzie więcej niż 40 tys. zakażonych koronawirusem na dobę?

Decyzje ogłoszone w piątek miały miejsce już po tym, jak premier Mateusz Morawiecki otrzymał do rąk 13 rezygnacji członków Rady Medycznej. Wśród zarzutów wymieniono ignorowanie kluczowych zaleceń ekspertów.

ZOBACZ: Krzysztof Bosak NA BAZARZE! Na mrozie OGNIŚCIE krytykuje rząd

W sobotę 22 stycznia pobiliśmy rekord zakażeń dobowych. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że tylko w ciągu 24 godzin pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymało 40 876 osób.

Prognozy dla Polski nie są optymistyczne. Rządzący mają tego świadomość. - Piąta fala stała się faktem, ale ona się różni od poprzednich. Dzisiaj mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy od poprzednich wersji. Dlatego musimy zmierzyć się z nową sytuacją - mówił w piątek Mateusz Morawiecki.

- Nie chcę spekulować, czy u nas będzie 50 czy 100 tys., widziałem też analizy sięgające 140 tys. Musimy się na to przygotować jak najlepiej - dodawał szef rządu.

Nieprawdopodobne bogactwa Tadeusza Rydzyka. Imperium redemptorysty robi wrażenie. fot. PAWEL SKRABA/East News

Tego Tadeusz Rydzyk nie pokaże. Weszliśmy do środka i ugięły się pod nami kolana

Nieprawdopodobne bogactwa Tadeusza Rydzyka. Imperium redemptorysty robi wrażenie. Każdy z budynków kosztował duże pieniądze. fot. PAWEL SKRABA/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: goniec.pl, onet.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Przekop Mierzei Wiślanej. Jak sprawuje się inwestycja PiS za 2 miliardy złotych?

Wiadomości

Przekop Mierzei Wiślanej. Jak sprawuje się inwestycja PiS za 2 miliardy złotych?

Czytaj więcej >
Ceny zniczy poszybują, ale to niejedyny problem przez 1 listopada

Wiadomości

Ceny zniczy poszybują, ale to niejedyny problem przed 1 listopada. Producenci alarmują

Czytaj więcej >
Władimir Putin trenował na żonie ciosy judo? Były przyjaciel przerywa milczenie

Wiadomości

Władimir Putin ćwiczył na żonie ciosy judo? Były przyjaciel przerywa milczenie, oto co działo się za zamkniętymi drzwiami

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jarosław Kaczyński podjął decyzję ws. Morawieckiego. Już wszystko jasne, lider PiS ujawnił priorytety

Czytaj więcej >
Lech Wałęsa obchodzi 79. urodziny i nie wszyscy życzą mu zdrowia

Wiadomości

Lech Wałęsa obchodzi 79. urodziny. Czego życzą mu Polacy? Zdrowia i... 100 lat w piekle

Czytaj więcej >

Wiadomości

Donald Tusk może czuć się zagrożony? Polacy wskazali, kto powinien być liderem opozycji

Czytaj więcej >