Goniec.pl

DANIEL LEAL/AFP/East News

Kto będzie reprezentował Polskę na pogrzebie królowej Elżbiety II? Padło pierwsze nazwisko

9 Września 2022

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

W rozmowie z Polsat News wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, pytany o polską delegację zmierzającą na uroczystości pogrzebowe do Londynu, odparł, iż naturalnym reprezentantem jest prezydent Andrzej Duda.

Polska delegacja na pogrzeb królowej Elżbiety II

W niedzielę, 18 września oczy całego świata zwrócone będą na Londyn. Tego dnia bowiem zaplanowano ceremonię pogrzebową królowej Elżbiety II, która dokonała żywota zeszłego wieczora.

I choć ledwie poznaliśmy tę datę i usłyszeliśmy, jakie dokładnie imię przybrał nowy król, w Polsce poczęto zastanawiać się, kto będzie reprezentował Rzeczpospolitą na zaplanowanej ceremonii. Do rozważań tych odniósł się w Polsat News wiceszef MSZ, Paweł Jabłoński, który jest przekonany, iż będzie to Andrzej Duda.

- Myślę, że najprawdopodobniej będzie to prezydent. To głowy państw zazwyczaj reprezentują państwa przy tego typu uroczystościach; to jest jeden, jak myślę, z najważniejszych pogrzebów - monarcha rządzący siedem dekad, to historyczny okres panowania oraz historyczne wydarzenie, które nas czeka - mówił Jabłoński.

Nowe rozdanie w rodzinie królewskiej

Według wiceministra zmiana na tronie Zjednoczonego Królestwa nie powinna przynieść zwrotu kierunku w polityce rodziny królewskiej względem Ukrainy i postrzeganiu Władimira Putina. Pomimo zdecydowanego potępienia prezydenta Rosji przez króla Karola III, w pamięci zbiorowej pojawiają się rysunki uśmiechniętej przed laty Elżbiety II z rosyjskim przywódcą, co wyraził Putin w sentymentalnym telegramie, przesłanym do Pałacu Buckingham tuż po oficjalnym oświadczeniu dotyczącym śmierci

- Myślę, że Brytyjczycy doskonale wiedzą, kim jest Władimir Putin i doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak zbrodniczy charakter ma jego reżim, i król - wtedy jeszcze następca - nie wahał się nazywać tego po imieniu, i bardzo dobrze, że tak było, bo choć monarcha brytyjski nie ma bezpośredniego wpływu na władze wykonawcze, to jego głos jest szczególnie ważny, bo jest słuchany - mówił Paweł Jabłoński, który podkreślał również konsekwencję, z jaką brytyjski gabinet zwalcza rosyjskiego dyktatora, niezależnie od tego czy premierem był Boris Johnson, czy obecna Liz Truss.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Władimir Putin zareagował na śmierć królowej Elżbiety II. Zwrócił się bezpośrednio do nowego króla

  • Elżbieta II posiadała ogromny majątek. Zostawiła po sobie wielką fortunę

  • Bukowina Tatrzańska: Zaginęła 14-letnia Ola. Policja prosi o pomoc

Źródło: RadioZET.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nekrolog Alaksandra Łukaszenki obiega sieć. Klub się tłumaczy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kolejna koronacja króla Karola III. Trwają przygotowania
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ukraina gotowa na kontrofensywę. "Może rozpocząć się jutro"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dwuletnie dziecko zostało skazane na dożywocie. Znaleziono przy nim Biblię
Czytaj więcej >

Wiadomości

USA: 7-latek aresztowany po celowym podpaleniu domu. Zdjęcie płonącego budynku obiegło media
Czytaj więcej >

Wiadomości

Australia. 26-latka zmarła przy obiedzie. Jej serce przestało bić
Czytaj więcej >
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]