Goniec.pl

Samochody pod wodą, pioruny walą bez opamiętania. Strażacy nie nadążają, superkomórka burzowa nad Polską

9 Czerwca 2022

Udostępnij:

Nad Polską przeszły gwałtowne burze, strażacy mają pełne ręce roboty

Nad Polską przechodzą gwałtowne burze. Strażacy mają pełne ręce roboty, nieustannie wzywani są do kolejnych podtopień. Zdjęcia pokazują skalę żywiołu. - Do godziny 19:00 w wyniku opadów deszczu strażacy odnotowali 1060 zgłoszeń, najwiecej na terenie województwa śląskiego 470 oraz małopolskiego 134 - podała Komenda Główna Straży Pożarnej.

Slajd 1 z 13

Burze nad Polska: podtopienia na Śląsku

KM PSP w Piekarach Śląskich

Strażacy wzywani do kolejnych podtopień po przejściu burzy

- Do piekarskiej straży pożarnej, w wyniku nawałnicy która przeszła nad miastem wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń. Pompujemy... - napisała piekarska straż pożarna.

Slajd 2 z 13

Burze: podtopienia po przejściu nawałnicy

KM PSP w Piekarach Śląskich

Burze: podtopienia po przejściu nawałnicy

Straż pożarna w Piekarach Śląskich opublikowała zdjęcia z zalanych ulic. Nagłe silne i intensywne opady przykryły jezdnię. Auta mają problem z jazdą, część z nich staje i czeka na opadnięcie lustra wody.

Slajd 3 z 13

Gdzie jest burza?

KM PSP w Piekarach Śląskich

Konieczne jest wypompowanie zalegającej wody

Strażacy po przejściu nawałnicy nieustannie wzywani są do zalanych piwnic i lokali. Niemniej kluczowe jest udrożnienie dróg. Kluczowe arterie zostały zalane i samochody nie są w stanie przez nie przejechać.

Slajd 4 z 13

Ulewa zalała nawet mniejsze uliczki

KM PSP w Piekarach Śląskich

Ulewa zalała nawet mniejsze uliczki

Ulewa przechodząca nad Piekarami Śląskimi zalała nawet mniejsze uliczki, gdzie zagrożenie podtopieniami przeważnie jest mniejsze. Pompy strażaków przewożone są do kolejnych miejsc. Padać natomiast nie przestaje, co więcej: opady i burze pojawiają się w kolejnych regionach.

Slajd 5 z 13

Ulewa w czasie burzy zalała wiele domów

KM PSP w Piekarach Śląskich

Ulewa nie oszczędziła nikogo

Deszcz w czasie nawałnicy zalewał kolejne ulice i domu. Strażacy starają się pomóc jak największej ilości osób. IMGW nie ma jednak dobrych wiadomości. W kolejnych regionach pojawiają się komórki burzowe. Jedna z nich jest wyjątkowa.

Slajd 6 z 13

Pompy wypompowujące wodę działają bez przerwy

KM PSP Piekary Śląskie

Pompy wypompowujące wodę działają bez przerwy

Pompy wypompowujące wodę działają bez przerwy. - Burze nad Polską nie słabną. Co prawda w ciągu ostatniej godziny największe sumy opadów wynosiły około 20 mm, ale w rejonie Radomia i Zwolenia rozwinęła się najprawdopodobniej superkomórka burzowa z gradem - podało przed 21 IMGW.

Slajd 7 z 13

IMGW ostrzega przed superkomórka burzowa z gradem

imgw

IMGW ostrzega przed superkomórka burzowa z gradem

IMGW opublikowało specjalną mapę. Widać na niej usytuowanie frontu burzowego przechodzącego nad Polską. Nie znaczy to jednak, że na północy kraju jest spokojnie. Nietypowa burza rozwinęła się w woj. zachodniopomorskim.

Slajd 8 z 13

Stacjonarna burza w woj. zachodniopomorskim

imgw

Stacjonarna burza w woj. zachodniopomorskim

- W woj. zachodniopomorskim występuje burza, która jest niemal stacjonarna. W jej zasięgu możliwe są opady deszczu do 15-20 mm oraz porywy wiatru do 65-70 km/h. Możliwy jest także grad - podało IMGW na Twitterze. Warto wiedzieć, co zrobić w trakcie silnych wyładowań i ulewnych deszczy. RCB opublikowało specjalny poradnik.

Slajd 9 z 13

Burza: opadom deszczu towarzyszy również grad

Twitter.com/@MarJar8

Nie tylko deszcz, padał również grad

Użytkownik Twittera @MarJar8 opublikował zdjęcia dokumentujące inne zjawisko towarzyszące burzom. - Nawałnica i duże gradobicie w Kazimierzy Wielkiej (świętokrzyskie) - napisał pod zdjęciem.

Slajd 10 z 13

Podtopienia także w Suwałkach

Kurier Suwalski, twitter.com/@MeteoinfoLMOSPL

Burza także w Suwałkach

Strażacy mają pełne roboty również w Suwałkach. Burza także tam przyniosła ze sobą lokalne podtopienia. Woda stoi w miejscu.

Slajd 11 z 13

Nawałnica w Tarnowie, ulice są zalane

KM PSP Tarnów

Burze nie ominęła Tarnowa

Grzmiało i padało również w Tarnowie

Slajd 12 z 13

Podtopienia po przejściu burzy w Tarnowie

KM PSP Tarnów

Strażacy nieustannie wypompowują wodę z zalanych piwnic i budynków

KM PSP w Tarnowie pokazało akcję strażaków. W ciągu najbliższej doby ogrom jednostek w całym kraju będzie wzywanych do tego typu akcji.

Slajd 13 z 13

Specjalny poradnik na czas burzy od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

rcb

Specjalny poradnik na czas burzy od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

RCB opublikowało specjalny poradnik na czas burzy. - Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa! Znajdź bezpieczne schronienie, nie chowaj się pod drzewami, unikaj dotykania metalowych przedmiotów - czytamy w specjalnym komunikacie.

Śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach

GALERIA: Śmierć kobiety w Złotych Tarasach

Około 40-letnia kobieta zginęła w Złotych Tarasach. Spadła z dużej wysokości, świadkowie wskazują, że doszło do tego w tym samym miejscu, gdzie 28 października zginął mężczyzna.

Zobacz nastepną galerię >