Goniec.pl
donald-tusk-niewygodne-pytanie

East News Piotr Molecki

Nagle zadał Donaldowi Tuskowi pytanie o ślub z chłopakiem. Po odpowiedzi rozległy się brawa

28 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Podczas spotkania w ramach Campusu Polska Przyszłości Donald Tusk został zapytany przez jednego uczestników o małżeństwa homoseksualne. Lider Platformy Obywatelskiej przyznał, że związki partnerskie są wśród jego priorytetów i zamierza zmienić polskie prawo, jeśli uda mu się wygrać wybory oraz stanąć na czele parlamentarnej większości.

W piątek 27 sierpnia Donald Tusk spotkał się z wyborcami podczas Campusu Polska Przyszłości. Wydarzenie, które rozpoczęło się w Olsztynie, skierowane jest przede wszystkim do młodych osób i ma polegać na debatach, warsztatach oraz spotkaniach z ekspertami. Lider Platformy Obywatelskiej został zapytany między innymi o małżeństwa homoseksualne.

pozar muchy

Wielkopolska: Ogromny pożar paleciarni, w akcji 160 strażaków

CZYTAJ DALEJ

Jeden z uczestników zapytał Donalda Tuska wprost: „kiedy będę mógł wziąć ślub ze swoim chłopakiem?”. To pytanie było skierowane również do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Lider Platformy Obywatelskiej podkreślił, że należy zapewnić osobom LGBT pełne prawa. Przyznał, że Polaków trzeba przygotować na zmiany, a jego wśród jego priorytetów jest zgoda na związki partnerskie.

Donald Tusk zajmuje stanowisko w sprawie związków partnerskich

Odpowiadając na pytanie jednego z uczestników, Donald Tusk nie ukrywał, że wielu Polakom „niełatwo przychodzi akceptować” zmiany związane nie tylko z prawem, ale i obyczajami. Lider Platformy Obywatelskiej przyznał, że społeczeństwo należy przygotować, by znalazło w sobie „gotowość do akceptacji”.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

– Decyzje polityków powinny wyprzedzać zmiany społeczne, ale dobrze, aby one nie były zbyt oderwane od siebie – oświadczył.

– Zmiany przepisów, np. umożliwiające zawarcie ślubu przez ciebie, powinny być możliwie blisko poziomu akceptacji społecznej – dodał lider PO w odpowiedzi na pytanie uczestnika.

Po wypowiedzi Donalda Tuska zgromadzeni zaczęli wypytywać go, kiedy można spodziewać się wprowadzenia zmian. Związki partnerskie to temat, który regularnie powraca podczas wyborów – prezydenckich czy do sejmu – i mocno zaznacza się w debacie publicznej.

Wymagałoby to zmiany przepisów w Polsce. Jeżeli pytanie ma być adekwatne do tego, co jest dzisiaj w Polsce, to jest pytanie, jeśli ja będę stał np. na czele większości parlamentarnej w następnych wyborach, to jedną z pierwszych decyzji będzie decyzja o zgodzie na związki partnerskie – potwierdził Donald Tusk.

Na te słowa zgromadzeni zareagowali brawami. Tą obietnicą lider PO z pewnością zdobył poparcie wśród wielu młodych wyborców. By wypełnić swoje zobowiązanie, były premier będzie musiał jednak najpierw wygrać wybory i stanąć na czele większości parlamentarnej.

Donald Tusk na Campusie Polska Przyszłości

Campus Polska Przyszłości, na którym wystąpił Donald Tusk, rozpoczął się w piątek 27 sierpnia na olsztyńskim Kortowie. Wydarzenie gromadzące przede wszystkim młodych Polaków ma trwać do czwartku 2 września. Uczestnicy muszą mieć od 18 do 35 lat.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski objął to wydarzenie patronatem wraz ze swoim ruchem Wspólna Polska. Wśród gości mają pojawić się między innymi burmistrz Londynu Sadiq Khan oraz burmistrz Budapesztu i lider węgierskiej opozycji Gergely Karacsony. Zdalnie udział mają wziąć również wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i liderka opozycji demokratycznej na Białorusi Swiatłana Cichanouska.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Edward Janiak

Wiadomości

Nie żyje biskup Edward Janiak

Czytaj więcej >
msza św.

Wiadomości

W najbliższą niedzielę w kościołach w całej Polsce odbędzie się doroczne liczenie wiernych

Czytaj więcej >
Kulisy życia w seminarium

Wiadomości

Ksiądz pedofil Paweł Kania wyszedł z więzienia. Nie trafił do Gostynina z winy sądu

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Pijana 35-letnia olsztynianka opiekowała się czwórką dzieci. Stanie przed sądem

Czytaj więcej >

Wiadomości

Konferencja rzecznika rządu. Wśród spraw bieżących m.in. Rodzinne Kapitały Opiekuńcze

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podają się za pracowników banku. Wyłudzają pieniądze na "zdalny pulpit"

Czytaj więcej >