Goniec.pl > Wiadomości > Jak głosowali w więzieniach? Osadzeni mają swojego mocnego faworyta
Redakcja Redakcja
Redakcja Redakcja 17.10.2023 12:02

Jak głosowali w więzieniach? Osadzeni mają swojego mocnego faworyta

Jak głosowali w więzieniach?
Jak głosowali w więzieniach?, fot. Canva

Za nami wybory parlamentarne 2023, których wyniki wywołały ogrom emocji i wrażeń, nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Co jakiś czas dowiadywaliśmy się, jak głosowały Polonie w poszczególnych krajach. Teraz wiemy, jak głosowali więźniowie.

Zaskakująca frekwencja podczas wyborów 2023

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że tegoroczne wybory parlamentarne cieszyły się olbrzymią popularnością. Świadczyć może o tym nie tylko zaskakująco wysoka frekwencja, która przewyższyła tę rekordową z 1989 roku, ale również niekończące się kolejki, które zjawiły się pod lokalami wyborczymi.

W tym roku w wyborach parlamentarnych swój głos oddała niesamowicie wysoka liczba Polaków na terytorium naszego kraju oraz poza jego granicami. Co więcej, tego dnia głosowanie odbyło się również w zakładach karnych. Niesamowite, na kogo głosowali więźniowie.

Andrzej Duda z żoną Agatą opuścili Polskę. Podali ważne powody

Więźniowie mieli jednego faworyta w minionych wyborach 2023

Wiele osób zapomina, że osadzeni obywatele naszego kraju również mają prawo do oddania swojego głosu w wyborach parlamentarnych. Polska Służba Więzienna podejmuje się działań administracyjnych, mających na celu umożliwienie wszystkich odbywającym wyrok zagłosowanie na swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu oraz wzięcia udziału w referendum.

Osoby przebywające w zakładach karnych są ujęci w spisach wyborców, które są sporządzane dla obwodów, gdzie odbywa się głosowanie. Okazało się, że w tym roku pośród więźniów największą popularnością cieszyła się jedna partia, która nie miała sobie równych. 

Wybory 2023: Na kogo głosowali więźniowie?

Pod lupę wzięto kandydatów, na których swój głos oddali więźniowie z warszawskich zakładów karnych, czyli Aresztu Śledczego przy ulicy Ciupagi 1 oraz Aresztu Śledczego Warszawa Grochów przy ulicy Józefa Chłopickiego 71A. Zaskoczeniem może być niesamowicie wysoka frekwencja - pierwsze więzienie odnotowało ją na poziomie 85,23 procent, a druga placówka - 92,28%.

Okazało się, że przebywający w zakładach karnych Polacy mieli swojego faworyta. Zdecydowana większość osadzonych zagłosowała w niedzielę 15 października na Koalicję Obywatelską. Na drugim miejscu uplasowała się Trzecia Droga. 

Podobna sytuacja miała miejsce również w innych miastach Polski. W zakładach karnych w Lublinie, Rzeszowie oraz Wrocławiu również królowała Koalicja Obywatelska.

Źródło: fakt.pl