Goniec.pl
Putin, Duda

YURI KOCHETKOV/AFP/East News, Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda przedstawi plan ws. zbrodni katyńskiej. Data wystąpienia nie jest przypadkowa

7 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

9 maja w Rosji odbędzie się coroczne, wielkie święto, czyli Dzień Zwycięstwa. Tego samego dnia w południe prezydent Andrzej Duda ma przedstawić międzynarodowe kroki ws. zbrodni katyńskiej. To z kolei może stanowić ogromny policzek dla Władimira Putina, który od lat jest nadwyraz przewrażliwiony na punkcie prawdy o zbrodniczych działaniach swoich poprzedników.

Trwa dyplomatyczna wojna na linii Warszawa-Moskwa, którą Kreml zapoczątkował w odpowiedzi na solidarne wsparcie przez Polskę strony ukraińskiej, zaatakowanej przez rosyjskie wojska 24 lutego.

Jan BIELECKI/East News

Ambasada Rosji zorganizuje własną uroczystość w Warszawie. Poprosiła o wsparcie MSZ

CZYTAJ DALEJ

Po serii niewybrednych komentarzy, głównie ze strony Dmitrija Miedwiediewa i Dmitrija Pieskowa, w których sugerowano m.in. że Mateusz Morawiecki jest "pseudopremierem" i "rusofobem", a także, że Polska chce dokonać rozbioru Ukrainy, przyszedł czas na inne prowokacje.

Doskonałym przykładem tego jest choćby działanie rosyjskiej ambasady w Warszawie, która nagle przestała opłacać czynsz za dzierżawę ośrodka wypoczynkowego nad Zalewem Zegrzyńskim, a w ostatnich dniach postanowiła zorganizować w stolicy własną uroczystość z okazji Dnia Zwycięstwa.

Polskie władze uderzą w Putina w symbolicznym dniu

Konfrontacyjny ton Rosji i niemały ferment, jaki zasiała, nie pozostają bez odpowiedzi polskich władz, które najwidoczniej dojrzały do pewnych od dawna wyczekiwanych decyzji. Eskalacja napięcia między obydwoma krajami skłoniła w końcu Pałac Prezydencki do rozliczenia naszego sąsiada z krzywd, które wciąż żywe są w pamięci wielu Polaków.

W związku z tym szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot oznajmił, że w najbliższy poniedziałek głowa naszego państwa przedstawi międzynarodowe kroki ws. zbrodni katyńskiej. Polegać one mają na przedstawieniu rodzinom i środowiskom katyńskim drogi prawnej ws. zbrodni katyńskiej, jej upamiętnienia, a także osądzenia.

Takie twarde stanowisko Polski, ogłoszone w dniu, w którym Rosja świętuje swoje zwycięstwo nad nazistami, może okazać się prawdziwym ciosem dla Władimira Putina. Dyktatorowi z pewnością zależy na tym, by nic nie zakłóciło jego propagandowego przekazu, jaki pojutrze popłynie z Placu Czerwonego.

Pawel Wodzynski/East News, Twitter/Rafał Trzaskowski

Trzaskowski nie zgadza się na obchody Dnia Zwycięstwa w Warszawie. Wysłał list do szefa MSZ

CZYTAJ DALEJ

W jego oczach polskie działania jawią się jako niepożądane, gdyż jedynie przypomną światu o ciemnych kartach w dwudziestowiecznej historii Rosji, które krwią swoich ofiar splamił Stalin.

Może się więc okazać, że zamiast podziwiać defiladę na Placu Czerwonym i kłamać na temat wyimaginowanych sukcesów rosyjskiej armii w Ukrainie, Putin będzie musiał skupić się na walce z historyczną prawdą i kolejnym wizerunkowym blamażem.

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News - zdj. ilustracyjne

Zdewastowana szkoła pod Kijowem. Rosjanie zostawili propagandową odezwę do dzieci

CZYTAJ DALEJ

Ludobójstwo nie ulega przedawnieniu

Już 10 kwietnia, podczas obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej, prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podejmie "wszystkie możliwe kroki dyplomatyczne, aby świat o zbrodni katyńskiej nie zapomniał i konsekwentnie potępiał jej sprawców".

Zaznaczał przy tym, jak ważne jest odkłamywanie historii i właściwe definiowanie katów i ofiar. - Nierozliczenie przez międzynarodową społeczność zbrodni katyńskiej wydało zatrute owoce - dodawał.

Przywódca naszego kraju stwierdził również, że ludobójstwo nie ulega przedawnieniu, dlatego zbrodnia w Katyniu wymaga wszczęcia procesu przed międzynarodowymi trybunałami, który dałby rodzinom ofiar minimalne poczucie sprawiedliwości.

Przypomniał, że "w 1940 roku z rozkazu Józefa Stalina bestialsko zamordowano blisko 22 tysiące naszych rodaków: żołnierzy Wojska Polskiego, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, ale też wielu cywilów – przedstawicieli elit II Rzeczypospolitej".

Władimir Putin przed laty mówił o sobie
Władimir Putin przed laty mówił o sobie
Władimir Putin o sobie i swoich stosunkach z miliarderami
Władimir Putin przed laty wykazywał się większą wyrozumiałością

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, PAP

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Obowiązkowa hospitalizacja i kwarantanna. Minister zdrowia podpisał rozporządzenia dot. małpiej ospy

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News, PETRAS MALUKAS/AFP/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Sondaż zaufania do polityków. Duda na czele, jest kilka niespodzianek

Czytaj więcej >
Wikimedia/The Russian Presidential Press and Information Office

Wiadomości

Władimir Putin rozmawiał z kanclerzem Austrii. Padły absurdalne oskarżenia pod adresem Ukrainy

Czytaj więcej >
Boris Johnson

Wiadomości

"Corriere della Sera": Tajny plan Borisa Johnsona. Pod uwagę brana jest także Polska

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kolejny absurdalny materiał białoruskiej telewizji. Nie zabrakło przykładów z Polski

Czytaj więcej >
goniec.pl

Wiadomości

"Kłamią, manipulują i lekceważą nasz naród". Emerytka miażdży rząd PiS-u

Czytaj więcej >