Goniec.pl
Dodatki i dopłaty dla emerytów. Sprawdź, na jaką pomoc możesz liczyć

Iberion

Dodatki i dopłaty dla emerytów. Sprawdź, na jaką pomoc możesz liczyć

7 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Polscy emeryci znaleźli się w fatalnej sytuacji. Pomimo waloryzacji świadczeń i dodatkowych emerytur, przeciętny senior ledwo wiąże koniec z końcem i zmuszony jest głodować lub coraz bardziej się zadłużać. W tych trudnych okolicznościach pomocne mogą okazać się różnego rodzaju dodatki przysługujące najstarszym Polakom. Sprawdź, jakie wnioski warto złożyć, by ulżyć domowemu budżetowi.

Polska rzeczywistość sprawiła, że emerytura już dawno przestała jawić się jako okres, kiedy to po latach ciężkiej pracy i odkładania każdego grosza, wreszcie można odpocząć. Seniorzy każdego dnia mierzą się bowiem z problemem tego, jak dotrwać do kolejnej wypłaty wypracowanego w trudach świadczenia, a i jego wysokość pozostawia wiele do życzenia.

Biedronka

Niezwykłe oferty dla klientów w Biedronce. Obowiązują od poniedziałku

CZYTAJ DALEJ

Mimo transferów socjalnych w postaci 13. i 14. emerytury, która wkrótce także może zostać wprowadzona na stałe, położenie najstarszych Polaków pogarsza się z każdym miesiącem. Przy szalejącej inflacji i rosnących kosztach utrzymania przyszłość nie jawi się w optymistycznych barwach. Jak więc wyjść z finansowej opresji?

Inflacja skutecznie sabotuje działania rządu

Rządowa pomoc oferowana emerytom to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Władze chwalą się, że pod koniec sierpnia na kontach pierwszych beneficjentów spłyną 14. emerytury, zapominając, że na 1338,44 zł brutto mogą liczyć tylko ci, których emerytura nie przekracza 2,9 tys. zł brutto.

Wiele ulgi nie przyniosło także wprowadzone w lipcu obniżenie stawki podatku dochodowego z 17% do 12%. Zmianę odczuli bowiem jedynie ci lepiej uposażeni, pobierający między 2,5 a 9,5 tys. zł brutto, gdyż przychody do 30 tys. zł są już zwolnione z podatku.

Co więcej, proponowana waloryzacja świadczeń w 2023 roku nijak nie zdoła pokryć zawrotnego poziomu inflacji. W tym przypadku na niekorzyść emerytów może zadziałać sama tarcza antyinflacyjna, mająca z założenia wspierać najuboższych.

Lekarz o rannej w wypadku w Chorwacji: "Nie może nam powiedzieć ani napisać ręką, kim jest"

Lekarz o rannej w wypadku w Chorwacji: "Nie może nam powiedzieć ani napisać ręką, kim jest"

CZYTAJ DALEJ

Jakby tego było mało, z Głównego Urzędu Statystycznego napływają kolejne martwiące dane. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ubiegłym miesiącu były o 15,5% wyższe niż rok wcześniej. Znacząco podrożały zwłaszcza żywność i napoje bezalkoholowe, dużo wzrosły też koszty związane z użytkowaniem mieszkania lub domu oraz korzystaniem z energii elektrycznej, czyli te, które w dużej mierze dotyczą właśnie seniorów.

Dodatek mieszkaniowy może ulżyć emerytom

Znajdujący się w potrzasku emeryci zmuszeni są coraz częściej sięgać po drastyczne rozwiązania. Jedni imają się dodatkowej pracy, inni zapożyczają u rodziny lub, co jeszcze gorsze, w bankach i u lichwiarzy.

Dzieje się tak, gdyż mało osób zdaje sobie sprawę, iż pomocy upatrywać można także w dodatkach i dopłatach wypłacanych m.in. przez samorządy. Wśród opcji jest wnioskowanie o dodatek mieszkaniowy, do którego uprawnione są osoby ze średnim miesięcznym dochodem na jedną osobę w gospodarstwie domowym z 3 miesięcy przed złożeniem wniosku równym albo niższym niż 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

W obecnej sytuacji może się okazać, że na nasze konto trafi dodatkowe nieco ponad 2.265 zł. Jeśli mieszkamy w gospodarstwie wieloosobowym, wskaźnik wynosi 30%, dając wartość 698,76 zł.

Dodatek trafia na konto podmiotu pobierającego czynsz co miesiąc, przez pół roku i potem trzeba ponowić całą procedurę. Warunkiem uzyskania wsparcia jest regularne opłacanie czynszu.

Ostatni dzwonek na wniosek o dodatek energetyczny

Kolejna opcją przyjazną kieszeni emeryta jest dodatek energetyczny. Wniosek o jego przyznanie znajdziemy w urzędzie miasta, gminy, a nawet w ośrodku pomocy społecznej.

Jeśli okaże się więc, że jesteśmy uprawnieni do otrzymania dodatku mieszkaniowego, bardzo prawdopodobne, że należy nam się także dodatek osłonowy z tytułu wzrostu cen energii.

Dla samotnego emeryta z dochodami nie większymi niż 2100 zł drobna fatyga może okazać się bardzo opłacalna i pozwolić zaoszczędzić od 400 do 500 zł.

W przypadku gospodarstw domowych, które zamieszkuje sześć lub więcej osób, a jednocześnie dochód na głowę nie przekracza 1500 zł, wysokość dodatku to już od 1150 do 1437,50 zł.

Ze złożeniem dokumentów warto się pospieszyć, bo termin mija wraz z końcem października. Oczekiwane środki powinny wówczas trafić do beneficjenta nie później niż 2 grudnia br.

Rosną koszty odsetek

To, że nie warto się zadłużać, jest sprawą oczywistą dla każdego. Jak jednak zwraca uwagę prezes ERIF Biuro Informacji Gospodarczej Edyta Szymczak, w obecnych czasach warto zwracać szczególną uwagę na terminowe dokonywanie opłat.

- Warto rozważyć korzystanie z różnych dopłat, aby nie dopuścić do powstania zaległości w opłacie czynszu, rachunków za energię czy innych. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem stóp procentowych, wzrosły też wysokości odsetek od zadłużenia, których może żądać wierzyciel – podkreśla.

Tymczasem, jak wynika z danych ERIF Biuro Informacji Gospodarczej wynika, że średnie tzw. zobowiązanie negatywne płatnika w wieku 65 i więcej lat, to po pierwszej połowie 2022 r. już prawie 12,5 tys. zł. Nieuiszczone w terminie opłaty skutkować mogą z kolei tzw. wpisem negatywnym do bazy biura informacji gospodarczej.

Donald Tusk

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, a politycy zbijają majątki. Donald Tusk może poszaleć

Ostatnio głośno było o zawrotnej emeryturze lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który właśnie skończył 65 lat. Na polskiej scenie politycznej nie brakuje zresztą polityków, którzy dawno przekroczyli tę barierę i pobierają świadczenia emerytalne. Niektórzy z nich, jako byli europosłowie, otrzymują nawet dwie wypłaty. Sprawdź w naszej galerii, kto może cieszyć się takim przywilejem. /Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: strefabiznesu.pl, Goniec.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Iberion

Wiadomości

Rosyjskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Polski. Poderwano do lotu myśliwce

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Wiemy jakie osoby mogą zapomnieć o dopłatach do prądu. Ich wnioski zostaną odrzucone

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Wiadomości

Potężna awantura o węgiel w Sejmie. Posłanka Lewicy nie zostawiła na Jacku Sasinie suchej nitki

Czytaj więcej >
Marek Suski

Wiadomości

Marek Suski doprowadził dziennikarza do kresu wytrzymałości. Wywiad został przerwany

Czytaj więcej >
zakupy

Wiadomości

Minister rolnictwa potwierdził najgorsze. To nie koniec wzrostu cen żywności

Czytaj więcej >
Zielona Góra: Dramat w oddziale ZUS. Lekarz orzecznik zmarł przy własnym biurku

Wiadomości

Zielona Góra: Dramat w oddziale ZUS. Lekarz orzecznik zmarł przy własnym biurku

Czytaj więcej >