Goniec.pl > Wiadomości > Aleksander Kwaśniewski zdradził, kto będzie nowym premierem. Ma mocny typ
Irmina Jach
Irmina Jach 16.10.2023 05:35

Aleksander Kwaśniewski zdradził, kto będzie nowym premierem. Ma mocny typ

Aleksander Kwaśniewski
Pawel Wodzynski/East News Andrzej Iwanczuk/REPORTER Wojciech Olkusnik/East News

Wybory 2023. Tuż po zakończeniu głosowania i ogłoszeniu wyników badania exit poll Aleksander Kwaśniewski ujawnił, kto jego zdaniem zastąpi Mateusza Morawieckiego w roli szefa rządu. Jego zdaniem polityk ten "będzie tym, który zatrzyma PiS, tak jak Tomaszewski zatrzymał Anglię". Atutem faworyta byłego prezydenta ma być doświadczenie.

Wybory 2023. Wyniki exit poll

15 października o godz. 21 opublikowano wyniki badania exit poll, z których wynika, że opozycja uzyskała sejmową większość. Andrzej Duda z pewnością nie będzie zadowolony z takiego obrotu spraw. W niedawnych wywiadach prezydent wspominał, że nie wyobraża sobie współpracy z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. W obliczu podobnych wypowiedzi nie milkną dyskusje na temat kolejnego kroku Andrzeja Dudy, który ma prawo zaproponować własnego kandydata na premiera, któremu powierzy zbudowanie rządu. Można podejrzewać, że byłby to polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Wybory 2023. Andrzej Duda powoła premiera z PiS? Są przecieki z Pałacu Prezydenckiego

Aleksander Kwaśniewski typuje, kto będzie nowym premierem

Aleksander Kwaśniewski, który był gościem wieczoru wyborczego WP, nie ma żadnych wątpliwości, kto zostanie kolejnym premierem, jeśli opozycja utrzyma sejmową większość. - Donald Tusk, tutaj nie może być żadnych wątpliwości - ocenił.

Były prezydent jest przekonany, że Mateusz Morawiecki już wkrótce straci władzę i będzie musiał ustąpić miejsca następcy. Aleksander Kwaśniewski nie kryje, że jego zdaniem Donald Tusk jest dobrym kandydatem na szefa rządu. Podkreślił, że niezwykle istotne jest to, że szef PO "wziął na siebie ciężar" wyborów oraz ma "doświadczenie"

Jolanta Kwaśniewska uderzyła w PiS

Również Jolanta Kwaśniewska nie ukrywa swojego braku poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości. Była pierwsza dama w rozmowie z zagranicznymi mediami przyznała, że jest oburzona faktem, że w Polsce o prawach kobiet decydują "starsi panowie niemający rodzin ani pojęcia, jakimi problemami żyjemy". Trudno nie doszukiwać się w jej wypowiedzi aluzji do Jarosława Kaczyńskiego.

"Nie chcemy już tych mężczyzn i tej partii, która działa przeciwko prawom kobiet. Musimy wszystkie pójść do urn i wspólnie odzyskać demokratyczną Polskę" - apelowała Jolanta Kwaśniewska tuż przed wyborami. Niewątpliwie, jej apel przyniósł skutek.

źródło: wirtualna polska