Goniec.pl
HANDOUT/AFP/East News

HANDOUT/AFP/East News

Mocna krytyka Zełenskiego w Izraelu. Powodem niedzielne przemówienie do parlamentarzystów

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Niedzielne słowa prezydenta Ukrainy wywołały w Izraelu ogromne oburzenie. - Gdyby przemówienie Zełenskiego zostało wygłoszone w normalnych czasach, powiedziano by, że balansuje on na granicy negowania Holokaustu - powiedział polityk Juwal Sztejnic. Członkowie izraelskiego parlamentu usłyszeli pod swoim adresem kilka zarzutów.

- Zełenski rozpaczliwie próbuje utrzymać swój kraj na pierwszych stronach gazet - napisał po niedzielnym wystąpieniu prezydenta Ukrainy "Haarec", najstarszy dziennik poranny w języku hebrajskim, wydawany w Izraelu.

PUTIN BIDEN

Rosja straszy zerwaniem stosunków z USA. Wszystko przez słowa Bidena o Putinie

CZYTAJ DALEJ

Krytyczne słowa pod adresem prezydenta Ukrainy padły zarówno w prasie izraelskiej, jak i z ust izraelskich polityków. Część osób ma za złe Wołodymyrowi Zełenskiemu porównanie wojny w Ukrainie do holocaustu.

Ostra krytyka Wołodomyra Zełenskiego w Izraelu

W niedzielę Wołodymyr Zełenski nadal pozostający w Kijowie zwrócił się w zdalnym wystąpieniu do członków izraelskiego parlamentu. Wcześniej podobne przemówienie odbyło się w polskim Sejmie, jednak tym razem prezydent Ukrainy został mocno skrytykowany.

- Rosjanie posługują się terminologią partii nazistowskiej [...] i teraz na Kremlu otwarcie mówią o ostatecznym rozwiązaniu kwestii ukraińskiej - mówił prezydent Ukrainy. Jednak to poruszenie kwestii Holocaustu wywołało najwięcej komentarzy.

Juwal Sztejnic z prawicowego Likudu w rozmowie z "Israel Hajom" wprost stwierdza, że gdyby nie wojna w Ukrainie to Wołodymyr Zełenski otwarcie mierzyłby się z zarzutem o negowanie Holocaustu.

Prawicowy polityk zasugerował, że mimo okrucieństwa Rosjan i dramatu Ukraińców Wołodymyr Zełenski w swoim niedzielnym przemówieniu przekroczył pewną granicę. - Wojna jest zawsze straszna, ostrzały i okupacja są potworne dla narodu ukraińskiego, ale jakiekolwiek porównanie zwyczajnej wojny, jakkolwiek by była trudna, do zagłady milionów Żydów w komorach gazowych w ramach ostatecznego rozwiązania jest kompletnym zniekształceniem historii - stwierdził Juwal Sztejnic.

Córka rzecznika Kremla narzeka na nałożone na nią sankcje

Córka Pieskowa zaskoczona sankcjami. Nie może lecieć do Nowego Jorku

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Ukrainy rezygnuje z politycznych aspektów przemówień celowo?

Od początku swojej kariery prezydenckiej Wołodymyr Zełenski boryka się z zarzutami o nieprzygotowanie do pełnionej funkcji z racji przeszłości związanej z show-biznesem. Jego pozostanie w stolicy i aktywne włączenie się w obronę Ukrainy sprawiło, że wielu jego przeciwników zmieniło zdanie na jego temat.

Niemniej prezydent Ukrainy wyłamuje się ze schematu polityka przeliczającego bilans zysków oraz strat i w czasie swoich przemówień nie unika trudnych tematów, czy mocnych tez. Właśnie na ten aspekt prezydentury Wołodomyra Zełenskiego zwrócił uwagę komentator "Haarec".

- Prezydent Ukrainy rozumie, że jego przemówienia w parlamentach nie mają w sobie kalkulacji, chłodu i pragmatyczności charakteryzującej politykę rządów - stwierdził w "Haarec" Anszel Pfefer.

W niedzielę Wołodymyr Zełenski dał najlepszy przykład swojej bezkompromisowości. W przemówieniu wprost zapytał polityków zasiadających w Knesetu o to, dlaczego nie chcą pomóc Ukrainie w walce z Rosją.

Wołodymyr Zełenski zadał Izraelowi trudne pytania o pomoc

Naftali Bennett rozmawiał i z prezydentem Ukrainy i z Władimirem Putinem. Po rozmowie na jaw wyszło, że prezydent Rosji "poskarżył się" na Ukraińców. Niemniej Wołodymyr Zełenski postanowił w niedzielę w mocnych słowach uderzyć w stosunek Izraela do wojny w Ukrainie.

Zdaniem prezydenta Ukrainy brakuje konkretnych działań. - Czemu nie sprzedacie nam broni, czemu nie nałożycie potężnych sankcji na Rosję, czemu nie wywrzecie presji na rosyjski biznes. Tak czy inaczej, wybór należy do was, bracia i siostry, a odpowiedź obciąża wasze sumienia - mówił Wołodymyr Zełenski.

W wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy zmienił już nieco ton. Złagodził swoje słowa w stosunku do izraelskich polityków. - Oczywiście Izrael ma swoje interesy, strategię ochrony swoich obywateli. Rozumiemy to wszystko - orzekł Wołodymyr Zełenski.

Aleksiej Nawalny ujawnił, jak wygląda wnętrze obrzydliwie drogiego pałacu Władimira Putina

Władimir Putin myślał, że wszystko się ukryje? Wyciekły zdjęcia jego gigantycznej rezydencji

Dokument Aleksieja Nawalnego ujawnił prawdę na temat pałacu Putina, do którego Kreml usilnie nie chce się przyznać. Zdjęcia robotników zatrudnionych przy budowie i wykańczaniu pełnego przepychu, złota i prestiżowych marek budynku trafiły do sieci. Aquadyskoteka, podziemne lodowisko do gry w hokeja, meble warte fortunę i zapierający dech w piersiach widok na Morze Czarne - 16-piętrowy bunkier mający zdaniem rosyjskiego opozycjonisty należeć do Władimira Putina wydaje się wręcz nierealny.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: polsatnews.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Jacek Kurski dostał pracę w Banku Światowym, były prezes TVP skomentował medialne doniesienia

Wiadomości

Jacek Kurski rozpoczął pracę w Banku Światowym. Były prezes TVP zrezygnował z "ambicji politycznych"

Czytaj więcej >
Lech Wałęsa znów mówi o tym, że ma za mało pieniędzy. Obraził też swoją żonę i narzeka na wielkość własnej rodziny

Wiadomości

Lech Wałęsa znów mówi o tym, że ma za mało pieniędzy. Niebywałe, jak nazwał własną żonę

Czytaj więcej >

Wiadomości

Przypadek z Sieradza to błąd systemu wojskowego? Ćwiczenia w 2023 r. mają objąć nawet 200 tys. osób

Czytaj więcej >
Debata Jarosław Kaczyński kontra Donald Tusk coraz bliżej

Wiadomości

Donald Tusk i Jarosław Kaczyński spotkają się na debacie? Były premier odpowiedział na zaproszenie prezesa PiS

Czytaj więcej >

Wiadomości

Tragedia na Pomorzu. Samochód zjechał z drogi i wbił się drzewo. Nie żyją dwie osoby

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kapitan Tadeusz Wrona uratował 231 osób. Teraz jego syn potrzebuje pomocy, pilny apel obiegł sieć

Czytaj więcej >