Goniec.pl
Posłowie PiS chcą drakońskiego zaostrzenia mandatów za nienoszenie maseczki

ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Kara za brak maseczki wzrośnie nawet do 6 tys. złotych? Nowy projekt ustawy

28 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

We wtorek Sejm będzie zajmował się projektem ustawy, która znacząco podnosi mandaty za łamanie obostrzeń pandemicznych, w tym nienoszenie maseczki ochronnej. Projekt złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Miałeś stłuczkę w ciągu 3 lat? Sprawdź czy Ci się należy dopłata lub odszkodowanie od wypłaconej rekompensaty

Wyjątkowo wysoka liczba dobowych zakażeń sprawiła, że w Prawie i Sprawiedliwości przebijają się głosy, które zakładają, że rząd zintensyfikuje swoją walkę z osobami negującymi kwestię pandemii oraz łamiącymi obowiązujące obostrzenia. W Sejmie posłowie PiS złożyli projekt ustawy, który nie spodoba się części Polek i Polaków. Politycy partii Jarosława Kaczyńskiego chcą, by kary za łamanie obostrzeń były odczuwalnie podwyższone.

nie żyje świeczka Iberion 1

Nie żyje Elżbieta Pietrzak. Przez blisko 20 lat pracowała przy "M jak Miłość"

CZYTAJ DALEJ

Posłowie PiS chcą m.in. podwyższenia wysokości mandatów za nienoszenie maseczki

Do treści projektu ustawy posłów PiS dotarli dziennikarze RMF FM. Rozgłośnia donosi, że podwyżki mandatów za ignorowanie obowiązku zakrywania ust i nosa będą drakońskie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Przypomnijmy, że na wtorkowym spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, mimo wcześniejszych deklaracji, pojawił się Jarosław Kaczyński. Już wtedy słowa prezesa PiS wskazywały, że partia rządząca mocno zaostrzy swoje decyzje pandemiczne. Wicepremier ds. bezpieczeństwa wspominał stosowanie wobec antyszczepionkowców przepisu dotyczącego ochrony życia.

Projekt ustawy posłów PiS wpisuje się w retorykę prezesa. Politycy chcą, by mandaty nie opiewały już na kwoty od 20 do 500 złotych. RMF FM podaje, iż w dokumencie, który wpłynął do Sejmu, znaleźć można zapis, że kara za nienoszenie maseczki mogłaby wynieść nawet 6 tys. złotych.

Zdecydowano się na dwie ścieżki możliwości w przypadku, gdy policjant złapie obywatela na przebywaniu w kinie, czy sklepie bez maseczki. Pierwsza opcja dotyczy osoby, która przyjmie mandat.

ZOBACZ: Krzysztof Stanowski nie wytrzymał po wywiadzie z burmistrzem. Tego NIE ma na KANALE SPORTOWYM.

W takim przypadku projekt ustawy posłów PiS zakłada, że kara pieniężna, jaką nałoży funkcjonariusz, będzie oscylować w przedziale od 500 zł do 2 tys. złotych. Mandat będzie jednak dotkliwszy, gdy ktoś odmówi przyjęcia mandatu i przegra sprawę w sądzie. Wtedy sędzia będzie mógł nałożyć karę do 6 tys. złotych.

Nie tylko mandaty, posłowie PiS nie chcą pouczeń

Istotnych zmian w projekcie polityków partii rządzącej jest więcej. Możliwe, że policjanci podejmujący akcję w związku z łamaniem obostrzeń nie będą już mogli wystawiać pouczeń.

Były poseł PiS zatrzymany przez CBA, usłyszał już poważne zarzuty

Były poseł PiS zatrzymany przez CBA. Ujawniono szczegóły

CZYTAJ DALEJ

W przypadku, gdy Sejm przychyli się do projektu ustawy, funkcjonariusze nawet w przypadku nieprzestrzegania dystansu będą mieli obowiązek nałożenia mandatu. Zmiana ta zakłada, że taka opcja dotyczy każdego przypadku łamania przepisów covidowych. Politycy zajmą się propozycją posłów Prawa i Sprawiedliwości we wtorek.

Najnowszą istotną zmianą wprowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia jest kolejne skrócenie kwarantanny. Od środy medycy i służby mundurowe będą mogły kończyć kwarantannę oraz izolację po zaledwie pięciu dniach.

fot. allegro.pl

Sprawdziliśmy aukcje gwiazd na WOŚP i oniemieliśmy. Numer 9 to skarb nie do opisania

Gwiazdy były w tym roku wyjątkowo hojne. Przekazały na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyjątkowe przedmioty. Przyjrzeliśmy się aukcjom i przedstawiliśmy Wam najatrakcyjniejsze z nich! / Fotografie pochodzą z serwisu Allegro.pl

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: rmf24.pl, goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Miliony "od Morawieckiego" dla piłkarzy. "To strzał w stopę", afera po tekście WP

Czytaj więcej >
Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova

Wiadomości

Mołdawia: Znaleziono fragmenty pocisku rakietowego przy granicy z Ukrainą

Czytaj więcej >
ANDREJ ISAKOVIC/AFP/East News, Xiao Yijiu/Xinhua News/East News

Wiadomości

Milionowe premie dla piłkarzy, a w tle wielka afera. Lewandowski pokłócił się z Michniewiczem

Czytaj więcej >