Goniec.pl
Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do lekarzy

Jakub Kaminski/East News

Lekarze w całym kraju dostają list od Ministerstwa Zdrowia. Wyciekła jego treść

11 Maja 2021

(Ostatnia zmiana: 4 Czerwca 2021)

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Ministerstwo Zdrowia skierowało pilny list do wszystkich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kraju. Resort poinformował medyków o możliwości uzyskania listy osób, które jeszcze nie skorzystały z możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19 oraz zaapelował o przeprowadzenie z pacjentami "rozmów uświadamiających".

Lekarze nie kryją zaskoczenia propozycją Ministerstwa Zdrowia, które poprosiło ich o działalność popularyzującą szczepienia przeciwko COVID-19. Medycy podkreślili, że w liście od resortu nie ma informacji o tym, kiedy mieliby znaleźć czas na dodatkowe rozmowy z pacjentami.

Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do lekarzy POZ

Minister zdrowia Adam Niedzielski skierował specjalne pismo do wszystkich lekarzy POZ w kraju, dotyczące podjęcia dodatkowej aktywności w zakresie promowania szczepień przeciwko COVID-19, szczególnie w grupie pacjentów, którzy ukończyli 60 lat., lecz nie zdecydowali się do tej pory skorzystać ze szczepionki.

Jak poinformował resort zdrowia, lekarze mogą za pomocą platformy gabinet.gov.pl wygenerować listę pacjentów ze swojej placówki, którzy do tej pory nie zostali zaszczepieni. Ministerstwo poprosiło medyków, by zwrócili się do tych osób ze specjalnym apelem i przeprowadzili z nimi „rozmowy uświadamiające korzyści płynące z uzyskania odporności przeciwko COVID-19”.

- W aplikacji gabinet.gov.pl mogą Państwo wygenerować listę pacjentów, którzy stanowią populację danego POZ i uzyskać informację na temat zaszczepienia pacjentów m.in. z grupy wiekowej 60+ lub informację na temat umówionych terminów szczepienia - przekazano w liście skierowanym do lekarzy.

Lekarze są jednak zaskoczeni pomysłem Ministerstwa Zdrowia. Jak wskazują medycy, nikt nie przekazał im informacji o tym, kiedy mieliby znaleźć czas na dodatkowe rozmowy z niezdecydowanymi pacjentami. Lekarze podkreślają również, że za dodatkowy obowiązek nikt nie przewidział dopłaty do wynagrodzenia, więc ich ewentualna działalność w tym zakresie po godzinach przyjęć pacjentów miałaby być prowadzona całkowicie pro bono.

- Nikt nie uwzględnił, że wpłynie to na liczbę pacjentów, która może zostać przyjęta - dodał jeden z lekarzy POZ w rozmowie z portalem gazeta.pl

Resort poprosił również lekarzy o pomoc w koordynowaniu zapisów na szczepienia oraz przesunięć odległych terminów na bliższe dostępne daty wizyt. Dokument wywołał spore emocje wśród pracowników POZ, a zalecenia ministerstwa skomentował w rozmowie z PAP rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Nikt nie mówi, że lekarz rodzinny ma obowiązek wydzwonić wszystkich swoich pacjentów. Dajemy taką możliwość. Uznajemy, że lekarzom rodzinnym [] zależy na zdrowiu swoich pacjentów - tłumaczył Andrusiewicz.

We wtorek 11 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce wykonano do tej pory łącznie 13 957 627 szczepień. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 10 400 987 osób, a w pełni zaszczepionych jest obecnie 3 728 697 mieszkańców kraju.

  • Nie żyje były prezydent Gdańska

  • Aleksandrów Łódzki: dwie osoby nie żyją, dwie trafiły do szpitala po wypadku

  • Chińska rakieta spadła do Oceanu Indyjskiego

Monika MajkoAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: monika.majko@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk boleśnie zadrwił z PiS, chodzi o wtorkowe spotkanie z premierem

Wiadomości

Uszczypliwy wpis Tuska. Skomentował zaproszenie go przez premiera do rozmowy

Czytaj więcej >
Prognoza pogody na noc: IMGW wydało alerty I stopnia przed silnym mrozem, gołoledzią i gęstą mgłą

Wiadomości

Przed nami groźna noc. Alerty I stopnia przed silnym mrozem, gołoledzią i gęstą mgłą

Czytaj więcej >
Tak wygląda imperium Tadeusza Rydzyka: złoto, światła, nowoczesne budynki i drogie dodatki

Wiadomości

To codzienność Tadeusz Rydzyka. Większość parafii może o tym pomarzyć

Czytaj więcej >
Nie żyje prof. Jacek Trznadel

Wiadomości

Nie żyje prof. Jacek Trznadel. Krytyk literacki miał 91 lat

Czytaj więcej >
Skrócona kwarantanna: w poniedziałek rząd wyda rozporządzenie

Wiadomości

Nowe wieści ws. kwarantanny. Ważne zmiany, padła data

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Lech Wałęsa krytykuje m.in. TVP Info. "Nie mieści się w głowie"

Czytaj więcej >